h قطع برق در ونزوئلا دچار هرج و مرج شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

قطع برق در ونزوئلا دچار هرج و مرج شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,قطع برق در ونزوئلا دچار هرج و مرج شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,قطع برق در ونزوئلا دچار هرج و مرج شد

قطع برق در ونزوئلا دچار هرج و مرج شد

قطع سراسری برق بیشتر بخش‌های ونزوئلا را فرا گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، دومین قطع سرتاسری برق یک سال اخیر در بیشتر شهرهای ونزوئلا باعث بروز ترافیک شدید در کاراکاس (پایتخت این کشور) و دیگر شهرهای بزرگ و همچنین ایجاد وقفه در سخنرانی‌ تلویزیونی رییس جمهور ونزوئلا شد.

خاموشی حدود سه ساعت در کاراکاس ادامه داشت و باعث شد که مردم این شهر جرم‌ خیز برای رسیدن به خانه‌های خود قبل از تاریکی هوا دچار استرس و نگرانی شدیدی شوند، اما جریان برق به تدریج تا بعد از ظهر برقرار شد و مترو کاراکاس به فعالیت خود ادامه داد.

همچنین ماراکایبو دومین شهر بزرگ ونزوئلا نیز از قطعی برق بی‌نصیب نماند.

خوزه چاکن وزیر نیرو ونوزئلا گفت: توقف فعالیت نیروگاه مرکزی ونزوئلا باعث از جریان خارج شدن دیگر مراکز تولید برق و اختلال در عرضه برق در بخش‌های زیادی از این کشور شد.

ونزوئلا در سالهای اخیر دچار موارد روز افزون قطع سرتاسری برق شده است که منتقدان آن را به دلیل قیمت پایین برق و سرمایه‌گذاری‌های محدود دولتی در این بخش پس از ملی شدن صنعت برق در سال 2007 می‌دانند.

قطع برق در ونزوئلا در شرایطی رخ داد که نیکلاس مادورو رییس جمهور این کشور در مراسم اعطای جوایز روزنامه‌نگاران برتر این کشور در حال سخنرانی بود.

وی در سخنان تلویزیونی دیگری اعلام کرد: مشخص نیست دلیل این "اتفاق عجیب" چه بوده است. ما قصد داریم تحقیقات کاملی را در این باره به عمل آوریم. دلایل این امر مشخص خواهد شد زیرا در زمان خاموشی تقاضا بیشتر از عرضه نبوده و ما در ساعات اوج مصرف نبوده ایم.

رئیس جمهور ونزوئلا قطعی گسترده برق در ماه دسامبر را به دلیل حمله خرابکاران به زیرساختهای این کشور دانسته بود.

منتقدان می‌گویند مشکلات برق در ونزوئلا نشانه 15 سال سیاست‌های سوسیالیستی است که این کشور به رغم در اختیار داشتن بیشترین ذخایر نفتی جهان، هنوز یک شبکه برق قابل اتکا ندارد.

هوگو چاوز رییس جمهور سابق ونزوئلا صنعت برق این کشور را هفت سال قبل در بحبوحه موجی از تصرف‌های دولتی ملی کرد.

در سال جاری تظاهرات زیادی در اعتراض به رییس جمهور جدید این کشور که بخش‌هایی از آن به دلیل نارضایتی از خدمات عمومی ضعیف است، صورت گرفته است.

مادورو این اعتراضات را بخشی از تلاشهای تحت امر آمریکا برای سرنگونی خود می‌داند.

سخنگوی شرکت ملی نفت ونزوئلا گفت: هیچ گزارشی درباره تاثیر قطع برق روی صادرات نفت این کشور که روزانه 2.9 میلیون بشکه در روز است، منتشر نشده است.

7 تیر 1393