h خانه خدا بدون پرده + تصویر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

خانه خدا بدون پرده + تصویر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,خانه خدا بدون پرده + تصویر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,خانه خدا بدون پرده + تصویر

خانه خدا بدون پرده + تصویر

خانه خدا بدون پرده + تصویر

پرده کعبه تعویض شد + عکس

پرده خانه خدا صبح امروز 14 آبان که براساس تقویم عربستان نهم ذیحجه همزمان با روز عرفه است طی مراسمی تعویض و پرده نو جای پرده سال قبل را گرفت.

به گزارش مشرق به نقل از مهر، این پرده از جنس حریر طبیعی خالص و به رنگ مشکی، منقش به آیات قرآن‌کریم است که با خط زیبا، با نخ‌های طلا و نقره بافته ‌شده‌ و ده‌ها کیلو طلا و نقره در ساخت آن استفاده شده ‌است. ارتفاع این پرده 14متر و نوار دور آن به عرض 95 سانتیمتر است که از 16 قطعه به شکل مربع تشکیل‌ شده ‌است.   نوار اطراف این پرده منقش به آیات قرآن ‌کریم است که در فواصل معین عبارات "یا حی و یا قیوم"،"یا رحمن و یا رحیم" و "الحمدالله رب‌العامین" با رنگ طلایی دوخته ‌شده‌اند.

پوشش در کعبه نیز از حریری به ارتفاع 5/ 6 متر و عرض 5/3 متر منقش به آیات الهی و تزئینات اسلامی با طلا و نقره است. پرده خانه خدا از 5 قطعه تشکیل ‌شده ‌است که هر قسمت یک طرف کعبه را می‌پوشاند و قطعه پنجم هم در کعبه را دربرمی‌گیرد که هنگام نصب، وزن این پرده به حدود دو تُن می‌رسد. در پرده کعبه نیز 150 کیلو نخ طلا و نقره به کار رفته است. این پرده با همکاری کارخانه‌های داخل و خارج عربستان تهیه ‌می‌شود و پارچه حریر این پرده را هر سال یکی از کشورها هدیه ‌می‌کند؛ پرده قبلی نیز به رؤسا و سران کشورهای اسلامی اهدا می‌شود. بافت و آماده سازی پرده کعبه با دست و ماشین حدود 8 ماه طول می‌کشد. نخستین کسی که خانه کعبه را پرده پوشانید "تبع حمیری" پادشاه یمن بود. در دوران عباسی  خادمان کعبه از انبوهی پرده‌ها بر روی کعبه شکایت کردند و گفتند بیم آن می‌رود که خانه صدمه ببیند. مهدی عباسی خلیفه مسلمین دستور داد پرده‌ها را بردارند و تنها یک پرده بر آن بگذارند و سالی یک بار آن را عوض کنند این سنت تا به امروز ادامه دارد.
16 آبان 1390