h کی‌روش: در تمام عمرم چنین بازیکنانی ندیده‌ بودم - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

کی‌روش: در تمام عمرم چنین بازیکنانی ندیده‌ بودم,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,کی‌روش: در تمام عمرم چنین بازیکنانی ندیده‌ بودم,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,کی‌روش: در تمام عمرم چنین بازیکنانی ندیده‌ بودم

کی‌روش: در تمام عمرم چنین بازیکنانی ندیده‌ بودم

 کارلوس کی‌روش سرمربی تیم‌ملی در پاسخ به این سوال که آیا از عملکرد تیم‌ملی در جام‌جهانی راضی بوده است، گفت: بله راضی بوده‌ام. البته رضایت به اندازه کافی نداشتم چراکه آرزویم صعود به دور دوم بود. شما توجه کردید که 99.9 درصد از مردم دنیا به خصوص کارشناسان این بیانیه و این نظر را دادند که خطا روی دژاگه و پنالتی در بازی با آرژانتین کاملا درست بود و من نیز به عنوان مربی تیم‌ملی کاملا با این امر موافق هستم.

*برای آرزو داشتن، مالیات نمی‌دهند

کی‌روش ادامه داد: ولی به عنوان مربی این وظیفه من است که همیشه راضی باشم و همیشه به دنبال برد برای تیم‌ام باشم اما همانطور که می‌دانید برای آرزو داشتن نباید مالیات داد و من هم چنین آرزویی داشتم و دیدید که توقع هواداران را نیز به آن سمت‌وسو هدایت کردم.

وی افزود: بازی با نیجریه خیلی استراتژیک بود و هر دو تیم خوب بازی کردند و نتیجه صفر بر صفر نتیجه مناسبی بود اگر در آن سطح بتوانیم بازی کنیم خوب است. تیم‌های بزرگ هم خوب بازی می‌کنند و هم استراتژی خوبی را پیگیری می‌کنند. ما هم می‌توانستیم بعد از بازی با نیجریه شانس صعود به دور دوم را همچنان در تیم‌ملی زنده نگه داریم.

*بازی با آرژانتین کلید صعود بود

وی که در برنامه تلویزیونی 2014 در شبکه سه سیما صحبت می‌کرد، ادامه داد: بازی با آرژانتین بسیار قوی ظاهر شدیم، چون همه توقع داشتند این بازی را 5 بر صفر ببازیم، نه تنها همه مردم در جهان بلکه اکثریت کارشناسان و حتی مردم در ایران همه انتظار داشتند یک شکست سنگین را تجربه کنیم اما مقابل آرژانتین بازی سنگینی را ارائه کردیم چون کلید صعود در این بازی بود. بازیکنان ما تقریبا میانگین یک کیلومتر بیشتر از هر بازیکن آرژانتین دویدند و ما چون یک روز کمتر وقت استراحت داشتیم در بازی آخر از بعد روانی و فیزیکی هزینه این موضوع را دادیم و نتوانستیم عملکرد موفقیت‌آمیز خود در دو بازی اول را تداوم ببخشیم.

*نام ایران را در تاریخ فوتبال ثبت کردیم

کی‌روش گفت: با این حال وقتی از لحاظ فیزیکی این موضوع تداوم پیدا نکرد اما از لحاظ روانی بازیکنانم هیچگاه دست از تلاش برنداشتند و کار را رها نکردند. فکر می‌کنم هدف ما این بود که به دور دوم صعود کنیم اما هدف اصلی ما افتخار و غرور و کسب پرستیژ برای فوتبال ایران در برزیل بود. روزی که به جام جهانی رفتیم وقتی همه از گروه ما صحبت می‌کردند هیچ‌کس اسم ایران را نمی‌آورد و تنها گروه سه ‌تیمه مسابقات بودیم اما وقتی برگشتیم اسم ایران در تاریخ فوتبال ثبت شد و این مهم‌ترین مسئله برای ما بود که به جهانیان بفهمانیم که ایرانیان عاشق فوتبال هستند و ما می‌توانیم با غرور فوتبال بازی کنیم.

سرمربی تیم‌ملی گفت: فدراسیون فوتبال با سختی خاصی امکانات را فراهم کرد اما اگر یک مقدار بهتر برنامه‌ها اجرا می‌شد کارمان هم بهتر رو به جلو می‌رفت با این حال خوشحالی اصلی من به خاطر این است که به هدف اصلی زدم و هدف این بود که مردم را خوشحال کنیم و هیچگاه آن را فراموش نمی‌کنم.

