h وقتی اسرائیل با کردستان عراق رفیق می شود - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

وقتی اسرائیل با کردستان عراق رفیق می شود,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,وقتی اسرائیل با کردستان عراق رفیق می شود,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,وقتی اسرائیل با کردستان عراق رفیق می شود

وقتی اسرائیل با کردستان عراق رفیق می شود

وقتی اسرائیل با کردستان عراق رفیق می شود

کسینیا اسویتلوفا تحلیلگر صهیونیست مسایل کشورهای عربی در شبکه 9 تلویزیون رژیم صهیونیستی و عضو آکادمی سیاست‌ خارجی و منطقه ای این رژیم در مقاله‌ای تحلیلی از مناسبات تل‌آویو با کردها بویژه در  کردستان عراق نوشت که در زمانی که دولت عراق دچار مصیبت شده است، کردها همچنان قدرت خود را افزایش می‌دهند.

این مقاله تصریح کرد که تسلط کردها بر شهر مملو از نفت کرکوک که چند هفته پیش انجام شد، نشانی از عهد جدیدی برای کردهاست که سالها به دنبال دریافت سود خود از پول نفت عراق بوده‌اند.

این مقاله که سعی در تحریک فرقه‌ای و طایفه‌ای کردها علیه دولت مرکزی عراق دارد، توصیه کرد که آنها نباید منتظر بمانند تا روند تحولات این کشور مشخص شود. اقدام بعدی که کردها می توانند انجام دهند، این است که مشتریانی برای صادرات نفت خود به دست آورند. این در حالی است که خبرگزاری رویترز اخیرا گزارش داد که اولین محموله از نفت کردستان عراق در بندر اشکلون در جنوب سرزمین های اشغالی لنگر انداخته است. البته کسانی که همواره مناسبات اسرائیل با کردها را دنبال می کنند، از این اقدام غافلگیر نشدند، مناسبات تاریخی بین اسرائیل و کردها از اوایل دهه شصت قرن گذشته میلادی آغاز شده است، زمانی که مزدوران صهیونیستی در مناطق کردستان عراق حضور داشتند و به مقامات محلی در اداره اقلیم کمک می‌کردند.

کسینیا می گوید که میزان همکاری بین دو طرف بعد از سقوط صدام حسین به صورت ملموسی افزایش یافته و پیمانکاران اسرائیلی و شرکت‌های این رژیم وارد کردستان عراق شده اند. برخی اخبار از اقدام کماندوهای عراقی به آموزش نیروهای پیشمرگه کردستان حکایت دارد. ارائه این اخبار و مطالب در روزنامه‌های عراقی دیگر به امری عادی تبدیل شده است. البته هنوز هم روابط رسمی بین دو طرف برقرار نشده است، مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در سفر اخیری که به آمریکا داشت، از دیدار با هر مقامی از گروه های فشار یهودی (لابی صهیونیستی) در این کشور خودداری کرد.

وقتی صهیونیست‌ها خود را برادر کردهای عراق می دانند!/درحال ویرایش

یکی از عوامل این تاخیر در اعلام مواضع رسمی نسبت به اسرائیل ارتباط کردهای عراق با ایران است، ایران بازیگر اساسی منطقه است و با همگرایی بین کردهای عراق و اسرائیل موافق نیست. این شاید علت اصلی رد قاطع و علنی فروش نفت اقلیم کردستان عراق به اسرائیل از سوی وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق باشد. در همین راستا یک منبع در داخل وزارتخانه به شبکه تبلیغاتی کرد زبان "روداو" گفت: هرگز به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به اسرائیل نفت نفروخته‌ایم. کسینیا در مقاله خود ابراز داشت: علاوه بر اینها با وجود تشابه منافع دو طرف در روابط، اسرائیل نیز نمی خواست مناسبات خود با ترکیه را به علت ایجاد روابط نزدیک با کردها با حمایت از درگیریهای آنها برای کسب آزادی تهدید کند. اما الان شرایط فرق کرده است و اوضاع ژئوپلتیک منطقه‌ای باعث شده تا هر کدام از طرفین در مواضع سابق خود و روند مناسبات با یکدیگر تجدید نظر کنند. وقتی صهیونیست‌ها خود را برادر کردهای عراق می دانند!/درحال ویرایشاین تحلیلگر صهیونیست ادامه داد که چند سال قبل مجله ای با عنوان اسرائیل- کرد در شهر اربیل در شمال عراق منتشر شد، این مجله به دو زبان کردی و انگلیسی منتشر می‌شد و بسیاری از اخبار را در مورد اسرائیل و سیاست‌های این رژیم در بر داشت. تحریریه این مجله به دنبال تبلیغ این مدعا بودند که یهودیان و کردها با هم بیش از یک همسایه هستند و نزدیکان یکدیگرند که اجداد مشترکی دارند. صهیونیست‌ها [حضرت] ابراهیم [ع] را پدر روحانی توراتی‌ها می دانند و این دیدگاه در کردستان عراق وجود دارد که حضرت ابراهیم (ع) ریشه های کردی دارد.

