h رویترز خبر داد ؛ درخواست ایران برای کاهش تحریم ها - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

رویترز خبر داد ؛ درخواست ایران برای کاهش تحریم ها,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,رویترز خبر داد ؛ درخواست ایران برای کاهش تحریم ها,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,رویترز خبر داد ؛ درخواست ایران برای کاهش تحریم ها

رویترز خبر داد ؛ درخواست ایران برای کاهش تحریم ها

در شرایطی که مذاکرات ایران و 6 قدرت جهانی برای دستیابی به توافق نهایی و جامع هسته‌ای تا 20 جولای بار دیگر در شهر وین آغاز شده برخی دیپلمات‌های آگاه غربی مدعی شدند: ایران درخواست ها و تقاضاهای خود در خصوص ابعاد برنامه غنی سازی اورانیوم را کاهش داده است.

به گزارش ظهور12 ؛ رویترز در ادامه نوشت: دیپلمات های غربی همچنین اعلام کردند: علی رغم برخی تحرکات از سوی ایران هنوز دستیابی به توافق نهایی تا 20 جولای آسان نیست. تعداد سانتریفیوژهای فعال در ایران هنوز یکی از مسائل اصلی حل نشده در مذاکرات هسته‌ای به شمار می‌رود. دستیابی به توافق بر سر مساله هسته‌ای ایران می‌تواند یکی از مهمترین ابزارها برای تنش زدایی از خاورمیانه و جلوگیری از وقوع جنگی دیگر در منطقه است.

یک دیپلمات آگاه تاکید کرد: ایران تعداد سانتریفیوژهای درخواستی را کاهش داده ولی تعداد مورد درخواست ایران هنوز زیاد و غیر قابل قبول است. روز گذشته یک مقام رسمی ایران در مصاحبه با رویترز تاکید کرد: تهران حاضر نیست در درخواست خود مبنی بر لزوم داشتن 50 هزار دستگاه سانتریفیوژ کوتاه بیاید.

وی تصریح کرد: ایران حداقل به 50 هزار سانتریفیوژ نیاز دارد و نه 49999 دستگاه. ما به هیچ وجه بر سر این مساله مصالحه نخواهیم کرد. طرف دیگر در خصوص چند هزار سانتریفیوژ صحبت می‌کند که این مساله از سوی ایران قابل قبول نیست.

ولی دیپلمات‌های غربی اعلام کردند: ایران در مذاکرات پشت درهای بسته دیگر تاکید و اصراری بر 50 هزار دستگاه ندارد. ایران خواستار در اختیار داشتن تعداد کمتری سانتریفیوژ شده است ولی دیپلمات‌های غربی حاضر به افشای تعداد آن نشده‌اند.

ایران هم اکنون 19 هزار دستگاه سانتریفیوژ در اختیار دارد که تنها 10 هزار دستگاه آن فعال است. یک مقام دیگر ایرانی در حالی که حاضر به اشاره به اظهارات دیپلمات‌های غربی در خصوص تعداد جدید سانتریفیوژها نشد تاکید کرد: همان طور که گفته‌ایم ما حاضر هستیم تا اطمینان دهیم که به دنبال بمب هسته‌ای نیستیم. ما عزم خود را نشان داده‌ایم ولی این مساله منتهی به درخواست‌هایی نخواهد شد که حقوق ما را نقض کند.

وی افزود: چند هزار سانتریفیوژ کمتر یا بیشتر تفاوتی ندارد. حق ما برای غنی سازی اورانیوم مورد قبول همه طرف‌های شرکت کننده در مذاکرات قرار گرفته است. راهکارهای فنی زیادی وجود دارد که دو طرف نسبت به تامین حقوق خود و برطرف شدن نگرانی‌ها اطمینان حاصل کنند.

13 تیر 1393