h ذكر نام مولا علي و حضرت ابوالفضل (ع) در فرانسه/طلا و نقره جهان ازآن ايران - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ذكر نام مولا علي و حضرت ابوالفضل (ع) در فرانسه/طلا و نقره جهان ازآن ايران,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ذكر نام مولا علي و حضرت ابوالفضل (ع) در فرانسه/طلا و نقره جهان ازآن ايران,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ذكر نام مولا علي و حضرت ابوالفضل (ع) در فرانسه/طلا و نقره جهان ازآن ايران

ذكر نام مولا علي و حضرت ابوالفضل (ع) در فرانسه/طلا و نقره جهان ازآن ايران

گروه ورزشی مشرق - آخرین شب مسابقات هفتادونهمین دوره رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان به میزبانی پاریس امشب از ساعت ۱۹ با حضور دو وزنه بردار ایران برگزار شد که دو مدال طلا و برنز را برای کشورمان به همراه داشت.
قهرمان فوق سنگین ایران با مهار وزنه 214 کیلوگرم علاوه بر ثبت رکورد جهانی به نام خود و جمهوری اسلامی ایران نشان طلای این حرکت را به خود اختصاص داد. در حرکات یکضرب بهداد سلیمی ابتدا وزنه ۲۰۱ کیلویی را بالای سر برد در ادامه وی وزنه ۲۰۹ کیلوگرمی را هم مهار کرد و برای سومین مرتبه درخواست وزنه ۲۱۴ را کرد که در واقع این وزنه رکورد جهان بود و از پس آن هم به خوبی برآمد تا رکورد جهان به طور رسمی یک کیلوگرم افزایش پیدا کند. پیش از این حسین رضازاده رکورد ۲۱۳ کیلوگرم را در سال ۲۰۰۳ به ثبت رسانده بود. وزنه بردار اوکراین با مهار وزنه 200 کیلوگرم دوم شد و سجاد انوشیروانی دیگر ملی‌پوش ایران نیز با مهار وزنه ۱۹۸ کیلویی به مدال برنز یکضرب رسید.
در حرکات دوضرب نیز سجاد انوشیروانی ابتدا کار را با وزنه ۲۲۸ آغاز کرد و در مهار آن موفق بود. وی برای بار دوم وزنه وزنه ۲۳۳ کیلویی را درخواست کرد که در مهار آن هم موفق بود. انوشیروانی برای بار سوم درخواست وزنه 241 کیلویی کرد. سجاد در مهار این وزنه نیز موفق بود تا با مهار آن به مدال نقره دوضرب و مجموع برسد.
بهداد سلیمی نیز کار را با مهار موفق ۲۴۱ کیلوگرم آغاز کرد. وی برای مرتبه دوم وزنه 250 کیلوگرم را بالای سر برد و در انتخاب سوم وزنه 260 کیلوگرم را انتخاب کرد تا رکورد مجموع دنیا را ارتقا دهد ولی موفق نشد و در نهایت به مدال طلای مجموع نیز دست یافت.
ایران در مجموع به مقام سوم مسابقات قهرمانی جهان رسید که در تاریخ این رشته بی سابقه بود.
در ادامه کارنامه تیم ملی وزنه برداری در این مسابقات را می خوانید:
شروعي نااميد کننده براي وزنه برداری ايران اولین شرکت کننده ما در این رقابت ها با عملکردي نه چندان اميدوار کننده در رقابتهاي جهاني وزنه برداري به کار خود پايان داد. سجاد بهروزي به عنوان يکي از وزنه برداران خوب تيم ايران در پايان رقابتش در وزن 69 کيلوگرم با رکورد 321 کيلوگرم به کار خود پايان داد تا در مجموه عنواني بهتر از نهمي بدست نياورد. او در يک ضرب با رکورد 145 کيلوگرم هفتم شد، اما در دو ضرب دو بار در مهار وزنه 182 کيلوگرم ناکام ماند تا در اين بخش سه وزنه بردار برتر گروه B شرايطي بهتر از او داشته باشند و بهروزي در مکان سيزدهم دو ضرب قرار گيرد. او در مجموه با رکورد 321 کيلوگرم، در مکان نهم قرار گرفت.