*نمی‌توانستیم به صورت سیستماتیک به آرژانتین لطمه بزنیم

کی‌روش در مورد اینکه چه عاملی باعث موفقیت تیم‌ملی بود، گفت: فکر می‌کنم مهم‌ترین مسئله نگرشی بود که داشتیم و در این بازی ارائه کردیم. یک فرق بسیار بزرگ میان ترس و احترام است. ما همیشه سعی کردیم در آماده‌سازی تیم یک چیز را مدنظر قرار دهیم و آن اینکه هیچگاه احترام و جایگاه تیم‌ها باعث برد آنها نمی‌شود. در درجه اول سعی کردیم احترام بگذاریم اما این احترام باعث ترس ما نشود. هم من و هم بازیکنانم مطلع هستند اگر می‌خواهیم موفق شویم برای ما مهم است که ازخودگذشتگی کنیم و رنج بکشیم چراکه تیمی نیستیم که بتوانیم به صورت سیستماتیک به آرژانتین لطمه بزنیم بلکه سعی کردیم با روحیه و جنگندگی تاکتیک‌مان را پیاده کنیم و هرگاه فرصتی پیش آمد سعی کردیم نشان دهیم که ما هم می‌توانیم برنده باشیم و گل هم بزنیم و مطمئنم که آرژانتین و نیجریه چنین حسی را دیدند و به خاطر همین بود که گروه بازیکنان ما ایمان آوردند که می‌توانند. وقتی یک تیم داریم که بازیکنانش مشغول بازی با هم هستند و به هم ایمان دارند این موضوع می‌تواند شما را به اهداف‌تان برساند.

*از لحاظ تاکتیکی، تیم سی و دوم جام جهانی بودیم

سرمربی تیم‌ملی افزود: همیشه به بازیکنانم گفته‌ام که تفاوت یک گروه از بازیکنان و یک تیم در چیست. به بازیکنانم نشان دادم که به عنوان یک تیم می‌رویم و می‌جنگیم و این نقطه کلیدی بود که چگونه بازیکنانم می‌توانند ضمن کسب احترام به حریف به دنبال هدف‌شان نیز باشند. ما قبل از جام‌جهانی دست‌کم گرفته می‌شدیم و از بعد تکنیکی تیم سی و دوم جهان بودیم و این در حالی بود که تیمی مثل کره جنوبی 16 بازیکن شاغل در اروپا داشت و 16 بازی دوستانه قبل از جام جهانی برگزار کرده بود و همچنین الجزایر، نیجریه و بوسنی به همین ترتیب. اما وقتی در یک مسیر مناسب و با هدف حرکت می‌کنیم به این مهم می‌توانید دست پیدا کرده و موفق باشید. نقطه برجسته بازیکنان‌مان این بود که چگونه جنگیدند.

*در تمام عمرم چنین بازیکنانی ندیده‌ بودم

کی‌روش یادآور شد: ما در جام‌جهانی از 14 بازیکن استفاده کردیم در حالی که 23 بازیکن داشتم که آرزوی تک‌تک آنها این بود که یک دقیقه در جام‌جهانی بازی کنند اما تمام آنها به نوعی در تمرین برخورد می‌کردند که هیچگاه در تمام عمر مربی‌گری‌ام چنین بازیکنانی را ندیده بودم بنابراین هواداران باید به این بازیکنان افتخار کنند.

وی در مورد اینکه چرا تیم‌ملی مقابل بوسنی بازی هجومی از خود ارائه نداد، گفت: در 3 سال گذشته طوری بازی کردیم که فقط 5 درصد تمرینات به دفاع تخصص داشت و بیشتر سعی می‌کردیم به حفظ توپ بپردازیم تا بتوانیم در ضدحملات به خوبی عمل کنیم. شما فکر می‌کنید اگر بخواهید جلوی تیم‌هایی مثل آلمان و الجزایر همه‌جوره حمله کنید آیا قدرت آن را دارید؟ ما باید به تیمی حمله می‌کردیم که در آن روز همه‌جوره بهتر از ما بود بنابراین می‌خواستیم دفاع کنیم و از شانس‌هایمان در ضدحمله استفاده کنیم و این نقشه دوم ما بود اما بوسنی از تجربه خود بهتر استفاده کرد و با حفظ توپ اجازه نداد ما به هدف‌مان برسیم.

*کاری که درست است را برای تیم ملی انجام می‌دهم

کی‌روش در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد به فوتبال ایران از بالا به پایین نگاه می‌کند، گفت: با این صحبت موافق نیستم و منظورتان را نمی‌فهمم. من سعی می‌کنم چیزی که درست است را برای تیم‌ملی انجام دهم. 31 سال تجربه مربی‌گری داشتم و در این مدت هم باخته‌ام و هم برده‌ام. با این حال یاد گرفته‌ام تا شکست‌هایم تکرار نشود. وقتی اعتقاد دارم که تصمیمات و برنامه‌ریزی من بهترین برنامه برای بازیکنان است، وظیفه‌ام است تا برای این برنامه بجنگم و پای آن بایستم. وقتی می‌دانم چه کاری انجام می‌دهم پس نباید با مسائلی که می‌تواند به برنامه‌هایم لطمه بزند کنار بیایم. دوستان نزدیکی دارم که من را می‌شناسند و می‌دانند با مسائل دوستانه برخورد می‌کنم اما اگر مسائلی باشد که عملکرد تیم‌ام را خدشه‌دار کرده و به آن لطمه بزند مقابلش قرار می‌گیرم چون به برنامه‌هایم اعتقاد دارم.