این تحلیلگر صهیونیست در ادامه تلاش خود برای تحریک و اغوای کردهای عراق نوشت که بسیاری از کردها خود را شبیه به اسرائیل می‌دانند، چرا که معتقدند هر دو "دولت"هایی غیر عربی هستند که با دشمنان استقلال خود احاطه شده‌اند. پیشرفت‌های تکنولوژیکی و توان ارتش و ماهیت متغیر جامعه صهیونیستی، کردها را که همواره به دنبال ایجاد دولت مستقل کردی هستند، جذب کرده است. حامیان همگرایی اسرائیلی از میان کردها اعتقاد دارند که این شراکت مبتنی بر منافع مشترک و ارزش‌های متقابل است. این مشارکت می‌تواند موازنه قدرت قوی را در خاورمیانه ایجاد کند و این پیشرفت می‌تواند به نفع اسرائیل نیز باشد.

کسینیا تصریح می‌کند که در این زمینه توجه به اوضاع کردستان عراق نیز مهم است، چرا که کردهای این منطقه نیز به دنبال ایجاد اقلیم خود مختار هستند، پیش نویس قانون اساسی کردها به گونه‌ای تشکیل می‌شود که بر خلاف کشورهای عربی شریعت اسلامی نقش محوری در آن ندارد، در حالی که هواداران جریان های افراط‌گرای دینی نظیر داعش در عراق و سوریه رو به افزایش است، کردها به دنبال نسخه معتدل از اسلام هستند و می‌خواهند دولتی مدرن تشکیل دهند.

البته کسینیا معتقد است که اسرائیل مهم‌ترین و نزدیک ترین هم‌پیمان هیچ دولت مستقل کرد نخواهد بود. کردستان عراق از نظر اقتصادی به ترکیه تکیه دارد، این منطقه نفت خود را به بندر جیهان در ترکیه می‌فرستد و از سوی دیگر ترکیه بزرگترین بازار کالاهای کردی است. ایران نیز برای کردهای عراق خیلی مهم است، چرا که این کشور همسایه خود می‌دانند که نسبت بالایی از کردها را نیز در خود جای داده است.

وقتی صهیونیست‌ها خود را برادر کردهای عراق می دانند!/درحال ویرایش

مسعود بارزانی اخیرا به ایران سفر کرد تا در زمینه پیشروی های داعش در عراق و اتخاذ اقدامات احتمالی بر ضد اسلامگرایان افراطی با مقامات تهران صحبت کند.

این تحلیلگر صهیونیست مدعی است که منافع ایران در این است که کردهای عراق مهار شوند تا از بروز هر نوع تنش در میان مناطق کرد نشین ایران جلوگیری شود. کردهای عراق به دنبال استقلال خواهی هستند، اما می خواهند از هر مقابله مستقیم با دولت های منطقه‌ای بزرگ مانند ایران دوری کنند. بنابراین باید تبعات این ملاحظات را در مناسبات بین اسرائیل با کردها بررسی کرد.

این تحلیلگر صهیونیست در پایان اینطور نتیجه گیری می‌کند که به نظر می‌رسد دو طرف سطح مناسبات خود را افزایش داده اند، اما ماهیت محرمانه بودن این مناسبات ادامه خواهد داشت، در صورتی که کردها بتوانند استقلال را از دولت مرکزی به دست آورند، دولت آنها در ابتدا بسیار ضعیف خواهد بود، به گونه ای که نمی‌تواند مناسبات رسمی با تل‌آویو داشته باشد، به همین علت است که احتمال ایجاد سفارت اسرائیل در شهر کرکوک در شرایط کنونی وجود ندارد.

6 تیر 1393