h برلوسکونی بالاخره کنار رفت - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

برلوسکونی بالاخره کنار رفت,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,برلوسکونی بالاخره کنار رفت,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,برلوسکونی بالاخره کنار رفت

برلوسکونی بالاخره کنار رفت

برلوسكني سرانجام استعفا را پذیرفت

'سیلویو برلوسكونی' نخست وزیر ایتالیا پس از نشست نمایندگان مجلس این كشور و تصویب لایحه بودجه دولتی با رأی اقلیت مجلس، با رییس جمهوری دیدار كرد و سرانجام پذیرفت كه باید از قدرت كناره گیری كند.

به گزارش ایرنا، ریاست جمهوری ایتالیا شامگاه سه شنبه در بیانیه ای بدون ذكر روز و زمان مشخص، از استعفای قریب الوقوع برلوسكونی خبر داد.

برلوسكونی پس از رأی گیری امروز در مجلس نمایندگان و از دست دادن اكثریت پارلمانی با 'جورجو ناپولیتانو' رییس جمهوری ایتالیا دیدار و برای استعفا اعلام آمادگی كرد.

برلوسكونی ضمن ابراز نگرانی از لزوم پاسخگویی ایتالیا به شركای اروپایی در خصوص تعهدات اتخاذ شده، گفت كه پس از تصویب 'قانون ثبات'، استعفای خود را تسلیم رییس جمهوری می كند.

شماری از رسانه های نزدیك به دولت ایتالیا، روز دوشنبه از احتمال استعفای قریب الوقوع

'سیلویو برلوسكونی' نخست وزیر این كشور خبر دادند.

'جولیانو فرارا' مدیر روزنامه راستگرای 'ایل فولیو' و از جمله حامیان برلوسكونی در پیامی ویدیویی اظهار داشت كه برلوسكونی تا چند ساعت دیگر استعفا خواهد داد.

'جانی لتا' معاون برلوسكونی نیز در یك كنفرانس مطبوعاتی ضمن محتمل خواندن كناره گیری نخست وزیر از قدرت، گفت: اگر دولت سقوط كند، تعهدات آن تغییری نمی كند و ادامه خواهد داشت.

پس از كناره گیری چند نماینده از حزب حاكم و پیوستن به صفوف مخالفان، نشستی میان برلوسكونی، جانی لتا معاون نخست وزیر و 'آنجلینو آلفانو' رهبر جدید حزب حاكم ملت آزادی برگزار و در آن در خصوص اوضاع موجود بحث و تبادل نظر شد.

در این نشست درباره گزینه های موجود برای برلوسكونی صحبت شد؛ اینكه آیا در جلسه مجلس برای درخواست رأی اعتماد شركت كند و شاهد شكست اكثریت باشد یا استعفای خود را تسلیم كند و یا از پارلمان خواستار تصویب تدابیر ضد بحران شود با این وعده كه بعد از تصویب استعفا دهد، از جمله دیگر موارد مطرح شده بود.

همزمان با تحولات ایتالیا در هفته گذشته و كناره گیری نمایندگان حزب حاكم و پیوستن آنها به صفوف مخالفان، تعداد كرسی های جناح اكثریت در مجلس نمایندگان از 316 (حد نصاب لازم برای داشتن اكثریت مطلق) به 308 كرسی كاهش یافت.

به دنبال رأی گیری روز سه شنبه در مجلس نمایندگان ایتالیا، بودجه سالانه دولت با 308 رأی به تصویب رسید و بر این اساس اپوزیسیون ایتالیا از برلوسكونی خواست تا از قدرت كناره گیری كند.

از 630 نماینده پارلمان، روز جاری 321 نماینده از شركت در رأی گیری خودداری كردند و برلوسكونی كه به 316 رأی نیاز داشت تنها توانست رأی اقلیت مجلس را كسب كند.

18 آبان 1390