h کفاشیان به چالش سطل یخ دعوت شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

کفاشیان به چالش سطل یخ دعوت شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,کفاشیان به چالش سطل یخ دعوت شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,کفاشیان به چالش سطل یخ دعوت شد

کفاشیان به چالش سطل یخ دعوت شد

فدراسیون فوتبال روزهای حساس و دشواری را پشت سر می‌گذارد. از یک سو بحث تمدید قرارداد کی‌روش و از سوی دیگر مسائل مهمی چون حق پخش تلویزیونی باعث شده علی کفاشیان سخت تحت فشار باشد.

کفاشیان این بار به صورت جدی خواهان دریافت حق واقعی فوتبال است و می‌گوید که اگر صداوسیما نمی‌خواهد پول واقعی این رشته را بدهد، حرفی نیست و آنها هم قید حرفه‌ای شدن فوتبال را می‌زنند و «دنبال کار خودشان» می‌روند.

کفاشیان به صراحت در این باره به اظهار نظر پرداخت و تاکید کرد که صداوسیما «باید» پول فوتبال را بدهد. قاطعیت و صراحت لهجه کفاشیان در این مصاحبه کاملا مشهود است اگر چه او در همین حال هم روحیه شوخ‌طبعی‌اش را حفظ کرد.

آقای کفاشیان! گلایه کرده‌اید که چرا اینقدر به فوتبال و هزینه‌هایش توجه می‌شود اما قبول دارید عملکرد شما و فدراسیون‌ شدیدا زیر ذره‌بین است؟

ببینید، من نه سر پیاز هستم و نه ته پیاز. رئیس فدراسیون فوتبالم و قاعدتا نباید خیلی معروف باشم. شما الان به کشورهای دیگر بروید، خیلی از مردم رئیس فدراسیون فوتبال‌شان را نمی‌شناسند ولی من به دورافتاده‌ترین شهر ایران هم می‌روم، مردم من را می‌شناسند چون آنها وقت زیادی پای تلویزیون می‌نشینند. البته فکر کنم چند وقت دیگر صدا و سیما چهره من را شطرنجی کند. (خنده)

ماجرای حق پخش حل نشد؟ گفته شده بود شما در جلسه شورای امنیت ملی، با صدا و سیما به توافق رسیده‌اید.

نه مشکل ما به هیچ وجه حل نشد و هیچ توافقی هم نکردیم.

شما در جلسه حضور داشتید؟

نه، من نبودم. از طرف فدراسیون آقای تاج رفتند. ما به صدا و سیما همچنان مهلت دادیم ولی هنوز قراردادی نداریم. در حال حاضر ورود دوربین های صدا و سیما به ورزشگاه غیر قانونی است، چون با ما قرارداد امضا نکرده‌اند.

اما گفته می‌شد شما به جلسه رفته‌اید و توافق کرده‌اید.

نه من اصلا به جلسه‌ای نرفتم و کسی هم به من نگفته است که توافق کنید. در شورای امنیت ملی جلسه بود، این را وزیر ورزش هم گفت. از طرف ما آقای تاج بود، از صدا و سیما هم معاون سیاسی آنها آمد. نماینده وزارتخانه‌های دیگر هم بودند. به هر حال این موضوع به نوعی امنیتی است. از وزارت کشور هم بودند. طبیعی بود افراد مهمی در جلسه حضور داشته باشند ولی هیچکس به ما حرفی نزد که قرارداد ببندید. فدراسیون پای حرفش است.

پس شما برای حق پخش عقب نشینی نمی‌کنید و در این راه کاملا مستقل هستید.

بله، صدا و سیما به ما نامه داد که شرایط‌تان را قبول نمی‌کنیم. ترجیح ما این است که دیگر فوتبال از تلویزیون پخش نشود. اصلا بازی‌ها را پخش نکنید. بگذارید فوتبال در سطح روستاها برگزار شود و کیفیت تیم ملی ما هم در حد پاکستان و بنگلادش شود. اگر می‌خواهید فوتبال حرفه‌ای شود، باید پول خرج کنید و اگر نه که هیچ. مربی و بازیکن هزینه دارد. ما الان درآمدزایی را بالا برده‌ایم و به نوعی دخل‌ و خرج‌مان یکی است ولی صدا و سیما باید حق پخش باشگاه‌ها را بدهد. به این شکل که نمی‌توانیم کار را جلو ببریم. حق واقعی فوتبال را چرا نمی‌دهید؟!

آخر قصه چه می‌شود؟ پیش‌بینی‌ها این است که شما سرانجام قرارداد صدا و سیما را می‌پذیرید.

ما کجا پذیرفتیم؟ تا این لحظه که هیچ چیز را نپذیرفته‌ایم. حَکَمی باید وسط بیاید و بین ما قضاوت کند. اگر صدا و سیما نمی‌خواهد پول بدهد، عیبی ندارد، ندهد. الان استقلال و پرسپولیس این همه تماشاگر دارند چرا نباید پول حق پخش را به این باشگاه‌ها داد؟ باید تکلیف روشن شود. باید این دو باشگاه پول زیادی از حق پخش بگیرند.

چرا در جلسه شورای امنیت ملی، فدراسیون با صدا و سیما به توافق نرسید؟

نتیجه‌ای نداشت. نامه‌ای نوشتند برای وزارت ورزش تا آنها هم با صدا و سیما صحبت کنند تا شاید رسانه ملی قانع شد و پول فوتبال را داد. اگر تفاهم حاصل نشد، طرح حق پخش مورد درخواست ما به هیئت دولت می‌رود که این کار البته یک جورهایی نشدنی است. صدا و سیما اصلا جلو نمی‌آید و نمی‌خواهد مشکل را حل کند. اشکالی ندارد، ما هم نمی‌گذاریم فوتبال را نشان دهند.

