h چرا به دنبال زندگی خصوصی هنرمندان هستید؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

چرا به دنبال زندگی خصوصی هنرمندان هستید؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,چرا به دنبال زندگی خصوصی هنرمندان هستید؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,چرا به دنبال زندگی خصوصی هنرمندان هستید؟

چرا به دنبال زندگی خصوصی هنرمندان هستید؟

چرا به دنبال زندگی خصوصی هنرمندان هستید؟

از پرمخاطب‌ترین اخبار و تصاویر فضای اینترنت، ارتباط‌ با چهره‌های مطرح‌ هنری و به طور خاص سینماگران است؛ اما در این میان، یک آفت برای این کنجکاوی وجود دارد و آن تلاش برای سرک کشیدن به زندگی خصوصی هنرمندان است که طبیعتاً همچون دیگر قشرهای مردم حریم مشخصی دارند و آنچه نگران کننده است، تلاش وسیع برای ورود به چنین فضای غیراخلاقی است.

به گزارش «ظهور نیوز»، «تصاویر خصوصی بازیگران»، «عکس‌های لو رفته»، «زندگی خصوصی هنرمندان» و... برخی از عناوین مجموعه‌هایی از تصاویر مستمراً در حال به روزرسانی از هنرمندان و بیش از همه هنرمندان، بازیگرانی است که در سینما و تلویزیون حضور یافته و چهره شده‌اند؛ رخدادی که روز به روز در حال وسعت یافتن است و اگر در گذشته‌ موردی بود، حال در فضای آنلاین، به اتفاقی فراگیر بدل شده است.

 

بنا بر این گزارش، شکل‌گیری شبکه‌هایی همچون اینستاگرام برای گسترش چنین فضاهایی کارآمد‌ بوده و تمرکز بیشتر این مجموعه‌ها ـ که بعضاً تا دویست هزار لایک دریافت کرده‌اند ـ حکایت از علاقه فراوان مردم حاضر در فضای مجازی برای سر درآوردن از زندگی خصوصی‌شان دارد؛ جامعه‌ای که شاید نتوانند‌ به واسطه عدم فراگیری قالب اینترنت در سطح خانوارهای ایرانی، نماینده واقعی و جامعی برای همه مردم باشند‌، اما بی‌گمان روایتگر رفتار بخشی از جامعه است که اتفاقاً اکثراً از سطح سواد قابل توجهی برخوردارند.

این فوکوس روی زندگی خصوصی هنرمندان، گاهی به تشنج هم می‌انجامد و بار‌ها دیده شده ‌هنرمندان در برنامه‌هایی که حضور می‌یابند تا زمان سوار شدن بر خودرو و یا حتی پس از آن با چهره‌های پیگیری روبه‌رو می‌شوند که علاقه دارند لحظه به لحظه حضورشان را در موبایلشان در قالب فیلم و عکس داشته باشند و در بسیاری از اوقات، پیشنهادهای عجیبی به هنرمندان می‌دهند که دعوت به همکاری، دعوت به شام و درخواست تلفن شخصی هنرمندان، جزو درخواست‌های معمول در مقابل این پیشنهادهای عجیب محسوب می‌شوند!

طبیعتاً گاهی این فضا به تشنج نیز کشیده می‌شود، چرا که به هر حال هنرمندان نیز از آستانه تحمل مشخصی برخوردارند و ممکن است در مقابل برخی از این سماجت‌ها که از علاقه نسبت به هنرمندان نشات می‌گیرد، واکنش تندی داشته باشند که این کنش و واکنش بار‌ها مشاهده شده و به همین دلیل حضور مستمر بازیگران در فضاهای عمومی نظیر رستوران، پارک و... به ندرت اتفاق می‌افتد و بسیاری از هنرمندان نیز برای جلوگیری از سواستفاده از عکس‌هایشان، در فضای مجازی صفحه‌ای ندارند.

آنچه مسلم است، سرک کشیدن به زندگی خصوصی هنرمندان در بسیاری از کشورهای دنیا، بخشی جذاب و پرمخاطب است و اساساً فلسفه وجودی پاپاراتزی بر همین اساس استوار است و بسیاری از رسانه‌های معتبر انگلیسی زبان به این بخش توجه ویژه‌ای دارند و درباره برخی از اجزای زندگی خصوصی سلبریتی‌های غربی عکس‌هایی از چند کیلومتری شکار کرده و برایش شرح و تفسیر می‌نویسند که بازگویی‌اش نیز ممکن نیست.

با این حال آیا نسبتی میان اخلاقیات در کشورمان با آنچه در این نشریات انگلیسی زبان رخ می‌دهد وجود دارد؟ بدون تردید چنین رویکردی با مبانی اخلاق اسلامی و ایرانی نیز در تضاد است و به همین دلیل آنچه در حال وقوع است و در فضای مجازی بسط یافته، حداقل نسبتی با اخلاقیات ندارد و متأسفانه؛ گاهی منجر به آسیب دیدگی زندگی شخصی برخی از هنرمندانی می‌شوند که به آن‌ها علاقه‌مندیم.

از این دیدگاه، ‌ای کاش‌ از عطشمان در مواجهه با زندگی خصوصی هنرمندان، ورزشکاران و مجموعاً چهره‌ها بکاهیم و اجازه بدهیم این قشر نیز در بستر جامعه زندگی طبیعی‌شان را به همراه خانواده داشته باشند و نشانه رفتن همیشگی موبایل‌ها به سمت آنان و نیز انتشار گسترده تصاویر زندگی شخصی‌شان، ایشان را به انزوا و محروم شدن از بخشی از حقوق طبیعی‌شان نکشاند.

منبع: تابناک

25 مرداد 1393