رستمي بعد از 12 سال ایران راصاحب طلا کرد کيانوش رستمي با قهرماني در دسته 85 کيلوگرم رقابتهاي جهاني وزنه برداري، مدالي طلايي تاريخي را براي ايران را زنده کرد. رستمي در پايان رقابتهاي جهاني وزنه برداري در دسته 85 کيلوگرم درحالي قهرمان رقابتها شد که به بالابردن وزنه‌اي به غير از وزنه نخستش در دوضرب نياز نداشت. او در يک ضرب با مهار وزنه 173 کيلوگرمي برنز گرفت، در دوضرب تنها در همان حرکت اول با رکورد 209 کيلوگرم به مدال طلا رسيد و در مجموع با رکورد 382 کيلوگرم قهرمان جهان شد تا با دو مدال طلا و يک برنز يک ضرب، 28 امتياز طلايي را براي ايران به دست آورد. او دو بار پياپي به رکوردهاي جوانان و بزرگسالان جهان با 219 کيلوگرم حمله کرد که در اين راه موفق نبود.

حاشيه هاي رقابت کيانوش رستمي • هفتمين روز رقابتهاي وزنه برداري قهرماني جهان در سالن وزنه برداري ديزني لند پاريس، جايي که کيانوش رستمي در آن مسابقه داشت، حال و هواي خاصي داشت، چراکه يکي از پراميدترين وزنه برداران تيم ملي فرانسه در اين دسته رقابت داشت و به دليل تعطيلي ملي فرانسه، سالن رقابتها مملو از تماشاگران فرانسوي شده بود. پخش آهنگهاي ملي فرانسوي که با همراهي مردم در سالن پخش مي ‌شد نيز شرايط بسيار خاصي را در سالن رقابتها بوجود آورده بود. • همانند سجاد بهروزي، کوروش باقري و حسين رضازاده در کنار جورج زالاي کساني بودند که کيانوش رستمي را در اين رقابت هدايت مي کردند. • از نکات بسيار جالب اين رقابت، لهجه کردي کوروش باقري در کنار تخته بود که رستمي را راهنمايي مي کرد چراکه هردوي اينها از اقوام کرد در استان کرمانشاه هستند. • از جالبترين نکات اين رقابت، حضور آندري ريباکو، رکورددار جوانان و بزرگسالان جهان در گروه B رقابتها بود که در يک ضرب با رکورد 178 کيلوگرم به کار خود پايان داده بود. البته رکورد او در دوضرب 190 کيلوگرم بود. حرکت يک ضرب او از بهترين حرکات يک ضرب بود که در مجموع با همين رکورد به مدال طلاي يک ضرب رسيد. • از مهمترين اتفاقهاي حرکت دوضرب دسته 85 کيلوگرم، حذف يونگ لو، قهرمان المپيک پکن بود که سه بار پياپي در مهار وزنه 205 کيلوگرمي ناکام بود.
رستمي طلاي خود را به رهبر انقلاب تقديم كرد  کيانوش رستمي قهرماني خود در جهان وزنه برداري را تقديم رهبر معظم انقلاب و مردم ايران کرد و گفت: خيلي خوشحالم از اينکه توانستم دل مردم را شاد کنم. اين قهرمان شايسته کرمانشاهي که با قدرت و با کسب دومدال طلا و يک برنز روي سکوي قهرماني دسته 85 کيلوگرم رقابت‌هاي جهاني 2011 پاريس ايستاد، دليل موفقيت خود را وزنه‌هاي مناسبي دانست كه كوروش باقري سرمربي تيم ملي وزنه برداري براي او انتخاب كرد. رستمي گفت: باقري با انتخاب وزنه‌هاي مناسب شرايطي را ايجاد کرد تا حريفانم نتوانند در راه قهرماني سد راهم شوم و از اين نظر وظيفه خود مي‌دانم که از تلاش‌هاي سرمربي تيم ملي تقدير و تشکر کنم. وي افزود: بسيار خوشحالم از اينکه توانستم عضوي موثر براي تيم ملي کشورم باشم و در راه حضوري قوي و کامل در المپيک 2012 لندن، صاحب امتياز لازم شوم. وي تصريح کرد: قول مي‌دهم که با قدرت وآمادگي بيشتري براي حضور در المپيک آماده شوم و کشورم را در اين بازيها صاحب مدالي خوشرنگ سازم.