*در منچستر یاد گرفتم هیچکس ماورای منافع تیم نیست

وی با ذکر مثالی از منچستر گفت: در 6 سال حضورم در این تیم یاد گرفتم که هیچ‌کس نمی‌تواند ماورای منافع تیم‌ باشد. وقتی کسی را می‌بینید که می‌خواهد اینچنین باشد نمی‌توانید با او کنار بیایید چون دیگر پای شخص مطرح نیست و این یک تصمیم حرفه‌ای مربی‌گری است. من هیچ مسئله شخصی با هیچ‌کس و هیچ فردی ندارم اما درک کنید به عنوان یک مربی بهترین تصمیم را برای تیم‌ام بگیرم.

*اگر بمانم در پست رحمتی، بازنگری می‌کنم

کی‌روش در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد عدم وجود همکاران قابل در فدراسیون فوتبال باعث نگاه بالا به پایینی او شده است، گفت: این مسائل دیگر از دست من خارج است. اجازه دهید مثالی در مورد رحمتی و عقیلی بزنم. به عنوان یک مربی هیچ‌چیزی علیه این بازیکنان ندارم و برعکس قدردانی بزرگی از آنها دارم و اگر بخواهم واقعیت را بگویم برای یک مربی تصمیم دشواری است و برای من هم دشوار بود تا از بین یک بازیکن و یک تیم یکی را انتخاب کنم با این حال به خاطر اصول مناسب اجبار پیدا کردم آن تصمیم را بگیرم. مطمئن هستم رحمتی از دست من ناراحت نخواهد شد اگر برخی صحبت‌های محرمانه را بزنم. ما در ایمیل‌هایی که با هم ردوبدل کردیم به رحمتی گفتم قدردان زحماتش هستم اما برای جام‌جهانی جایی برایش ندارم اما پس از جام‌جهانی اگر بمانم برای پست او بازنگری می‌کنم. هنوز هم معتقدم که رحمتی و عقیلی بهترین‌های پست خود هستند.

*والیبال با بر هم زدن قوانین به جمع بهترین‌های دنیا رسید

سرمربی تیم‌ملی با بیان اینکه در مورد مربیان نیز هیچ مسئله شخصی با آنها ندارم، افزود: با توجه به تجربه‌ام فقط نقطه نظر متفاوتی با آنها دارم. شما به تیم‌های مکزیک یا کاستاریکا نگاه کنید که از چه مدت‌زمان قبل از جام‌جهانی بازیکنان خود را به همراه داشتند. اجازه دهید در مورد تیم‌ملی والیبال صحبت کنیم. آنها به جمع شش تیم برتر جهان صعود کردند و این دستاورد بزرگ را تبریک می‌گویم. والیبالی‌ها توانستند چون اولویت آنها تیم ملی بود و مطمئنم آنها خارج از قوانین فدراسیون جهانی والیبال کار کردند. در فوتبال قوانین از آلمان، برزیل و آرژانتین حمایت می‌کند بنابراین باید بگویم که یک سوءتفاهم فوتبالی با کرانچار و قلعه‌نویی دارم و همین موضوع اختلاف من با آنها است. حتی قلعه‌نویی به صورت خصوصی به من گفت که اگر آلمان برای جام‌جهانی یک هفته خود را آماده می‌کند ما باید 6 هفته این کار را انجام دهیم. حتی قلعه‌نویی که باید از منافع خودش دفاع کند به این امر معتقد است پس این وظیفه من بود که برای تیم‌ملی پاسخگوی 77 میلیون باشم و این در حالی است که قلعه‌نویی و کرانچار باید پاسخگوی هواداران خود باشند.

*اکثر مربیان ایرانی توقع دستمزد از فدراسیون داشتند

به گزارش فارس سرمربی تیم‌ملی فوتبال ایران در مورد عدم حضور مربیان ایرانی در کادر فنی گفت: وقتی در یک تیمی رهبر هستید تصمیمات خود را با وفاداری انجام می‌دهید. وقتی من وارد ایران شدم از چند مربی مصاحبه گرفته و آنها را به کار دعوت کردم اما اولین اتفاقی که افتاد این بود که اکثریت آنها توقع دستمزد داشتند که فدراسیون نمی‌توانست آن را پرداخت کند اما من در مصاحبه‌های خود از سه مربی حمایت کردم با این حال برایم جالب است که گویا مارکار به من دروغ گفته است چون با این تفاسیری که شما می‌گویید این مربی یا فرانسوی است یا ایتالیایی و شاید هم پاسپورتش تقلبی باشد. این صحبت‌های شما بی‌احترامی به مربی ایرانی است که قبول کرد تقریبا مجانی کار کند. مربی‌ای که وفادار و متعهد بود و من این موضوع را قبول ندارم که با مربی ایرانی کار نکردم.

