h حکومت نظامی در یک شهر آمریکا+تصاویر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

حکومت نظامی در یک شهر آمریکا+تصاویر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,حکومت نظامی در یک شهر آمریکا+تصاویر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,حکومت نظامی در یک شهر آمریکا+تصاویر

حکومت نظامی در یک شهر آمریکا+تصاویر

حکومت نظامی در یک شهر آمریکا+تصاویر «جی جکسون» فرماندار ایالت میسوری آمریکا شب گذشته به دنبال تظاهرات بیش از یک هفته‌ای شهر فرگوسن در اعتراض به قتل «مایکل براون» نوجوان 18 ساله سیاهپوست آمریکایی که به دست پلیس آمریکا کشته شد، حکم منع آمد و شد اعلام کرد.
منع آمد و شد در

این حکم لحظاتی پیش به مرحله اجرا درآمد و طبق آن، معترضان به مدت 5 ساعت اجازه ندارند در مناطقی از شهر تجمع کنند. با این حال تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که معترضان هیچ توجهی به این حکم ندارند و در خیابان‌های شهر تجمع اعتراضی برپا کرده‌اند.

حاضران در این تجمع، گزارش داده‌اند که نیروهای ضدشورش پلیس حضور گسترده‌ای در منطقه دارند و احتمال بروز درگیری میان معترضان و نیروهای پلیس وجود دارد.

منع آمد و شد در
«مایکل براون» نوجوان 18 ساله سیاهپوست آمریکایی شنبه هفته گذشته در حالی که غیرمسلح بود و دستانش را به نشانه تسلیم بالای سرش برده بود، توسط افسر پلیس سفیدپوست آمریکا در شهر «فرگوسن» ایالت «میسوری» آمریکا کشته شد.
منع آمد و شد در

کشته شدن وی موجی از خشم مردم فرگوسن را برانگیخت و تظاهرات گسترده‌ای در این شهر به راه افتاد که با مداخله پلیس به خشونت کشیده شد و مأموران پلیس فرگوسن به سمت معترضان گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی پرتاب کردند.

منع آمد و شد در

با گذشت یک هفته از این حادثه، در حالیکه پلیس نتوانسته خشم مردم فرگوسن را کاهش دهد، مدعی شده است که این نوجوان سیاهپوست آمریکایی یکی از دو مظنون به سرقتی بوده که دقایقی پیش از کشته شدنش روی داده بود.

منع آمد و شد در

آخرین اخبار رسیده از اجرای حکم منع آمد و شد در شهر فرگوسن حاکی از آن است که مأموران پلیس این شهر کم کم در اطراف خیابان مستقر می‌شوند و حدود 200 معترض آمریکایی در خیابان‌های شهر تجمع کرده‌اند.

آسوشیتدپرس گزارش کرد که معترضان شعار سرمی‌دهند و فریاد می‌زنند که از این حکم پیروی نمی‌کنند.

برخی از معترضان به نشانه اینکه براون هنگامی که مورد اصابت گلوله پلیس قرار گرفت، دستانش را بالای سرش برده بود و تسلیم شده بود، دستان خود را بالای سرشان نگه داشته بودند.

پلیس آمریکا، با تجهیزات جنگی و خودروهای زرهی در شهر مستقر شده است و شهر را به منطقه جنگی تبدیل کرده‌اند.

در حالیکه معترضان حاضر به ترک خیابان‌های شهر نیستند، مأموران پلیس، پرتاب گاز اشک‌آور به سمت معترضان را آغاز کرده‌اند.

لحظاتی پیش گزارش شد که پلیس، معترضان را محاصره کرده است و یکی از معترضان مورد اصابت گلوله پلیس قرار گرفت و به بیمارستان منتقل شد.

خبرگزاری‌ها گزارش کردند که پلیس آخرین هشدار را به معترضان ابلاغ کرد تا هرچه سریعتر خیابان‌ها را ترک کنند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که پلیس علاوه بر گاز اشک‌آور، به سمت معترضین گلوله‌های پلاستیکی شلیک می‌کند.

منع آمد و شد در

خبرنگاران مستقر در شهر فرگوسن گزارش می‌کنند که پلیس به سمت معترضان حرکت کرده است و مردم هرچه پلیس به آنها نزدیک می‌شود بیشتر فریاد سر می‌دهند.

پلیس شهر فرگوسن به خبرنگاران دستور داده است که نزدیک نشوند و خیلی دور بایستند و اجازه پیشروی به آنها نمی‌دهند.

روزنامه آمریکایی هافینگتون‌پست گزارش کرد که مأموران پلیس هم‌اکنون به سمت یک ساختمان حمله‌ور شده‌اند.

خبرنگار شبکه «ای بی سی نیوز» آمریکا گزارش کرد که پلیس به سمت معترضان نارنجک‌های دودزا پرتاب می‌کند تا آنها را متفرق کند و ظاهراً یک نفر از معترضان دستگیر شده است.

یکی از خبرنگاران گزارش کرد که به پلیس گفته شده که رفتار بسیار مناسبی با خبرنگاران داشته باشد و لحن آنها با لحنی که چهارشنبه شب داشتند بسیار تغییر کرده است.

منع آمد و شد در
 

برخی گزارش‌های حاکی از آن است که پلیس فرگوسن با صدور بیانیه‌ای استفاده از گاز اشک‌آور را تکذیب و اعلام کرده است که تنها از گلوله‌های دودزا استفاده کرده است. با این حال افراد حاضر در محل، از جمله خبرنگار پایگاه خبری «وایس‌نیوز» تأکید دارند که پلیس به دفعات به سمت معترضین گاز اشک‌آور شلیک کرده است و معترضان می‌گویند که صورت و چشمانشان دچار سوزش شده است.

تصاویری نیز منتشر شده است که بطری‌هایی را نشان می‌دهد که در کف خیابان‌ها افتاده و نوشته‌های روی آن حاکی از آن است که پلیس از گاز اشک‌آور استفاده کرده است.

منع آمد و شد در

سخنگوی پلیس فرگوسن بعد از تکذیب‌های متعدد، تأیید کرد که در مقابله با معترضان از گاز اشک‌آور استفاده شده است.

26 مرداد 1393