h کلینتون برای یک سخرانی 850میلیون تومان می گیرد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

کلینتون برای یک سخرانی 850میلیون تومان می گیرد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,کلینتون برای یک سخرانی 850میلیون تومان می گیرد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,کلینتون برای یک سخرانی 850میلیون تومان می گیرد

کلینتون برای یک سخرانی 850میلیون تومان می گیرد

کلینتون برای یک سخرانی 850میلیون تومان می گیرد

هیلاری کلینتون و تونی بلر از گران ترین سخنرانان جهان معرفی شده اند. هیلاری کلینتون برای یک سخنرانی دانشگاهی ۲۷۵ هزار دلار می‌گیرد. نرخ سخنرانی کارشناسان اقتصادی و سیاسی همواره سنگین‌تر می‌شود. در ایران برخی کارشناسان اقتصادی برای یک سخنرانی ۱۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند.

   سایت دویچه وله (Deutsche Welle) نوشته است: اقتصاد نیوز در یک گزارش، فهرستی از نرخ سخنرانی کارشناسان اقتصادی و سیاستمداران نامدار جهان را ارائه داده است که نشان می‌دهد آن‌ها چه در ایران و چه در سایر کشورهای جهان، برای سخنرانی‌های خود دستمزدهایی دریافت می‌کنند که در مقایسه با میانگین درآمد این کشورها افسانه‌ای به‌نظر می‌رسد.

این فهرست با نام هیلاری کلینتون، وزیرخارجه پیشین ایالات متحده آمریکا، آغاز می‌شود؛ به تونی بلر، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، گرهارد شرودر، صدراعظم سابق، و یوشکا فیشر، وزیرخارجه اسبق آلمان، و چندتن دیگر از سیاستمداران غربی می‌پردازد و سرانجام به دستمزدهایی می‌رسد که برخی کارشناسان اقتصادی در ایران دریافت می‌کنند.

  ۲۷۵ هزار دلار برای یک سخنرانی گزارشگر می‌نویسد: «دانشگاه بوفالو در آمریکا اعلام کرده است که برای سخنرانی هیلاری کلینتون به وی ۲۷۵ هزار دلار می‌پردازد. روزنامه انگلیسی دیلی مایل گزارش داده است که تونی بلر نخست‌وزیر اسبق بریتانیا هفته گذشته برای دو سخنرانی ۱۵۰ هزار پاوند دریافت کرده است. هر یک از سخنرانی‌های بلر تنها ۳۰ دقیقه طول کشیده. به این ترتیب او بابت هر یک دقیقه سخنرانی ۲ هزار و ۵۰۰ پاوند دریافت کرده است.»

  در آلمان، بالاترین دستمزد برای سخنرانی را تا به‌حال گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان، دریافت کرده است. او برای هر سخنرانی ۵۰ تا ۷۵ هزار یورو می‌گیرد. دستمزد وزیر خارجه دوران او، یوشکا فیشر، نیز کم نیست. او برای یک سخنرانی یک ساعته ۳۰ هزار یورو دریافت می‌کند.

  نرخ سخنرانی‌های اقتصادی در ایران در ایران نیز نرخ سخنرانی‌های کارشناسان اقتصادی در دو دهه اخیر بسیار بالا رفته است. ارقامی که آن‌ها دریافت می‌کنند البته قابل مقایسه با غرب نیست، اما نسبت به میانگین درآمد مردم ایران چشم‌گیر و بعضا حسادت‌آفرین است.

  اقتصاد نیوز می‌نویسد: «سخنرانی‌های اقتصادی مخصوصا در یکی دو دهه اخیر در نهادهای خصوصی بسیار رونق گرفته است. اتاق‌های بازرگانی در سطح کشور به دعوت اقتصاددانان و خطیبان معروف می‌پردازند و به‌این وسیله سعی در ایفای نقش در عرصه اقتصادی و اجتماعی دارند.»

  این نشریه الکترونیکی می‌افزاید: «میزان پرداخت‌ها در اتاق‌های بازرگانی متفاوت است. بسیاری از چهره‌های اقتصادی به صورت ثابت دریافتی هم بابت سخنرانی‌ها و هم بابت شرکت در جلسات دارند. برخی منابع از اتاق‌های ایران می‌گویند که میزان پرداخت‌ها به سرشناس بودن و نوع کار سخنران بستگی دارد و در برخی موارد به ۱۰ میلیون تومان برای یک سخنرانی می‌رسد.»

 

*اقتصادنیوز

9 مهر 1393