*به جای منصوریان باید مدیر تیم اخراج می‌شد

وی افزود: حتی از منصوریان حمایت کردم تا سرمربی تیم زیر 22 سال شود اما وقتی یک اشتباه اداری بزرگ به وقوع پیوست باعث شد تا او کارش را از دست دهد در حالی که به جای سرمربی باید مدیر تیم اخراج می‌شد. همیشه گفته بودم که منصوریان باید به کارش ادامه می‌داد و در تیم‌ملی هم کنار ما قرار می‌گرفت. حتی من امید نمازی را انتخاب کردم. با شرایطی که داشتیم نمازی می‌توانست در کنار مارکار زوج خوبی را ایجاد کرده و از من اطلاعات زیادی را فرا بگیرند اما آیا این تقصیر من بود که سه ماه قبل از جام‌جهانی ایران را ترک کرده و به آمریکا رفت؟ او سه سال با من کار کرد اما این تیم‌ملی آمریکا بود که سعی کرد مربی من را که با فدراسیون فوتبال ایران نیز قرارداد داشت را به چالش بکشاند. آیا من باید به این موضوع واکنش نشان می‌دادم چرا هیچ‌کس با اینکه نمازی قرارداد داشت به این موضوع اعتراض نکرده و واکنشی نشان نداد؟ از سه سال گذشته با دو مربی ایرانی کار کردم و تمام داشته‌های خود را با آنها تقسیم کردم. اگر این فرصت را داشته باشم که بمانم، مارکار آقاجانیان هم در کنار من در کادرفنی خواهد ماند چون واقعا وفادار است.

*نمی‌توانستم مارکار را جدا کنم تا جا برای صالح باز شود

سرمربی تیم‌ ملی گفت: ما در تیم‌ ملی یک دوران سخت را پشت سر گذاشتیم، بعضی وقت‌ها 6 ماه دستمزد نداشتیم و پول دستیارانم را از کشورم می‌آوردم. پس از 3 سال و 3 ماه کار کردن با مربی‌ای مثل مارکار واقعا نمی‌توانستم او را از نیمکت جدا کنم تا جا برای مجید صالح باز شود. طبق جلسه‌ای که با صالح داشتیم همگان شاهد بودند که صالح گفت می‌خواهم برای کسب تجربه بیایم و هیچگاه بحث نشستن روی نیمکت مطرح نبود اما در اتریش او به من گفت اگر روی نیمکت نباشم نمی‌خواهم به تیم‌ملی بیایم و من هم گفتم این مشکل تو است چون نمی‌توان با یک هفته کار در تیم‌ملی درخواست نشستن روی نیمکت را داشت.

وی گفت: اگر اشتباهی کردم از قلعه‌نویی، کرانچار و بازیکنان عذرخواهی می‌کنم. من چیزی علیه آنها نداشتم و امیدوارم آنها هم علیه من در دلشان چیزی نداشته باشند. اگر سوءتفاهمی بوده عذرخواهی می‌کنم. هیچگاه نخواسته‌ام به کسی لطمه‌ای وارد کنم چون به کارهایم ایمان داشتم در واقع من را آوردند تا خودم باشم نه فرد دیگری.

*باید کادری داشته باشی که بتوانی شب را به راحتی بخوابی!

وی افزود: مارکار همیشه از دستیاران و مربیان من بوده است. پس از 3 سال و 3 ماه تجربه بین‌المللی ایشان دقیقا می‌داند که من چه احساسی دارم و چه درخواستی از او دارم. به هیچ‌وجه منطقی نیست که من این اولویت را به او ندهم البته اگر خودش خواست که در کادرفنی باشد بی‌شک این فرصت را به او خواهم داد. خیلی مسئله ساده است. من هیچ مشکلی ندارم که با چند مربی ایرانی کار کنم حتی اگر فدراسیون تصمیم بگیرد که من 5 کمک‌مربی ایرانی در کنارم داشته باشم. مسئله اینجا است که وقتی شما کادری در کنارت داری حتما می‌بایست این ایمان و اعتقاد را داشته باشی که شب را با راحتی بخوابی بدون اینکه هیچ احتیاجی داشته باشی که اطرافت را بپایی و این دقیقا همان احساسی بود که من داشتم.

