h محمدباقر قالیباف : با تفکیک جنسیتی مخالفم - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

محمدباقر قالیباف : با تفکیک جنسیتی مخالفم,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,محمدباقر قالیباف : با تفکیک جنسیتی مخالفم,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,محمدباقر قالیباف : با تفکیک جنسیتی مخالفم

محمدباقر قالیباف : با تفکیک جنسیتی مخالفم

محمدباقر قالیباف که در اجلاس سالانه بسیج استادان در مشهد مقدس سخن می گفت، اظهار داشت: متاسفانه برخی عنوان کرده‌اند که قالیباف بعد از انتخابات مسئله تفکیک جنسیتی را مطرح کرده است در حالی که من با این مسئله مخالف هستم.

به گزارش ظهور12 به نقل از فارس، وی دیل کردم و سبک زندگی را از همان مقطع مطرح کردم که در آن زمان افرادی به من می‌گفتند که سبک زندگی مربوط به فرهنگ غربی است. اما ثابت کردم که سبک زندگی مهمترین موضوع در تمدن‌سازی است.

قالیباف با بیان اینکه من با تفکیک جنسیتی مخالف هستم، گفت: اما متأسفانه برخی گفتند که قالیباف بعد از انتخابات درباره تفکیک جنسیتی صحبت می‌کند که تمام این موارد کذب است.

وی افزود: من زمانی در نماز جمعه گفتم که ما وقتی پارک بانوان و موضوع مد و لباس را اجرا کردیم با همان نگاه سبک زندگی بوده است و وقتی عده‌ای نیز اغراق کردند که قالیباف گفته منشی زن نباید داشته باشیم اما من می‌گویم که ما نان به نرخ روز نمی‌خوریم و باید حرمت بانوان را نگه داریم.

شهردار تهران تصریح کرد: از زمانی که به شهرداری تهران رفتم آن را از یک سازمان خدماتی به یک نهاد اجتماعی تبدیل کردم و سبک زندگی را از همان مقطع مطرح کردم که در آن زمان افرادی به من می‌گفتند که سبک زندگی مربوط به فرهنگ غربی است. اما ثابت کردم که سبک زندگی مهمترین موضوع در تمدن‌سازی است.

شهردار تهران تصریح کرد: من در فروردین 85 ابلاغ کردم که 10 درصد مدیریت در شهرداری باید به بانوان اختصاص یابد و گفتم که از به کارگیری بانوان در شغل منشی مخالفم که آن نیز بر اساس سبک زندگی بوده است.

شهردار تهران در ادامه خاطرنشان کرد: همه ما می‌دانیم که کارنامه موفقی از اقتصاد و فرهنگ در مجموعه کارکردهای اجرایی‌مان در نظام اسلامی نداریم که مقام معظم رهبری نیز به این موضوع اشاره کردند.

وی افزود: آنچه که اساسی‌ترین عنصر نه‌تنها برای انقلاب اسلامی بلکه برای پیامبر نیز بوده است فرهنگ بوده است فرهنگی که پیامبر به وسیله آن مکه را فتح کردند و اسلام را با آن توسعه دادند.

وی در ادامه تصریح کرد: وقتی مشاهده می‌کنیم که در گذشته تمدن اسلامی در مسیر درستی قرار گرفته بود و پیروزی‌ها و توسعه‌های اسلام را نیز مشاهده می‌کنیم همه آنها ریشه در فرهنگ اسلامی دارد. آنچه که مشخص است این است که ما زمانی توانستیم در تمدن‌سازی موفق باشیم و آن هم به این خاطر است که دانش را در کنار دین و ایمان قرار دادیم چراکه دانش و دانایی بدون دین و ایمان ما را با سعادتمندی نخواهد رساند.

محمدباقر قالیباف با بیان اینکه در کنار دانش و دانایی در بستر دین و ایمان عنصر دیگری نیز نیاز است گفت: آن عنصر خلاقیت است موضوعی که کمتر به آن توجه داشته‌ایم البته خلاقیت زمانی اتفاق می‌افتد که در جامعه آزادی اندیشه وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: چرا ما از بعضی از رهنمودهای مقام معظم رهبری غفلت می‌کنیم و یا برخورد سطحی و کوتاه به این موضوع داریم ما باید فردای قیامت در این‌خصوص پاسخگو باشیم.

شهردار تهران با بیان اینکه ما نیازمندیم در دانشگاه‌ها به عنصر خلاقیت توجه شود، گفت: کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها باید از بحث‌های سطحی و زودگذر به موضوعات عمیق توجه کند تا نشاط در دانشگاه‌ها به وجود بیاید.

قالیبال در ادامه بیان داشت: اگر به دانش و دانایی در بستر دین و ایمان و به عنصر خلاقیت در بستر آزادی اندیشه توجه داشته باشیم می‌توانیم مسیر سعادت را طی کنیم.

محمدباقر قالیباف در ادامه سخنان خود با بیان اینکه مقام معظم رهبری زمانی که در حوزه تمدن اسلامی سخن می‌گویند آن را به 5 مقطع تقسیم می‌کنند، گفت: این مقاطع شامل انقلاب اسلامی، تشکیل نظام اسلامی، تشکیل دولت، ساختن کشور اسلامی و در آخر تشکیل دنیای اسلامی است.