اگر فوتبال مهم است، برای پخش آن باید هزینه کنید، اصلا می‌دانید چیست؟ ما از حرفه‌ای شدن پشیمان گشته‌ایم، مرحمت فرموده ما را آماتور کنید، خلاص! از حرفه‌ای شدن «شدیدا پشیمان گشته‌ایم». اینگونه ما هم راحت می‌شویم. نه دنبال پول می‌رویم نه حق پخشی در کار است و نه کفاشیان اینقدر آدم مهمی می‌شود. راحت کارهایمان را می‌کنیم و دیگر دغدغه‌ای برای پیشرفت فوتبال نداریم.

گناه مردم چیست که به خاطر اختلاف فدراسیون و صدا و سیما نباید فوتبال را از تلویزیون ببینند؟

می‌توانند به ورزشگاه بیایند. اگر ما برای مردم اهمیت قائل هستیم، نباید سر فوتبال منت بگذاریم، باید پولش را بدهیم و بگذاریم پخش شود. به خاطر همین چیزهاست که می‌بینم مردم هم در ورزشگاه بد و بیراه می‌گویند. حق هم دارند. اگر دوستان نمی‌خواهند فوتبال پخش شود، ما هم نمی‌خواهیم. مردم هم بروند سراغ رشته‌های دیگر، آن رشته‌ها را پرطرفدار کنند. تلویزیون هم مثل قبل فوتبال‌های«قشنگ قشنگ» خارجی پخش کند و پولش را به همان شبکه‌های خارجی بدهد نه به فوتبال کشورش. آخر ما خودی هستیم و نباید پول بگیریم و اهمیتی نداریم. اگر اهمیت نداریم، باشد؛ فوتبال ایران را پخش نکنید.

شما نمی‌توانید با ضرغامی دیدار کنید؟

اگر شما را در صدا و سیما راه دادند، من را هم راه می‌دهند!

حرف آخر شما درباره حق پخش چیست؟

همه توی سرِ فدراسیون می‌زنند که فوتبال را درست کن، ما فوتبال خوب می‌خواهیم. الان بنده به عنوان رئیس فدراسیون و مجمع تصمیم گرفته‌ام که فوتبال دیگر حرفه‌ای نباشد و نشود. تمام شد و رفت. با این وضع بهتر است قید حرفه‌ای شدن را بزنیم. دیگر چقدر حرف بزنیم، به ما اهمیت نمی‌دهند. این همه رفتیم و آمدیم چه شد؟ شما ببینید امسال چه بلایی سر پرسپولیس آمد. مدام گفتند نباید پول هزینه کند، بازیکنان خوبش را از دست داد و بازیکنان خوبی به خدمت نگرفت. طرفداران این تیم چه گناهی کرده‌اند؟ وزارت ورزش پول نمی‌دهد، مجلس هم می‌گوید نباید به فوتبال پول داد، پس حق واقعی فوتبال کجا رفت؟ چرا حق پخش را نمی‌دهند؟ استقلال و پرسپولیس هنرپیشه‌های اول صدا و سیما هستند. تک تک بازی‌هایشان پخش می‌شود ولی انگار نباید حق‌شان را بگیرند. من که خسته شدم از بس این حرف‌ها را زدم و نتیجه‌ای نگرفتم.

به بحث کی‌روش برسیم. چرا خیلی شفاف نمی‌گویید چه مشکلی برای تمدید قرارداد وجود دارد؟ آیا وزارت ورزش مخالف است؟

مشکل خاصی نیست. وزارت ورزش همه اختیارات را به فدراسیون فوتبال سپرده اما ما سر چند بند توافق نکرده‌ایم که انشالله توافق می‌کنیم. به هر حال نظراتی هم درباره تمدید قرارداد او وجود دارد.

چه نظراتی؟ نظرات کارشناسی‌، ولی انشالله در این یکی دو روز قرارداد را تنظیم و برایش ایمیل می‌کنیم. امیدوارم قرارداد نهایی را بپذیرد و بماند چون اصلا دوست ندارم که دوباره دنبال مربی بروم! کار خیلی سختی است.

شما با وزیر ورزش صحبت کرده‌اید؟

نه نشد. هفته دولت بود و سر وزیر ورزش شلوغ. حضوری که نتوانستم آقای گودرزی را ببینم، تلفنی هم تماس گرفتم اما موفق به صحبت کردن با ایشان نشدم.

چقدر فکر می‌کنید کی‌روش ماندنی شود؟

تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا این اتفاق رخ دهد اما به هر حال باید دید شرایط چطور پیش می‌رود.

گفته می‌شود کی‌روش با دلخوری ایران را ترک کرده است.

نه؛ چه دلخوری؟ مهلت اقامت او تمام شده بود و قبلش به من گفته بود که می‌رود. با هم صحبت کردیم که کی‌روش برود و من قرارداد را برای او ایمیل کنم.

آقای کفاشیان شما هم به چالش سطل آب یخ دعوت شدید. خبر دارید؟

بله، اما من اصلا آب یخ روی خودم نمی‌ریزم. پیر شده‌ام و بدنم ضعیف است. اگر روی خودم آب یخ بریزم سرما می‌خورم!

سردار آزمون بازیکن جوان تیم ملی شما را به چنین چالشی دعوت کرد.

بله، سردار آزمون آنطرف آب نشسته و ما را به چالش آب یخ دعوت می‌کند. از همین جا می‌گویم این کار را انجام نمی‌دهم ولی هرجا نیاز باشد کمک می‌کنم. البته اگر با آب گرم اشکالی ندارد، در خدمت دوستان هستم!

9 شهریور 1393