*به امید ابراهیمی اعتقاد داشتم اما کرانچار او را ترخیص نکرد

وی در مورد اینکه خیلی به لیگ برتر توجه نداشته است گفت: من از دل لیگ بازیکنانی مثل علی کریمی و مهدی شریفی جوان را دیدم. امروز تمام تمرینات و بازی‌ها را به صورت ضبط شده داریم و من هر شب آنها را با تمام جزئیات می‌بینم و سعی می‌کنم تصمیم منصفانه‌ای بگیرم شاید برخی مواقع این تصمیمات منصفانه نبود. یکی از تصمیماتم به عنوان مربی این بود که نتوانستم جا را برای یک بازیکنی که خیلی دوست داشتم باز کنم و در دقیقه آخر ساعت‌ها طول کشید تا بتوانم درخصوص خط زدن او مطمئن شوم. به طور مثال امید ابراهیمی یکی از بازیکنانی بود که از نزدیک کارش را دنبال کردم ابراهیمی جایش را از دست داد آن زمان که سپاهان بازیکنانش را برای تیم‌ملی ترخیص نکرد. من به ابراهیمی اعتماد و اعتقاد داشتم اما کرانچار اجازه نداد او به تیم‌ملی برسد و به همین دلیل اجبار پیدا کردم برای همراهی بازیکنانی که با ما بودند یا به طور مثال حامد لک. او یکی از بازیکنان با استعداد فوتبال ایران است که باید بیشتر کار کند اما باید تصمیماتی بگیریم که لحظه‌ای بوده و منجر به انتخاب بهترین‌ها می‌شود یا در مورد بیرانوند اگر به آن توجه نمی‌کردم آیا بازیکنی مثل او دعوت می‌شد در حالی که بیرانوند هیچگاه بازیکن بین‌المللی نبود یا همینطور آل نعمه و این نشان می‌دهد که چه توجهی به لیگ داشته‌ایم. اگر شما می‌گویید توجه نکرده‌ایم اگر واقعا توجه کرده بودیم چه اتفاقی می‌افتاد.

  سرمربی تیم ملی ادامه داد: سیستم ویدئویی را تعبیه کرده‌ایم که تمام بازی‌ها را با دقت نگاه می‌کنیم و هر بازیکن برای خودش پرونده‌ای دارد. به طور مثال بازیکنانی مثل ابراهیمی، آندو و حقیقی بازیکنانی هستند که تمام اطلاعات آنها را داریم و این راهی است که انتخاب می‌کنم تا تصمیم درست و منصفانه‌ای بگیرم.

*خلعتبری فصل بدی را سپری کرد

کی‌روش در پاسخ به این سوال که آن بازیکنی که علاقه داشت که در لحظات آخر خط زد، که بود گفت: این بازیکن خلعتبری بود. او فصل بدی را پشت سر گذاشت و همانطور که می‌دانید نصف فصل را در پرسپولیس روی نیمکت بود اما من به خلعتبری علاقه زیادی دارم چون او دستاوردهای زیادی برای تیم‌ملی به همراه آورد. در مجموع اینکه ما بدون کریمی، رحمتی، عقیلی، نوری و رضایی نمی‌توانستیم به جام جهانی برویم و امیدوارم فدراسیون در مراسمی این بازیکنان را جمع کرده و از تک‌تک آنها تشکر کند. چون بدون آنها کاری که در جام‌جهانی کردیم مقدور نبود.

*فقط جایگاه مسی و رونالدو ثابت است

سرمربی تیم‌ملی در مورد اینکه صحبت‌هایش در مورد خلعتبری با تصمیمی که درباره علیرضا حقیقی گرفت در تضاد است، گفت: هیچ تضادی وجود ندارد. شاید شما درست متوجه حرف‌هایم نشده‌اید. امروز فقط بازیکنی مثل مسی و رونالدو ثابت هستند و حتی امثال ژکو و آگوئه‌رو نیز جایگاه ثابت ندارند. خلعتبری فصل دشواری داشت که این موضوع روی شرایط او تاثیر گذاشت و او را تحت‌الشعاع قرار داد در حالی که سایر بازیکنان شرایط بهتری از او داشتند.

*تصمیمی که حقیقی گرفت دوران حرفه‌ای او را برای آینده رقم زد

سرمربی تیم‌ملی ادامه داد: من همیشه پتانسیل بسیار خوبی در این علیرضا حقیقی می‌دیدم حتی مدتی پیش به حقیقی گفتم که تو دروازه‌بان خوبی هستی و باید خودت را به چالش بکشی و برای اینکه بتوانی در تیم‌ات بازی کنی به خارج از ایران برو اما متاسفانه وی به باشگاه خوبی نرفته بود اما بیشترین تلاشش را کرد که باشگاهش را عوض کند و به باشگاه خوبی برود بنابراین تصمیم گرفت که به پرتغال برود و فکر می‌کنم که همین تصمیم بود که دوران حرفه‌ای او را برای آینده رقم زد و این را نیز بدانید که لیگ 2 پرتغال هم هیچ تفاوتی با لیگ 2 انگلیس ندارد و بسیار حرفه‌ای است. اگر می‌خواستم بازیکنی را که بازی نکرده دعوت نکنم رضا قوچان‌نژاد را هم می‌بایست به تیم‌ ملی دعوت نکنم اما آیا این مسئله منطقی بود که قوچان‌نژاد به تیم‌ملی دعوت نشود؟

