h جدی ترین رقیب المالکی کیست؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

جدی ترین رقیب المالکی کیست؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,جدی ترین رقیب المالکی کیست؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,جدی ترین رقیب المالکی کیست؟

جدی ترین رقیب المالکی کیست؟

جلسه پارلمان جدید عراق امروز برگزار شد اما به دلیل پایین آمدن حدنصاب از رسیمت افتاد و قرار است جلسه بعدی سه شنبه هفته بعد برگزار شود.

به گزارش رجانیوز، اولین جلسه پارلمان جدید عراق برای تعیین رئیس پارلمان، معاونانش تشکیل شده بود، به دلیل اختلافات نمایندگان و گروه‌های مختلف عراقی از حد نصاب خارج شد و به 17 تیر موکول شد.

در این جلسه نوری مالکی نخست وزیر، اسامه النجیفی رییس پارلمان سابق و اعضای ائتلاف های آنان و همچنین اعضای ائتلاف کردستان آغاز  حضور داشتند و تنها غایب جلسه فهرست "الوطنیه" به ریاست "ایاد علاوی" بود.

"مهدی حافظ" طبق قانون به عنوان مسن ترین فرد ریاست جلسه نخست را برعهده گرفت.

وی پس از سوگند یاد کردن نمایندگان، اعلام تنفس کرد تا نمایندگان در خصوص تعیین رئیس پارلمان و دو معاونش مذاکره کنند.

اما پس از استراحتی نیم ساعته، نمایندگان ائتلافهای کردستان و متحدون (به ریاست اسامه النجیفی) در صحن پارلمان حاضر نشدند، که این امر باعث شد جلسه از حد نصاب بیفتد.

پس از به حد نصاب نرسیدن پارلمان، مهدی الحافظ جلسه پارلمان را به سه شنبه هفته بعد موکول کرد.

نماینده دبیرکل سازمان ملل نیز در این جلسه پارلمان عراق حضور داشت.

در همین حال، خانم حنان فتلاوی، از نمایندگان ائتلاف دولت قانون اعلام کرد که اسامه نجیفی باعث شد که نخستین جلسه پارلمان جدید عراق بی نتیجه بماند.

وی خاطرنشان کرد: نجیفی خواهان نیم ساعت وقت تنفس جهت مشاوره و رایزنی شد و با این اقدام خود باعث شد که جلسه بی نتیجه بماند.

البته فراکسیون های سنی نیز میان خود، بر سر سه نامزد از جمله النجیفی، سلیم الجبوری و صالح المطلگ برای تصدی ریاست پارلمان توافق دارند، اما  النجیفی با حدنصاب انداختن جلسه امروز در واقع انتخاب نخست وزیر و رئیس جمهور را به تاخیر انداخت.

نخست وزیر در عراق چگونه انتخاب می شود؟

مطابق قانون اساسی عراق ظرف مدت سی روز از تاریخ اولین جلسه پارلمان و پس از انتخاب رئیس آن، باید رئیس جمهور انتخاب شود و این با اکثریت دوم سوم نمایندگان مجلس است و اگر هیچ نامزدی اکثریت لازم را به دست نیاورد میان دو نامزدی که بیشترین رای را به دست آورده اند رقابت برقرار می شود و فردی که در رای گیری بعدی رای بیشتری آورد رئیس جمهوری می شود .

 رئیس  جمهوری سپس نامزد فراکسیون اکثریت پارلمان را مامور تشکیل کابینه ظرف مدت ده روز از تاریخ انتخاب رئیس جمهوری می کند و نخست وزیر نیز وزیران خود را ظرف مدت 30 روز از تاریخی که مکلف می شود انتخاب می کند.

بر اساس عرف موجود در عراق نیز نخست وزیر از میان شیعیان، ریاست پارلمان از میان سنی ها و رئیس جمهوری از میان کردها انتخاب می شود اما در قانون اساسی اعتقادی به این سهمیه بندی طایفه ای ندارد.

بر اساس نتایج انتخابات اخیر پارلمان عراق نیز از 328 کرسی، حزب دولت قانون به رهبری آقای نور المالکی 95 کرسی را کسب کرد، هرچند این تعداد اکثریت پارلمان به حساب نمی آید اما بالاترین تعداد کرسی های موجود در میان گروه های سیاسی است و این بدین معناست که نخست وزیر جدید عراق باید از سوی این ائتلاف معرفی بشود.