نه رستمی به آلمان‌ها این پیشنهاد اغوا کننده مالی در شرایطی مطرح شد که کیانوش رستمی، خود را برای حضور در رقابت های دسته 85 کیلوگرم مسابقه های جهانی فرانسه آماده می کرد. تیم ملی وزنه برداری آلمان که به دنبال آسیب دیدگی 'اشنایدر' قهرمان بازی های المپیک 2008 پکن، وزنه بردار دیگری را در اختیار ندارد، از طریق یکی از مربیان خود به 'کیانوش رستمی' پیشنهاد داد که با پذیرش تابعیت این کشور، در بازی های المپیک 2012 لندن برای تیم آلمان وزنه بزند. این پیشنهاد اغوا کننده مالی در شرایطی مطرح شد که کیانوش رستمی، خود را برای حضور در رقابت های دسته 85 کیلوگرم مسابقه های جهانی فرانسه آماده می کرد اما ملی پوش جوان ایران بدون اینکه لحظه ای درنگ کند، به این درخواست پاسخ منفی داد.

مقام پنجمی ابراهیمی درگروه B دسته 94 کیلوگرم اصغر ابراهیمی که عنوان باسابقه‌ترین وزنه بردار تیم ایران را یدک می کشد در رقابت‌های گروه B دسته 94 کیلوگرم قهرمانی جهان در فرانسه عملکردی پایین‌تر از حدانتظار داشت و به عنوان پنجمی این دسته بسنده کرد. ابراهیمی در حرکت یکضرب پس از مهار وزنه 175 کیلوگرم، وزنه 181 کیلوگرم را انتخاب کرد اما 2 بار پیاپی در مهار آن ناموفق عمل کرد تا پس از "انتقام زایروف" از آذربایجان در مکان دوم وزنه برداران این گروه بایستد. ابراهیمی در حرکت دوضرب هم ابتدا در مهار وزنه 201 کیلوگرمی موفق بود اما این بار وزنه 208 کیلویی سد راه او شد تا در نهایت با حدنصاب 376 کیلوگرم (175 در یکضرب و 201 در دوضرب) در میان وزنه برداران گروه B و C در مکان پنجم بایستد. ابراهیمی در حالی در مسابقات جهانی پاریس با حدنصاب 376 کیلوگرم به کار خود پایان داد که در بازی‌های آسیایی گوانگجو با مجموع 393 کیلوگرم به مدال نقره رسیده بود.

دو مدال برنز بر گردن سعيد محمدپور سعيد محمدپور در پايان رقابت دسته 94 کيلوگرم مردان دنيا به عنوان سومي دست يافت و 23 امتياز ارزشمند براي ايران به دست آورد. محمد پور، وزنه بردار جوان دسته 94 کيلوگرم ايران با مهار وزنه 181 کيلوگرم در يک ضرب در مکان چهارم ايستاد. او در دوضرب با بالاي سر بردن وزنه 221 کيلوگرمي سوم شد و در مجموع با رکورد 402 کيلوگرم به عنوان سومي دست يافت. بدين ترتيب او با دو مدال برنز براي تيم ايران 23 امتياز کسب کرد.

** حاشيه هاي رقابت سعيد محمدپور • محمدپور با 18 سال سن جوانترين وزنه بردار گروه بود. • وزنه 181 کيلوگرم که بهترين رکورد او در يک ضرب محسوب مي شد، درحقيقت بهترين رکورد يک ضربي است که تا کنون داشته و با مهار آن رضازاده دوان دوان در پشت صحنه به سوي او دويد و در آغوشش کشيد. • از نکات جالب اين رقابت نيز راهنمايي هاي رضازاده از کنار تخته و آن هم به زبان ترکي بود که پس از بلند کردن وزنه توسط محمدپور فرياد مي کشيد " ساخلا، ساخلا". محمدپور نيز همانند رضازاده اردبيلي است. • تماشاگران زيادي نيز براي تشويق او به سالن آمده بودند و پس از اينکه محمدپور "ياعلي" مي گفت، برخي تماشاگران فرياد مي کشيدند " علي يارت".

نصیرشلال و براری به ترتیب ششم و دهم شدند وزنه‌برداران دسته ۱۰۵ کیلوگرم ایران در رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان ۲۰۱۱ پاریس ششم و دهم شدند. در حرکات یک ضرب براری با مهار وزنه ۱۷۰ کیلویی در مرتبه اول و ناکامی در مهار وزنه ۱۷۵ کیلویی در دفعات دوم و سوم به مقام پانزدهم رسید. در همین دسته نواب نصیرشلال دیگر وزنه‌بردار ایران با مهار وزنه‌های ۱۷۵ و ۱۸۰ و ناکامی در بالای سر بردن وزنه ۱۸۵کیلویی به مقام هفتم یک ضرب رسید.

23 آبان 1390