*فکر می‌کنید قطر و امارات خوابیده‌اند؟

وی افزود: مهم‌ترین مسئله این است که تمام بازیکنان مستعد باید از این رویه پیروی کنند. شما ببینید تیم‌هایی مانند بوسنی و الجزایر در این جام‌جهانی 21 بازیکن لژیونر داشتند یا ژاپن و یا استرالیا که 62 بازیکن در اروپا دارد. مسئله‌ای که می‌تواند به توسعه فوتبال ما کمک کند این است که هیچگاه نباید اعتقاد داشته باشید که آینده را به دست شعبده‌باز بدهید. مربیانی هستند که بیشتر پیروز می‌شوند و یا خیلی شکست می‌خورند اما ما هیچگاه نباید قدم جادویی در فوتبال داشته باشیم. برای ضمانت فوتبال ایران باید بتوانیم مقابل ژاپن، کره و ازبکستان بازی کنیم اما پیش از آن باید مقابل تیم‌هایی مانند امارات، بحرین، قطر و... به پیروزی برسیم تا بتوانیم مقابل آنها بازی کنیم آیا شما فکر می‌کنید قطری‌ها و اماراتی‌ها نشسته‌اند و کاری انجام نمی‌دهند و خوابیده‌اند؟ به هیچ‌وجه اینگونه نیست. آنها می‌بایست در جام ملت‌ها اعتبار از دست رفته خود را به دست آورند و برای این کار مطمئنا منابع عظیمی را هزینه خواهند کرد.

*فوتبال اعراب را خیلی خوب می‌شناسم

کی‌روش گفت: زمانی آمدند و به من گفتند که فوتبال عرب‌ها را نمی‌شناسم آنها اشتباه می‌کردند من فوتبال اعراب را خیلی خوب می‌شناسم چراکه با آنها کار کرده‌ام و در حال حاضر و با بازی‌هایی که در جام‌جهانی انجام داده‌ایم آنها می‌دانند که ایران در جهان افتخار کسب کرده و پرستیژ به دست آورده و هم‌اکنون در فکر دوستان من در فدراسیون قطر و امارات و... تنها یک فکر هست و آن هم اینکه ایران را شکست بدهیم.

*همیشه در مذاکرات گفته‌ام که می‌خواهم در ایران بمانم

وی افزود: هواداران فوتبال ایران برای من بسیار مهم هستند. شما فکر می‌کنید که توقع هواداران از تیم ایران بالاتر از این خواهد بود یا کمتر از این بازی‌هایی بود که ما انجام دادیم؟ مطمئنا توقع آنها قهرمانی در آسیا است. باید این سوال را پرسید که چه کاری باید انجام شود که بتوانیم بهتر از این باشیم. این فقط مربوط به من نیست. راجع به خواسته همه هواداران ایران درباره آینده است. همیشه در مصاحبه‌ها و جلساتی که با رئیس فدراسیون در 11 ماه گذشته داشته‌ام گفته‌ام که می‌خواهم در ایران بمانم و خواسته‌ام این بود و 12 ماه طول کشید تا اینکه امروز این نامه کتبی را از فدراسیون دریافت کردم.

*قلعه‌نویی و کرانچار بگویند راهکار قهرمانی در آسیا چیست؟

سرمربی تیم‌ملی ادامه داد: الان مسئله تنها در مورد کارلوس کی‌روش نیست مسئله توقع است که آیا می‌خواهیم قهرمان شویم؟ من این سوال را از کرانچار، قلعه‌نویی می‌پرسم که آیا می‌خواهیم قهرمان شویم و اگر اینگونه است برنامه چیست؟ راهکار چیست؟ این مربی است که راهکار را ارائه می‌دهد ما باید راهکار کلی ارائه دهیم چراکه فقط همین اولین و آخرین فرصت را داریم و برای دستیابی به این مهم باید بازی‌های خوبی داشته باشیم. ما در گروه‌مان به ژاپن و کره خواهیم خورد. آنها همانگونه که می‌دانید 16 بازی دوستانه قبل از جام جهانی داشته‌اند که 12 تای آنها خارج از فیفا دِی بود و این تعهدی بود که آن کشورها و فدراسیون‌شان نسبت به تیم‌ملی‌شان داشتند. آنها 16 بازی انجام دادند و طبق قوانین فیفا از زمان صعود ما تا شروع بازی‌های جام‌جهانی تنها دو بازی دوستانه داشتیم و یک تاریخ فیفا که در نوامبر بود.

