h صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان فردا چیست؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان فردا چیست؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان فردا چیست؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان فردا چیست؟

صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان فردا چیست؟

رییس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس گفت: به منظور تسهیل و تشویق متقاضیان راه‌اندازی صندوق‌ سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان و فراهم بودن بستر مناسب برای کمک به تأمین مالی در حوزه ساخت پروژه‌های ساختمانی، با انجام بررسی‌ها و نظرسنجی‌های انجام شده از طرف فعالان این حوزه، با انجام پذیره‌نویسی اولیه، نخستین صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان فردا(شنبه) به طور رسمی افتتاح خواهد شد.

بهنام چاوشی در مورد جزئیات و ویژگی های صندوق های زمین و ساختمان ادامه داد: در این صندوق ها با اصلاح مقررات قبلی اختیارات مالک زمین پروژه افزایش یافته‌ است و تا زمانی که سهم مالک از کل پروژه در اکثریت باشد نسبت به سهام خود در کلیه تصمیمات، قاعدتا حق رای و اختیار متناسب خواهد داشت. این امر مشوق خوبی برای موسسین است که قبلا دغدغه کاهش اختیارات خود را پس از واگذاری زمین پروژه به شخصیت حقوقی صندوق را داشتند.

وی افزود: اعضای هیأت‌مدیره این صندوق ها 5 نفر هستند که 3 نفر به انتخاب اکثریت سهامداران، یک نفر نماینده مدیر صندوق و یک نفر نماینده متولی صندوق (به نمایندگی از طرف سهامداران کمتر از یک درصد) انتخاب می‌شوند در حالی که، در مقررات قبلی 5 عضو هیات‌مدیره صندوق شامل نمایندگان ارکان به شرح مدیر صندوق، متولی، مدیر ساخت، ناظر و متعهد پذیره‌نویسی بود.

رییس اداره امور نهادهای مالی افزود: در خصوص انعطاف بیشتر برای فروش یا پیش فروش واحدهای ساختمانی پروژه، هیات‌ مدیره صندوق با اعلام رویه فروش خود و دریافت تاییدیه از سازمان بورس ، امکان فروش یا پیش فروش واحدهای ساختمانی را با رعایت صرفه و صلاح سرمایه‌گذاران به طرق مختلف خواهند داشت.

چاوشی خاطرنشان کرد: در رویه اعلام شده از طرف صندوق، امکان اولویت دادن به دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق برای خرید واحدهای ساختمانی نیز با ترتیب مشخص وجود خواهد داشت.

وی در مورد نحوه معامله و سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها گفت: در حال حاضر طبق اساسنامه نمونه، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های زمین و ساختمان از ابتدای پذیره‌نویسی در بازار بورس/ فرابورس ایران پذیرفته می‌شوند و تا زمان پایان ساخت و تصفیه پروژه قابل معامله خواهند بود.

چاوشی در این خصوص ادامه داد: در ساختار پیش‌بینی شده در مقررات، مدیر ساخت می‌تواند در نقش بانی طرح (Developer) با تجربه در حوزه ساخت و ساز از پیمانکاران دارای مجوزهای مربوطه در ساخت پروژه استفاده نماید. رییس اداره امور نهادهای مالی گفت: مالکان زمین و متقاضیان استفاده از شرایط تامین مالی صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان می‌توانند با مطالعات مقررات مربوطه و پس از مشخص نمودن شرایط پروژه و ارکان مربوطه، مدارک تکمیل‌شده را به‌منظور بررسی، برای اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال نمایند.

براساس این گزارش، همزمان با افتتاح تابلوی صندوق های زمین و ساختمان با حضور وزاری امور اقتصادی و دارایی و راه و شهرسازی و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری نخستین صندوق زمین و ساختمان با نام «نسیم» روز شنبه هشتم شهریورماه از طریق بازار سوم فرابورس ایران آغاز می شود.

به گفته مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، از میان 5 تقاضای مربوط به تاسیس صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان، درخواست مربوط به پروژه صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان نسیم، متعلق به شرکت گروه سرمایه گذاری بانک مسکن (سهامی عام) مورد موافقت قرار گرفته است.

7 شهریور 1393