بعد از ائتلاف دولت قانون، فهرست احرار به رهبری مقتدی صدر 32 و ائتلاف مواطن به رهبری عمار حکیم  29 کرسی را به دست آوردند، بنابراین شیعیان در مجموع 173 کرسی یعنی 8 کرسی بیشتر از اکثریت پارلمان کسب کرده اند. چنانچه شیعیان با ائتلافی به توافق داخلی برسند قطعا شرایط سیاسی عراق به نفع آنها خواهد بود هر چند که نباید گروههای سیاسی دیگر هم در حاشیه قرار بگیرند.

در چنین شرایطی " عصام کاظم الفیلی" عضو ائتلاف ملی عراق که ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی نیز بخشی از آن می باشد در گفتگو با العالم، اسامی نامزدهای این ائتلاف برای تصدی پست نخست وزیری را اعلام کرد.

الفیلی اظهار داشت: پس از برگزاری نشست های متعدد و پیاپی، 5 نفر به عنوان نامزدهای ائتلاف ملی انتخاب شدند، که سرانجام سه نفر یعنی نوری مالکی، عادل عبدالمهدی و احمد چلبی معرفی شدند.

گفتنی است ائتلاف ملی عراق که ریاست آن را ابراهیم جعفری برعهده دارد ائتلافی متشکل از تمامی گروه های شیعی است، هر چند با توجه به برخی اختلاف سلیقه ها در میان گروه های سیاسی عضو این ائتلاف، «ائتلاف ملی» به عنوان یک ائتلاف رسمی در پارلمان شناخته نمی‌شود با این حال ائتلاف ملی بستر مناسبی برای توافق گروه های سیاسی شیعه به حساب می آید.

مخالفان نخست وزیری نوری المالکی چه گروه هایی هستند؟

فهرست های انتخاباتی عرب های سنی از جمله فراکسیون متحدون به رهبری اسامه نجیفی و فهرست العربیه به رهبری صالح المطلک و فهرست لیبرال ها به رهبری ایاد علاوی و همچنین برخی از ائتلاف های کرد عراق تاکنون به شدت با ادامه نخست وزیری نوری مالکی مخالفت کرده اند. این در حالی است که مقتدی صدر و ائتلاف مواطن نیز پس از پیروزی ائتلاف دولت قانون در انتخابات پارلمان، مخالفت خود را با ادامه نخست وزیری نوری المالکی اعلام کردند.

در مقابل فهرست دولت قانون تاکید کرده که انتخاب نخست وزیر حق آنان به حساب می آید و درباره تشکیل کابینه آینده بدون حضور نوری مالکی گفتگو و رایزنی نخواهد کرد.

با این حال به نظر می رسد با مخالفت جریان صدر و حکیم با نخست وزیری نوری المالکی، شانس عادل عبدالمهدی که جز فهرست المواطن می باشد به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

عادل عبدالمهدی کیست؟

عبدالمهدی از جمله چهره‌های عراقی است که مکتب‌های فکری متعدد و حتی متناقضی را تجربه کرده است. در جوانی تحت تاثیر اندیشه‌های پان عربیسم قرار گرفت و به شدت پان‌عربیسم شد. پس از مدتی به کمونیست‌ها متمایل شده و تجربه یک رفیق کمونیست را گذراند. با ظهور حزب بعث به این حزب متمایل شد و از بعثی‌های متعصب قبل از به قدرت رسیدن حزب بعث شد.

پس از آن که افراط‌گرایی‌های حزب بعث در حذف مخالفان سیاسی فزونی گرفت، از این حزب جدا شد، به فرانسه رفت و در آنجا با سید محمد باقر حکیم و مجلس اعلای اسلامی آشنا شد و در دهه هشتاد رسما یک فرد شیعی معتدل و عضو مجلس اعلای اسلامی عراق شد. در دهه نود نمایندگی مجلس اعلای اسلامی عراق را در فرانسه بر عهده داشت و توانست در میان جامعه فرانسه جایگاه خوبی برای خود دست و پا کند.

عادل عبدالمهدی دوست دوران کودکی احمد چلبی و ایاد علاوی است. تحصیل کرده دانشگاه بغداد است و دکترای خود در رشته اقتصاد را از دانشگاه پاریس دریافت کرده است.

11 تیر 1393