h نوری المالکی رسما کناره گیری کرد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

نوری المالکی رسما کناره گیری کرد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,نوری المالکی رسما کناره گیری کرد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,نوری المالکی رسما کناره گیری کرد

نوری المالکی رسما کناره گیری کرد

نوری المالکی نخست وزیر عراق پنجشنبه شب در یک نطق زنده تلویزیونی، از کناره گیری خود از این پست به نفع حیدر العبادی خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، نوری المالکی در سخنانی خطاب به ملت عراق که به طور زنده از شبکه تلویزیونی العراقیه پخش شد، گفت که از نخست وزیری مجدد عراق به سود حیدر العبادی کناره گیری کرده است.

برخی نمایندگان ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی پیش تر از تصمیم نوری المالکی برای کناره گیری خبر داده بودند.

نوری المالکی تصریح کرد: من هیچ منصب حکومتی نمی خواهم و برای جلوگیری از بازگشت به دوره دیکتاتوری از توسل به گزینه زور خودداری کردم.

وی افزود: عراق قبلا در انزوایی جهانی به سر می برد و با موج جدیدی از تروریسم روبه رو شد اما نقش منطقه ای و بین المللی خود را بازیافت.

نوری المالکی گفت: متعهد هستم که بر عهد خود برای دفاع از عراق بزرگ باقی بمانم.

رییس ائتلاف دولت قانون افزود: این عراق است که مورد هدف قرار گرفته نه المالکی.

علی الموسوی مشاور نوری المالکی نیزدر گفت وگوی مطبوعاتی گفت که المالکی از شکایت خود علیه فواد معصوم رییس جمهور عراق نیز انصراف داده است.

هیثم الجبوری نماینده ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق نیز عصر پنجشنبه اعلام کرده بود که توافق بین نوری المالکی و حیدر العبادی نخست وزیر مکلف برای خروج از بحران جاری حاصل شده و المالکی به زودی شکایت خود از فواد معصوم را در دادگاه فدرال پس خواهد گرفت.

فواد معصوم رییس جمهور عراق روز دوشنبه 11 آگوست 2014 (20 مردادماه 1393) حیدر العبادی یکی از سران ائتلاف دولت قانون را پس از حدود دو هفته اختلاف و کشمکش، رسما مامور تشکیل کابینه کرد، امری که با مخالفت نوری المالکی مواجه شد.

حیدر العبادی از حمایت فراگیری در گروه های مختلف سیاسی عراق برخوردار است.

24 مرداد 1393