h ۳ مشکل عمده در مسیر حصول توافق هسته‌ای - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

۳ مشکل عمده در مسیر حصول توافق هسته‌ای,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,۳ مشکل عمده در مسیر حصول توافق هسته‌ای,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,۳ مشکل عمده در مسیر حصول توافق هسته‌ای

۳ مشکل عمده در مسیر حصول توافق هسته‌ای

۳ مشکل عمده در مسیر حصول توافق هسته‌ای

روزنامه «کریستین ساینس مانیتور» طی گزارشی در زمینه عمده موارد مشکل ساز در مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی» می‌نویسد

برهه مهم در مذاکرات هسته‌ای ایران و اطمینان از این‌که این کشور در پی ساخت سلاح هسته‌ای نیست فرا رسیده است.

در این میان دو طرف همدیگر را مجاب به برداشتن گام‌های لازم بزرگ برای حصول توافق جامع می‌کنند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، نکات قابل توجه پیچیده‌‌ و نیز سیاسی بین دو طرف درگیر به ویژه در بین ایران و آمریکا مشاهده می‌شود.

کریسشن ساینس‌مانیتور 3 مورد اصلی که طرفین درگیر باید برای حل آن تلاش کنند را در ذیل بیان کرده است.

*فرآیند غنی‌سازی اورانیوم

موفقیت ایران در توافق مقدماتی صورت گرفته در ماه نوامبر به ‌رسمیت شناختن حق این کشور در غنی سازی بود اما «اندازه و دامنه» برنامه‌های غنی سازی» موضوعی مهم است. این‌جا مکانی است که دو طرف با هم و در حال بحث و چانه زنی هستند به ویژه بابت این‌که چه تعداد سانتریفیوژ برای غنی سازی با خلوص بالاتر مورد استفاده قرار گیرد.

هم‌اکنون ایران بیش از 9000 هزار سانتریفیوژ دارد و حدود 10000 سانتریفیوژ دیگر نیز آماده شده اما عملیاتی نشده‌اند. اما آمریکا می‌گوید که ایران نیازی به این تعداد سانتریفیوژ ندارد و بیشتر ادله اش این است که روسیه پذیرفته تا سوخت مورد نیاز تاسیسات هسته‌ای بوشهر را تا سال 2021 آماده کند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، تا این لحظه البته مقامات ایرانی تاکید کرده‌اند که مایل به داشتن برنامه‌هسته‌ای «مستقل» بوده و درخواست کم کردن تعدادسانتریفیوژ را نخواهند پذیرفت.

*تاسیسات آب سنگین اراک

این روزنامه در این زمینه می‌نویسد: جامعه بین المللی سال‌هاست که نگران پروژه آب سنگین اراک که قابلیت تولید پولتونیوم را دارد، است.

البته حل مورد راکتور اراک به نسبت موضوع غنی سازی راحت است و می‌توان آن را برطرف کرد و ایران نیز به‌طور ضمنی تعدیل فنی در این زمینه را پذیرفته‌است.

بر اساس نظر برخی از کارشناسان این اصلاحات شامل کاستن از قدرت تاسیسات این راکتور و تغییر سوخت آن است.

*مدت زمان توافق جامع

این روزنامه آمریکایی در خاتمه به موضوع پایانی اختلاف آفرین بین طرفین اشاره کرده و یکی دیگر از شکاف‌های موجود بین طرفین را «مدت زمان توافق جامع هسته‌ای» برشمرد.

«هنری سوکولسکی»، مدیر اندیشکده «سیاست عدم کنترل سلاح هسته‌ای» مستقر در واشنگتن می‌گوید که این مسئله موردی «نهفته» در حصول توافق هسته‌ای است.

بر اساس این گزارش، آمریکا خواهان توافقی 20 ساله است اما ایران توافق در چارچوب زمانی 3 ساله را می‌خواهد که از دید آمریکا حساسیت‌هایی را نسبت به نیایت هسته‌ای ایران برخواهد انگیخت.

این روزنامه به نقل از کارشناسان ایرانی تمایل جمهوری اسلامی در توافق کوتاه مدت را ناشی از خواست‌ مقام‌های سطح بالای ایران خواند./فارس

13 تیر 1393