وی در ادامه افزود: انقلاب اسلامی و نظام اسلامی گام‌هایی است که به نظر می‌رسد ما برداشته‌ایم اما در تشکیل یک دولت اسلامی که شرایط دولت اسلامی را داشته باشد موفق نبودیم.

شهردار تهران تصریح کرد: ما در تمام سال‌های بعد از انقلاب شاهد روی کار آمدن دولت‌ها با سلایق مختلف بودیم که برآیند ‌آن نشان می‌دهد برنامه موفقی نداشتند و یک دولت اسلامی کامل شکل نگرفته است.

وی در ادامه با بیان اینکه جوهره نظام اسلامی رشد و تعالی است که اساس آن را فرهنگ تشکیل می‌دهد، گفت: این در حالی است که ما گاهی اوقات به این مبحث توجه کافی نکردیم.

قالیباف در ادامه تصریح کرد:

قالیباف در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه سبک زندگی یک رفتار سطحی نیست، گفت: سال‌هایی که از طرف مقام معظم رهبری نامگذاری می‌شد در همین سبک زندگی معنا می‌شد که ما از این موضوع غفلت کردیم و باید به سمتی برویم که یک الگو در سبک زندگی در دولت اسلامی شکل دهیم.

وی افزود: برای الگوسازی نیازمند دو عنصر مردم، مولد بودن و نه مقلد بودن هستیم چرا که هر برنامه‌ریزی اگر منبع اصلی آن مردم نباشند محکوم به شکست است همچنین در حوزه تمدن اسلامی مولد بودن موضوعیت دارد نه مقلد بودن. ما برای حل چالش اقتصاد فرهنگ باید مولد باشیم و باید قدرت، ثروت، معرفت و منزلت تولید کنیم و بدین خاطر در فرهنگ و اقتصاد موفق نیستیم که رابطه این 4 عنصر را ناعادلانه، ناشیانه و غیربرنامه‌ریزی شده و گاهاً مفسدانه تنظیم کرده‌ایم.

شهردار تهران در ادامه تصریح کرد: بدی رابطه قدرت و ثروت زمانی است که از مسیر درست اتفاق نیفتد و بنده معتقدم برای تمدن اسلامی معرفت و منزلت در کنار قدرت و ثروت نیاز است. امروز وقتی ثروت می‌خواهد به منزلت تبدیل شود ماشین 5 میلیاردی خریداری می‌شود که این انجام دادن الگوی مصرف به بدترین شکل است ما باید راه تبدیل شدن ثروت به منزلت را به مردم نشان دهیم.

شهردار تهران در ادامه با بیان اینکه تشکیل یک دولت اسلامی فقط رأی دادن نیست، گفت: اگر مواردی را که در خصوص قدرت و ثروت و معرفت و منزلت را درست تبیین کنیم هر که وارد دولت شود باید از همین مسیر حرکت کند که اگر این چرخه درست انجام شود امنیت، سلامت و معنویت دستاوردهای آن خواهد بود.

محمدباقر قالیباف در ادامه با بیان اینکه برای تمدن‌سازی 4 لایه وجود دارد، گفت: لایه اول که متعلق به رهبری است و از جمله آن وظایف هدفگذاری، اعتمادسازی، ایجاد انگیزه، سیاست‌گذاری و دشمن‌شناسی است. لایه دوم برای نخبگان نظام است که تبیین و ارائه عملیاتی برای آنچه که خواسته رهبری است و انتظار مردم در بستر سبک زندگی است را شامل می‌شود.

وی افزود: لایه سوم برای مدیران عالی نظام است که آنان باید زنجیره تولید را ایجاد کنند تا اینگونه نباشد که وقتی قدرت دولت به دست ما رسید برنامه‌ای برای اجرا نداشته باشیم. لایه آخر نیز مربوط به مجریان است که بنده معتقدم این لایه و لایه اول وظایف خود را به خوبی انجام داده است و چالش‌های ما مربوط به لایه‌های دوم و سوم است.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه لازمه مدیریت جهادی روحیه جهادی است، گفت: بد و خوب تاریخ همیشه در مقابل هم به مبارزه ایستاده‌اند و امروز جمهوری اسلامی تکلیف ما که در جبهه عدالت و آزادی قرار گرفتن است را مشخص کرده است و همین روحیه ما را در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به پیروزی رسانده است و امروز هر که در سیاست خارجی‌مان انجام می‌دهیم از کیسه دفاع مقدس است.

شهردار تهران در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: اگر انسان آزادگی و مسئولیت‌پذیری را که امام حسین (ع) به ما آموخت نداشته باشد از حقیقت انسانی به دور است و در آن شرایط حرکت در مسیر تمدن‌سازی بی‌معنی است. سبک زندگی که ما به دنبال آن هستیم سبک زندگی حسینی است و در مدیریت جهادی مکتب عاشورا اساس ماست.

4 شهریور 1393