*در ایران بازیکنان در تیم‌ملی برای بازی در باشگاه آماده می‌شوند

وی در ادامه گفت: به دلیل اینکه آنها صعودشان را به جام ملت‌ها قطعی کرده بودند، آن لحظه‌ای بود که دست ایران را برای بازی‌های مقدماتی جام ملت‌ها بستند و همان موقع بود که ما می‌بایست یک راهکاری را ارائه کنیم چراکه کنفدراسیون فوتبال آسیا حضور 3 تیم اول جام ملت‌های قبلی را در جام ملت‌های استرالیا قطعی کرده بود و به همین دلیل تیم ما بعضی از تاریخ‌ها را از دست داد و ما برای این کار یک پلن B داشتیم اما نقطه نظر من راجع به آینده این است که ما دو نوع کشور داریم تیم‌هایی که بازیکنان در باشگاه‌ها آماده می‌شوند تا برای تیم‌ملی‌شان بازی کنند و کشورهایی که بازیکنان در تیم‌ملی برای بازی در باشگاه آماده می‌شوند که ما از کشورهای گروه دوم هستیم. ما باید یک راهکار متعادل به وجود بیاوریم که در تاریخ‌های بازی‌های لیگ برتر، لیگ قهرمانان آسیا و بازی‌های تیم‌ملی تعادل و هماهنگی بوجود بیاید. من کاملا برخلاف این عقیده هستم که صحبت از این شد که می‌خواهم جام حذفی و لیگ برتر را متوقف کنم تا بازی‌های ملی برگزار شود. من مخالف بودم اما این اتفاق افتاد چراکه ما نتوانستیم مسیر درست را که برای هر سه جام خوب باشد، پیدا کنیم. نقطه نظر من برای آینده نیز همین کار است و اگر اینگونه نشود مطمئن باشید در طول فصل به مشکل برمی‌خوریم و همه ما ضربه خواهیم خورد چراکه سرمربی تیم‌ملی، سرمربی پرسپولیس و استقلال و... هر کدام یک نقطه‌نظر دارند.

*آرزو داشتم در جام جهانی حضور داشته باشم

به گزارش فارس، کی‌روش در پاسخ به این سوال که آیا این مصاحبه او به عنوان آخرین مصاحبه سرمربی تیم‌ملی ایران است، گفت: تا به این لحظه هیچ توافقی با هیچ‌جا نداشتم اما در 11 ماه گذشته آماده بودم تا این توافق صورت بگیرد اما الان دیگر این فرصت نیست. 7 بعدازظهر روز گذشته درخواست کتبی دریافت کردم و توافق شد تا در مورد آن فکر کنم و در اسرع وقت نظر خود را خواهم داد. امیدوارم به توافق برسیم با این حال اگر به توافق هم نرسیم باید از کفاشیان به خاطر فرصتی که به من داد تشکر کنم. واقعیت این است که آرزو و هدفم این بود که در جام جهانی حضور داشته باشم و کفاشیان این فرصت را به من داد بنابراین باید تمام قدردانی خود را از او داشته باشم.

*در اسرع وقت پاسخ فدراسیون را می‌دهم

وی ادامه داد: او از من تقاضا داشت تا به عنوان هدف به جام جهانی صعود کنیم اما هدف بعدی این بود که برای تیم‌ملی پرستیژ بیاوریم. وقتی خوشحالی مردم را می‌بینم انگار که به هدف اصلی رسیده‌ام. بار دیگر تکرار می‌کنم همیشه تعهد خود را و خواستن خود را از حضور در تیم‌ملی ابراز کرده‌ام و در اسرع وقت جواب فدراسیون فوتبال ایران را خواهم داد و امیدوارم هیچ‌چیز خاصی در این راه مانع نباشد اما اگر به هر دلیلی این اتفاق نیفتاد من بار دیگر می‌خواهم از همین‌جا از همه کسانی که من را حمایت کردند تشکر کنم. اگر بروم در صلح می‌روم همانطور که در زمان ورود صلح برقرار بود.

*اعداد و ارقام در خصوص قراردادم صحت ندارد

سرمربی تیم‌ملی گفت: مطالبی که در مورد درخواست‌های مالی من در رسانه‌ها صورت گرفته درست نیست. یکسری اعداد و ارقام در رسانه‌ها دیدم که آنها صحت ندارد تا زمانی که جواب خود را به صورت مکتوب ندهم، هیچ درخواست مالی از فدراسیون وجود ندارد. کفاشیان هم می‌داند برای من مهم‌ترین مسئله بازیکنان و زمینی است که می‌خواهیم در آن تمرین کنیم. بسته پیشنهادی را هنوز باز نکرده‌ام و نمی‌خواهم در مورد مسائل مالی با فدراسیون بحث کنم. در حالی آماده هستم که در مورد شرایط مالی بحث کنم که این موضوع منوط بر آن است که برنامه ما مشخص شده باشد چون من هم مثل هواداران آرزوی قهرمانی آسیا را دارم. صحبت اصلی من این است که آیا فوتبال ایران تعهد کامل برای قهرمانی آسیا را دارد؟ اگر می‌خواهید قهرمان شوید احتیاجی به دستمزد نیست بلکه این موضوع زمین مناسب می‌خواهد. دغدغه اصلی من در کنار تمام دغدغه‌های کوچکم در مورد زمین و اردوها است و اینکه آیا مقدور هست بازیکنان را در اختیار داشته باشم؟ در این زمینه باید منتظر پاسخ فدراسیون ماند.

*اگر بمانم شاهد تغییر نسل فوتبال ایران خواهید بود

وی در پاسخ به اینکه آیا اگر بماند در فوتبال ایران تغییر نسل به وجود خواهد آورد یا خیر، گفت: کاملا بله، اما فکر می‌کنم این هم وظیفه باشگاه‌ها است و هم تیم‌ملی.

