h امکان شنود از طریق گوشی‌های اندروید از نظر دانشگاه استنفورد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

امکان شنود از طریق گوشی‌های اندروید از نظر دانشگاه استنفورد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,امکان شنود از طریق گوشی‌های اندروید از نظر دانشگاه استنفورد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,امکان شنود از طریق گوشی‌های اندروید از نظر دانشگاه استنفورد

امکان شنود از طریق گوشی‌های اندروید از نظر دانشگاه استنفورد

امکان شنود از طریق گوشی‌های اندروید از نظر دانشگاه استنفورد محققان دانشگاه استنفورد در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که برنامه چرخش‌سنج (ژیروسکوپ) موجود در گوشی‌های هوشمند، ابزاری برای تبدیل گوشی‌ها به دستگاه شنود هستند.

محققان دانشگاه استنفورد با همکاری شرکت تجهیزات دفاعی رافائل یک برنامه کاربردی اندروید به نام Gyrophone را طراحی کرده‌اند که این برنامه نشان می‌دهد سیستم ارتعاشی مورد استفاده چرخش‌سنج‌ها می‌تواند به سادگی به عنوان ابزاری برای ضبط ارتعاش‌های صوتی در فرکانس‌های 80 تا 250 هرتز (فرکانس‌های پایه صدای انسان) مورد استفاده قرار گیرد.

محققان استنفورد درباره نتیجه تحقیقات خود نوشته‌اند: «ما به این نتیجه رسیدیم که سیستم چرخش‌سنج‌ میکرو الکترومکانیک MEMS gyroscope که در گوشی‌های هوشمند امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند علائم صوتی را در مجاورت گوشی، دریافت و محاسبه کنند. علائم دریافتی، اطلاعات فرکانسی بسیار پایینی یعنی کتمر از 200 هرتز دارند. با این حال بررسی‌های ما نشان داد حتی همین فرکانس‌های پایین نیز برای تشخیص صدای گوینده و سخنان وی، کافی است. از آنجا که سیستم عامل گوشی‌های هوشمند همچون اندروید و iOS برای دسترسی به چرخش‌سنج‌ها نیازی به اجازه کاربر ندارند، برنامه‌های کاربردی و محتواهای فعال اینترنتی که به میکروفون گوشی دسترسی ندارند، می‌توانند با سوءاستفاده از سیستم چرخش‌سنج‌ها اقدام به شنود اصوات در مجاورت گوشی کنند.»

امکان شنود از طریق گوشی‌های اندروید

محققان استنفورد در وبسایت خود همچنین لینکی را قرار داده‌اند که متقاضیان می‌توانند با وارد شدن به لینک مذکور از طریق گوشی هوشمند خود، بفهمند که آیا ترفند فوق در گوشی آنها کار می‌کند یا خیر؟

نتایج این مطالعه، نقص جدیدی از دنیای گوشی‌های هوشمند را افشا کرده است و البته شاید دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کشورها خیلی پیشتر از محققان دانشگاه استنفورد، به این حربه پی برده و از آن استفاده کرده باشند.

31 مرداد 1393