h یک جنگنده قدرمتند در ارتش عراق+عکس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

یک جنگنده قدرمتند در ارتش عراق+عکس,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,یک جنگنده قدرمتند در ارتش عراق+عکس,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,یک جنگنده قدرمتند در ارتش عراق+عکس

یک جنگنده قدرمتند در ارتش عراق+عکس

یک جنگنده قدرمتند در ارتش عراق+عکس

سوخو 25 یا SU-25، جنگنده‌ای تک سرنشین و دو سرنشین با دو موتور است که توسط دفتر طراحی «سوخو» در اواخر دهه هفتاد در روسیه تولید و اوایل دهه هشتاد وارد خدمت فعال نظامی شد. این هواپیمای نظامی در نیروی هوایی و هوانیروز روسیه با نام مستعار کلاغ سیاه و در ناتو به نام پای قورباغه (Frogfoot) شناخته می‌شود. مأموریت این جنگنده پشتیبانی نزدیک هوایی  است. توسعه این هواپیما در سال 1997 باعث بوجود آمدن هواپیمای جدید و بسیار پیشرفته سوخو -39 شد . سوخو 25 برای مسیرهای کوتاه ساخته شده است، ولی توانایی هجومی آن برای هدف قرار دادن مواضع دشمن بر روی زمین بسیار بالا است. این جنگنده برای انهدام دقیق اهداف زمینی در تمامی شرایط آب‌وهوایی شبانه‌روزی و به طور خاص انهدام خودروهای زرهی دشمن، وسایل ارتباطی، سنگرهای آتش، واحدهای فرماندهی و نظارت، جاده‌ها، خطوط آهن، و هلیکوپترهای نظامی دشمن طراحی شده است.

 آشنایی با جنگنده جدید ارتش عراق+عکس

مشخصات: طول: 15:33 متر طول باند برای پرواز : 600 متر طول باند برای فرود : 600 متر وزن : 9500 کیلوگرم فقط هواپیما موتور: دو موتور توربوجت تومانسکی آر-195 حداکثر سرعت : 975 کیلومتر در ساعت 0٫8 ماخ برد پروازی : 2500 کیلومتر سقف پرواز : 10000 متر میزان حمله: 1250 کیلومتر بدون در نظر گرفتن تانکرهای اضافی سوخت داخلی: 3500 لیتر که با تانکرهای اضافی به 6000 لیتر هم می‌رسد. تسلیحات: ساختار کلی، تجهیزات الکترونیکی، و به ویژه توانایی استفاده از طیف وسیعی از مهمات و امکان فعالیت در خطرناکترین شرایط، سوخو-25 را جنگنده‌ای ایده‌آل برای پشتیبانی نزدیک هوایی از نیروهای زمینی می‌سازد. این جنگنده دارای یک قبضه توپ اتوماتیک دولول 30 میلی متری با نرخ شلیک 3000 گلوله در دقیقه است. همچنین می توان آن را به انواع راکت‌انداز، راکت‌های هدایت شونده، موشک‌های هوا به سطح و هوا به هوا، بمب‌های لیزری، بمبهای ضد نفر، بمب‌های خوشه‌ای، بمب‌های آتش‌زا و ... تجهیز کرد.

منبع: العالم
9 تیر 1393