*مسئولیت بدون اختیار عمل نمی‌‌خواهم

کی‌روش همچنین در پاسخ به این سوال که در صورت ماندن سوپروایزر تیم‌های ملی خواهد شد یا خیر؟ تاکید کرد: برای من نظارت کردن بر تیم‌های ملی مسئله‌ای نیست ولی آمادگی ندارم در شرایطی قرار بگیرم که آبرویم را درگیر کنم. اگر می‌خواهند من باشم باید قدرت انتخاب هم بدهند در واقع اگر می‌خواهند مسئولیت بدهند اما بدون اختیار عمل پاسخ من به همراه تشکر از آنها منفی خواهد بود.

*قرار بود با شیلی بازی کنیم اما مشکل مالی به وجود آمد

کی‌روش در مورد اینکه بازی‌های دوستانه تیم‌ملی با حضور بامداد میرزایی مهیا شده است، گفت: سخت است بخواهم در این خصوص صحبت کنم اما اگر بخواهید حقیقت را بگویم این موضوع صحت ندارد. از وقتی آمدم این صحبت‌ها مطرح بود که با تیم‌هایی مثل شیلی بازی می‌کنیم. حتی دو بازی آخر دوستانه ما قبل از جام جهانی از طریق ارتباطات خصوصی من شکل گرفت و من با روسای فدراسیون‌های فوق صحبت کردم تا بدون هزینه‌ای با ما بازی کنند. در مورد بازی با شیلی هم خودمان هزینه تیم‌ملی را بدهیم که پولش مهیا نشد، در مورد بامداد هم باید بگویم از وقتی آمده‌ام افتخار همکاری با او را داشته‌ام و امیدوارم در صورت ماندن باز هم فرصت ادامه همکاری با او را داشته باشم چون میرزایی از بعد بین‌المللی یک آدم حرفه‌ای محسوب می‌شود که بدون هیچ چشمداشت مالی و پاداشی برای تیم‌ملی کشورش کار می‌کند. او در طول آماده‌سازی جام‌جهانی کمک بسیاری به ما کرد و به خاطر حرفه‌ای بودنش از او تشکر می‌کنم.

کی‌روش ادامه داد: تیم‌های مختلفی حاضر هستند به ایران بیایند اما وقتی زمان بازی می‌شود در پرداخت پول به مشکل می‌خوریم. مثلا آفریقای جنوبی که درخواست 200 هزار دلاری داشت که این امر صورت نگرفت اما در مجموع با توجه به امکانات توانستیم تیم‌های مناسبی را هماهنگ کنیم که بر همین اساس آماده‌سازی مطلوبی نیز شکل گرفت.

*انگلیسی‌ها و پرتغالی‌ها بازیکنانشان را کشتند! 

وی ادامه داد: می‌دانید چرا پرتغال در جام جهانی نتیجه نگرفت؟ امروز همه به آنها انتقاد می‌کنند چون پرتغالی‌ها در آمریکا در سه شهر مختلف اردو برگزار کردند و در واقع بازیکنان‌شان را کشتند. انگلیس هم به همین ترتیب رفتار کرد به همین دلیل می‌گویم که آماده‌سازی خوبی داشتیم.

*وقتی لباس مناسب نداری، نمی‌توانی موفق باشی

کی‌روش در مورد مشکلاتش با آل‌اشپورت، گفت: هیچگاه منافع شخصی را به منافع تیم ترجیح نداده و نمی‌دهم. برای من این داستان تمام شده. اتفاقی که برای تیم‌ملی افتاد جالب نبود اما الان دیگر منطقی نیست که بخواهیم گردوغباری که نشسته است را دوباره بلند کنیم. در آن زمان اعتقاد من این بود که بازیکنان تیم‌ملی استحقاق البسه با کیفیت را دارند چون نماینده یک کشور بودند در رویدادی که 3.5 میلیارد نفر بیننده داشت من هم روی اعتقاداتم ایستادم چون در آن زمان البسه خوبی نداشتیم. در آن زمان صحبت‌هایمان به صورت خصوصی انجام شد و به صورت سربسته کارها را پیش بردیم. بنده نیز هیچگاه درخواست مالی نداشتم و فقط در این خصوص یک سوءتفاهم پیش آمد. ما در حالی در قطر و کره به میدان رفتیم که بازیکنان‌مان البسه مناسبی نداشتند و وقتی لباس مناسب نداری نمی‌توانی موفق باشی. اگر در آینده در ایران یا هر کشور دیگری سرمربی باشم اگر اتفاقی بیفتد که من اعتقاد داشته باشم که علیه منافع تیم من است، با من به مشکل خواهند خورد.

*ایویچ و برانکو معلم‌هایم بودند

وی در مورد نظرسنجی برنامه که در خصوص بهترین مربی خارجی یک دهه اخیر فوتبال ایران بود، گفت: این سوال منصفانه نبود چون من را مقابل معلم‌های خودم قرار دادید چون برانکو و ایویچ معلم‌های من هستند.

کارلوس کی‌روش در پایان به بازگشت دوباره خود به ایران در تاریخ 25 تیر ماه خبر داد.

منبع: فارس
13 تیر 1393