h روایتی از یک فاجعه دردناک/ تماشای مستند «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» را از دست ندهید - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

روایتی از یک فاجعه دردناک/ تماشای مستند «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» را از دست ندهید,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,روایتی از یک فاجعه دردناک/ تماشای مستند «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» را از دست ندهید,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,روایتی از یک فاجعه دردناک/ تماشای مستند «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» را از دست ندهید

روایتی از یک فاجعه دردناک/ تماشای مستند «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» را از دست ندهید

روایتی از یک فاجعه دردناک/ تماشای مستند «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» را از دست ندهید

استقبال فراوان مردم از پخش مستند تحسین شده و تکان‌دهنده‌ی «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» حتی با وجود همزمانی با پخش بازی‌های جام جهانی باعث شد تا شبکه سه امروز پخش مجدد این مستند را در نخستین روز هفته «ایران قربانی حقوق بشر» در دستور کار قرار دهد.

به گزارش رجانیوز، تیرماه، سالگرد بخش مهمی از جنایت‌های مدعیان حقوق بشر و گروه‌های تحت حمایت آن‌ها عیله مردم ایران است. ترور ناموفق مقام معظم رهبری در ششم تیر سال١٣٦١، شهادت آیت‌ا... بهشتی و ٧٢تن از یاران امام خمینی(ره) با انفجار بمب به دست منافقان در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیر سال١٣٦٠، حمله شیمیایی رژیم بعثی عراق به سردشت و کشته و مجروح شدن صدها تن از مردم آذربایجان‌غربی در هفتم تیر سال١٣٦٦، شهادت آیت‌ا... صدوقی چهارمین شهید محراب به دست منافقان در ١١تیر سال١٣٦١، حمله ددمنشانه ناوگان آمریکای وینسنس به هواپیمای مسافربری پرواز٦٥٥ جمهوری اسلامی ایران و کشته شدن ٢٩١سرنشین آن در ١٢تیر سال١٣٦٧، ترور شهید علی انصاری استاندار گیلان در ١٥تیر سال١٣٦٠ و... بخشی از جنایاتی است که علیه مردم ایران اتفاق افتاده است. از این رو ششم تا دوازدهم تیر به‌عنوان هفته «ایران، قربانی حقوق بشر» معرفی شده است.

به همین مناسبت، رسانه‌ی ملی شب گذشته، بدون تبلیغات کافی و کاملاً ناگهانی اقدام به پخش مستند جذاب و تأثیرگذار «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» ساخته «مرتضی پایه‌شناس» با موضوع جنایات سازمان مجاهدین از شبکه یک نمود که پخش این مستند با وجود عدم تبلیغات و نیز همزمانی با پخش مسابقات جام جهانی فوتبال، با استقبال فوق‌العاده‌ی مردم روبرو گردید؛ چنانکه این استقبال فراوان باعث شد تا این مستند امروز هم از شبکه سوم سیما و از ساعت 15:40 دقیقه روی آنتن برود.

«فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» داستان زندگی «مصطفی محمدی» به روایت فیلم‌های خانوادگی او از سال‌ها زندگی پرماجرای خویش است. «مصطفی» از جوانی حامی پروپا قرص سازمان مجاهدین بوده و پس از پیروزی انقلاب و اعدام برادران همسرش که هر دو عضو سازمان بودند، تاکنون کانادا را برای زندگی انتخاب کرده است. اما گره‌ی اصلی زندکی او از جایی آغاز می‌شود که دخترش «سمیه» با تشویق پدر با سازمان مجاهدین آشنا شده و در سنین نوجوانی به اردوگاه اشرف می‌رود تا با سازمان همکاری کند. اما بعد از مدتی، هیچ خبری از او به خانواده‌اش نمی‌رسد. تا اینکه «مصطفی محمدی» تصمیم می‌گیرد که پسرش «محمد» را برای خبر گرفتن از سمیه، به اردوگاه اشرف بفرستد. همین سفر باعث می‌شود که «محمد» هم به عضویت سازمان درآید و در آنجا ماندنی شود. بالاخره بعد از مدت‌ها پیگیری، «مصطفی» به علت خوش خدمتی‌هایی که به سازمان انجام داده، اجازه پیدا می‌کند تا به اشرف برود و به پسر و دخترش سر بزند و حتی از آن اردوگاه فیلمبرداری کند. اما آنچه که در اشرف انتظار او را می‌کشد، هولناک‌تر از چیزی است که او تا قبل از این تصورش را می‌کرد...

«فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» پیش از این موفق به دریافت جایزه بهترین مستند سیاسی-اقتصادی از هفتمین دوره جشنواره فیلم‌های مستند سینما حقیقت و حضور در بخش رقابتی فیلم‌های مستند سی و دومین جشنواره فجر شده بود که در هر دو جشنواره، اکران این مستند با استقبال بالای مخاطبین مواجه شد.

روایت ناگفته‌هایی از سازمان مجاهدین از زبان فرد خارج نشینی که هنوز جز مخالفین نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود، بهره‌گیری از تصاویر مستند فیلم‌های خانوادگی «مصطفی محمدی» و روایت داستان با کمک این فیلم‌ها، تصویربرداری از اردوگاه اشرف در زمان فعالیت، دوری از کلیشه‌ها مرسوم مستندهای سیاسی و احتراز از بیانیه صادر کردن در کنار پرداختن به یک فاجعه انسانی تکان‌دهنده از دوری یک پدر و دختر که دل هر انسانی را فارغ از گرایش‌های سیاسی‌اش آزرده خواهد کرد، از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد آخرین مستند «مرتضی پایه‌شناس» به تهیه‌کنندگی «محمد شکیبانیا» و سیمافیلم محسوب می‌شود.

دانلود مستند جنجالی “فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه”

6 تیر 1393