h شورای عالی که مسئولان ۸۰ روز آن را فراموش کرده‌اند! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

شورای عالی که مسئولان ۸۰ روز آن را فراموش کرده‌اند!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,شورای عالی که مسئولان ۸۰ روز آن را فراموش کرده‌اند!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,شورای عالی که مسئولان ۸۰ روز آن را فراموش کرده‌اند!

شورای عالی که مسئولان ۸۰ روز آن را فراموش کرده‌اند!

شورای عالی که مسئولان ۸۰ روز آن را فراموش کرده‌اند!

اواخر سال ۹۰ بود که رهبر معظم انقلاب نشکیل شورای عالی فضای مجازی را صادر فرمودند؛بر این اساس اعضای این شورا نیز تعیین کردند

حضرت آیت الله خامنه‌ای آثار چشمگیر شبکه جهانی اینترنت در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، لزوم برنامه‌ریزی و هماهنگی به منظور صیانت از آسیب‌های ناشی از آن، و بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌ها در جهت ارائه خدمات گسترده و مفید به مردم را از دلایل اصلی ضرورت تشکیل شورای عالی فضای مجازی برشمردند و تأکید کردند: این شورا وظیفه دارد مرکزی به نام مرکز ملی فضای مجازی کشور ایجاد کند.

اعضای حقوقی این شورا از رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان صدا و سیما، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده نیروی انتظامی تشکیل شد.

براساس حکم مقام معظم رهبری در خصوص تشکیل مرکز فضای ملی مجازی، این شورا وظیفه دارد مرکزی به نام مرکز ملی فضای مجازی کشور ایجاد نماید تا اشراف کامل و به روز نسبت به فضای مجازی در سطح داخلی و جهانی و تصمیم‌گیری نسبت به نحوه مواجهه فعال و خردمندانه کشور با این موضوع از حیث سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و محتوایی در چارچوب مصوبات شورای عالی و نظارت بر اجرای دقیق تصمیمات در همه سطوح تحقق یابد.

گفتنی است این مرکز دارای ۱۳ هدف و سياست کلی است (از اینجا مشاهده کنید) و براساس آیین‌نامه جلسات آن هر چهار هفته حداقل یک بار تشکیل خواهد شد.

این در حالی است که آخرین جلسه این شورا ۱۰ خردادماه تشکیل شده بود و تاکنون ۱۲ هفته از آخرین جلسه آن می‌گذرد.

در هجدهمین و آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی که به ریاست رئیس‌‌جمهور برگزار شد، بیش از ۲۰ اقدام اساسی از جمله تقسیم کار ملی دستگاه‌های اجرایی کشور در حوزه فضای مجازی و فرآیند کلی و چارچوب حاکمیتی برای پیشبرد اقدامات اساسی و دارای فوریت فضای مجازی مورد بررسی و تصویب اعضا قرار گرفت.

یکی از موضوعاتی که در جلسه آخر مورد بررسی قرار گرفت در خصوص تاخیر در اجرای شبکه ملی اطلاعات بود که از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواسته شد تا به اجرای این طرح سرعت ببخشد؛ این در حالی است که نه تنها طرحی ارائه نشده بلکه جلسه شورا نیز تشکیل نشده است!

ابلاغ پیوست فرهنگی در انتظار تشکیل جلسه

یکی دیگر از موضوعات مهم در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، بحث پیوست فرهنگی است که همچنان در انتظار تصویب و ابلاغ در جلسه شورای عالی فضای مجازی است.

هرچند که این روزها ایرانسل با حضور وزیر ارتباطات نسل ۳ تلفن همراه را اجرایی کرده است اما باید به این نکته توجه داشت که براساس قانون، اپراتورها بدون پیوست فرهنگی نمی‌توانند خدمات نسل ۳ تلفن همراه را ارائه دهند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در این خصوص می‌گوید: پیش از ابلاغ پیوست فرهنگی اپراتورها نمی‌توانند نسل سوم تلفن همراه را ارائه دهند.

انتظاری خاطر نشان می‌کند: ‌از نظر ما کار تدوین پیوست فرهنگی تمام شده و جلسات کارشناسی فشرده تخصصی در کمیسیون محتوای مرکز ملی فضای مجازی کشور برای آن برگزار شده است؛ بعد از این جلسات پیوست فرهنگی در این کمیسیون به تصویب رسیده و منتظر طرح در شورای عالی مجازی است تا بعد از تصویب ابلاغ شود.

طرح شبکه ملی اطلاعات نیز همچنان سرگردان!

طرح شبکه ملی اطلاعات نیز یکی دیگر از موضوعات اولویت‌داری است که انتظار تشکیل جلسه شورای عالی فضای مجازی را می‌کشد!

این در حالی است که شورا در آخرین نشست خود، وزارت ارتباطات را مکلف کرد تا هر چه زودتر این طرح را به شورا ارائه دهد اما اعضای این شورا می‌گویند که هنوز طرحی به دست آنها نرسیده است.

با این حال محمود واعظی وزیر ارتباطات در خصوص آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات می‌گوید: هم‌اکنون طرح وزارت ارتباطات برای اجرای شبکه ملی اطلاعات در نوبت تصویب شورای عالی فضای مجازی قرار دارد.

به هر حال باید به این نکته توجه داشت که شورای عالی فضای مجازی در حالی به دستور مقام معظم رهبری تشکیل شده است که از آسیب‌ها صیانت و از فرصت‌ها بهره‌گیری شود اما تاخیر در برگزاری جلسات و اجرای مصوبات به حتم لطماتی را به بار خواهد داشت که بهتر است رئیس و اعضای شورای عالی فضای مجازی در خصوص جلسات این شورا و مصوبات آن حساسیت بیشتری داشته باشند.

29 مرداد 1393