h اظهارات ضد ایرانی واهی دبیرکل اتحادیه عرب - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اظهارات ضد ایرانی واهی دبیرکل اتحادیه عرب ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اظهارات ضد ایرانی واهی دبیرکل اتحادیه عرب ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اظهارات ضد ایرانی واهی دبیرکل اتحادیه عرب

اظهارات ضد ایرانی واهی دبیرکل اتحادیه عرب

دبیرکل اتحادیه عرب در اظهاراتی واهی ایران را به دخالت در امور کشورهای عربی متهم کرد.

نبیل العربی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در گفت‌وگو با روزنامه الحیات چاپ لندن در اظهاراتی ضدایرانی در پاسخ به این سوال که آیا از نظر شما حضور ایران در ائتلاف علیه داعش امری ضروری است؟ ، تهران را بخشی از مشکل در سوریه توصیف کرد و مدعی شد که این کشور به جای این که بخشی از مشکل باشد باید بخشی از راه حل در سوریه باشد اما مشکل واقعی این است که ایران دخالت‌های بی‌اجازه‌ای در کشورهای عربی دارد.

وی درباره چگونگی مقابله اتحادیه عرب در برابر آن‌چه «خواسته‌های منطقه‌ای ایران» خوانده شد، گفت: ایران باید این خواسته‌ها را متوقف کند. ما با این کشور دراین‌باره حرف زدیم همچنان که با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه این کشور و دوست 25 ساله‌ام صحبت داشتم و به او گفتم که باید سیاست‌های‌تان را تغییر دهید. او به من گفت که می‌خواهیم روابط را بهبود بخشیم. فقط حرف‌ها زده می‌شود. اما ایران بخشی از مشکل است و باید نقش مشخصی در راه حل داشته باشد و این ایفای نقش باید بعد از توقف دخالت‌های این کشور باشد تا مورد قبول اتحادیه عرب واقع شود اما این کاری است که این کشور هنوز آن را انجام نداده است.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به این سخنان شما، عربستان معتقد است که اعطای نقش به ایران در میز ایجاد راه حل‌ها موجب آغاز دخالت‌های تهران در عراق خواهد شد، موضع شما در این باره چیست؟ گفت: نمی‌گویم که دور میز جایی برای آن باشد بلکه این کشور (ایران) اگر خواهان بهبود روابط با کشورهای عربی است باید از اقداماتی که انجام می دهد، دست بردارد.

وی در پاسخ به ادعای دیگری مبنی براین‌که برخی معتقدند تحولات یمن ایران را بعد از تنگه هرمز در باب‌المندب قرار می‌دهد، گفت: این مساله ما را بسیار نگران می‌کند اما کشورها باید بدانند که چه کاری می‌خواهند انجام دهند ما نمی‌توانیم. کشورها باید تصمیم بگیرند.

به گزارش ایسنا این ادعاها در شرایطی مطرح می‌شود که ایران هیچگونه دخالتی در امور داخلی هیچ کشوری نداشته و همواره اقداماتش در راستای ایجاد آرامش در منطقه بوده است./ایسنا

10 مهر 1393