h گوشی های هوشمند تاریخ+تصاویر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

گوشی های هوشمند تاریخ+تصاویر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,گوشی های هوشمند تاریخ+تصاویر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,گوشی های هوشمند تاریخ+تصاویر

گوشی های هوشمند تاریخ+تصاویر

گوشی های هوشمند تاریخ+تصاویر
برای بسیاری از کاربران تاریخ گوشی‌های هوشمند از هنگامی آغاز ‌می‌شود که خود آن‌ها نخستین گوشی هوشمند خود را در دست گرفته‌اند. واقعیت نیز همین است و هر یک از ما گوشی‌های هوشمند را از آن زمانی می‌شناسیم که یکی از آن‌ها را در دست گرفته‌ایم؛ اما خوب است نگاهی به تاریخچه این گوشی‌ها داشته باشیم تا ببینیم‌ نخستین هوشمند‌های تاریخ چگونه بوده‌اند.
به گزارش «تابناک»، گوشی‌های هوشمند امروزه به یکی از ابزارهای اصلی ما در زندگی روزمره تبدیل شده‌اند و به جرأت می‌توان گفت، زندگی بدون وجود آن‌ها برای کاربران بسیار سخت خواهد بود. این در حالی است که میزان وابستگی افراد به هوشمند‌ها در پانزده یا بیست سال قبل به این شدت نبوده است. شاید از خود بپرسید: مگر بیست سال قبل هم گوشی هوشمند وجود داشته است؟ پاسخ مثبت است. تلگراف چاپ لندن در گزارشی اقدام به معرفی تاریخچه گوشی‌های هوشمند در تصویر کرده است. در این تصاویر، هوشمند‌هایی ‌می‌بینید که عملا باور نمی‌کنید هوشمند بوده باشند!

*اینجا سخن از گوشی‌های «هوشمند» است که اولین‌ها در نوع خود بوده‌اند؛ لطفا به دنبال ۱۱۰۰‌نگردید‌ *

۱ – هوشمند IBM Simon متولد ۱۹۹۴ اولین هوشمند تاریخ که قابلیت نصب نرم افزار را داشت و یک صفحه نمایش لمسی و یک قلم بهره می‌برد. این هوشمند تنها در ایالات متحده قابل استفاده و بهای آن ۸۹۹ دلار تعیین شده بود:

بیست سال تاریخ گوشی های هوشمند به روایت تصویر

۲ – در سال ۱۹۹۶ نخستین نسخه‌ها از سری گوشی‌های Nokia Communicator منتشر شد که از یک فرمت تا‌شو یا لولایی برخوردار بودند. زمانی که این گوشی‌ها باز می‌شدند، کاربر به یک صفحه کلید QWERTY و یک صفحه نمایش بزرگ دسترسی پیدا می‌کرد.

بیست سال تاریخ گوشی های هوشمند به روایت تصویر

۳ – اما لفظ گوشی هوشمند یا Smartphone برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ به این گوشی اختصاص یافت. گوشی هوشمند Ericsson R۳۸۰. این هوشمند یک ابتکار بزرگ بود که ضمن در برداشتن ویژگیهای هوشمندی به اندازه یک گوشی معمولی سبک و کوچک بود. همچنین اولین گوشی هوشمندی بود که به سیستم عامل Symbian مجهز شده بود:

بیست سال تاریخ گوشی های هوشمند به روایت تصویر

۴ – Palm Treo خط تولیدی از گوشی‌های هوشمند بود که اصلا توسط Handspiring تولید می‌شد که بعدا توسط شرکت Palm خریداری شد. در سال ۲۰۰۲ موفق‌ترین نسخه این گوشی‌ها منتشر شد که برای اولین بار، قابلیت‌های فرمان صوتی را به کار گرفته بود و توانایی‌های دیگری از جمله فرستادن ایمیل و دسترسی هوشمند به مخاطبان را داشت:

بیست سال تاریخ گوشی های هوشمند به روایت تصویر

۵ – اما ابتکار به کارگیری Voice Calling یکپارچه برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ در هوشمند‌های سری Quark از شرکت Blackberry خودنمایی کرد:

بیست سال تاریخ گوشی های هوشمند به روایت تصویر

۶ – اما خود می‌توانید به سادگی حدس بزنید که نقطه عطف تحول در تاریخ گوشی‌های هوشمند را چه کسی و چه شرکتی رقم زد! در سال ۲۰۰۷ این استیو جابز فقید و شرکت اپل بودند که با معرفی هوشمند iPhonpropelled تعریف جدیدی از «هوشمند» ارائه کردند. طراحی زیبا و واسط کاربری خلاقانه آن نشان داد که یک هوشمند واقعی باید چه ویژگی هایی داشته باشد. این اولین گوشی هوشمند بود که از قابلیت لمس و انگشت به جای قلم برای برقراری ارتباط با گوشی بهره می‌برد:

بیست سال تاریخ گوشی های هوشمند به روایت تصویر

۷ – اما در سال ۲۰۰۸ یعنی یکسال بعد از معرفی iPhone شرکت گوگل اولین هوشمند خود را که مبتنی بر سیستم عامل اندروید بود روانه بازار کرد: HTC Dream یا‌‌ همان Google G۱. این گوشی و سیستم عامل سرمنشاء تحولات بعدی در تاریخ گوشی‌های هوشمند و در واقع دومین نقطه عطف تاریخ Smartphone‌ها بود:

بیست سال تاریخ گوشی های هوشمند به روایت تصویر

۸ – اما نخستین اندرویدی که توانست iPhone را به چالش کشیده و به عنوان یک رقیب جدی برای این هوشمند خودنمایی کند، HTC Dream نبود. بلکه Galaxy S از شرکت سامسونگ بود که سومین سری از هوشمند‌های اندرویدی ساخت این شرکت بود:

بیست سال تاریخ گوشی های هوشمند به روایت تصویر

۹ – اما سال ۲۰۱۱ سال جدیدی برای هوشمند‌ها بود. در این سال، شرکت موتورولا اقدام به ارائه باریک‌ترین هوشمند تاریخ با ضخامتی به اندازه تنها ۷.‌۱ میلی‌متر کرد؛ نام این هوشمند Razr بود.

بیست سال تاریخ گوشی های هوشمند به روایت تصویر

۱۰ – اما در این میان، هنوز یک افتخار ‌مانده بود که نصیب یکی از رقبای اصلی بازار شود‌ و این برنده کسی نبود جز اپل. گوشی هوشمند iPhone ۵S ‌پرفروش‌ترین هوشمند انتخاب شد. این هوشمند همچنین نخستین هوشمند تاریخ است که قابلیت Fingerprint یا تشخیص اثر انگشت را در گوشی‌های موبایل به خود گرفت.

بیست سال تاریخ گوشی های هوشمند به روایت تصویر

تاریخ گوشی‌های هوشمند به همین جا ختم نخواهد شد و از این پس نیز شاهد حضور و بروز خلاقیت‌ها و نقاط عطف بیشتری در تاریخ گوشی‌های هوشمند خواهیم بود. این امر با توجه به رقابت شدیدی که از هم اکنون در جریان است، به هیچ وجه دور از ذهن نیست.

26 مرداد 1393