h از آخرین تحولات سوریه با خبر شوید (‌موثق) - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

از آخرین تحولات سوریه با خبر شوید (‌موثق),ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,از آخرین تحولات سوریه با خبر شوید (‌موثق),مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,از آخرین تحولات سوریه با خبر شوید (‌موثق)

از آخرین تحولات سوریه با خبر شوید (‌موثق)

از آخرین تحولات سوریه با خبر شوید (‌موثق)

https://file.zohur12.ir/2011/11/13900720182905_PhotoL.jpg

تحولات سوریه به روایت خبرنگار اعزامی فارس-1 سوریه گسلی مصنوعی برای انحراف انقلاب در کشورهای منطقه

خبرگزاری فارس: گسل زلزله‌ای که در خاورمیانه رخ داده بعد از مصر، تونس و لیبی به سمت کشورهای خلیج فارس است ولی برای اینکه مسیر مهندسی شده را تغییر دهند، یک گسل مصنوعی به اسم سوریه ایجاد کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به دمشق، تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا که از اواخر سال 2010 در تونس آغاز شد و به دیگر کشورهای مصر، لیبی، یمن، بحرین ، اردن، سوریه و عربستان سرایت کرد، این روزها سرمنشأ حوادث زیادی شده که دیدگاههای مختلفی درباره چگونگی و علل وقوع و آینده آنها مطرح شده است.

در بررسی روند تحولات سوریه و دلایل و مسائل پشت پرده نا امنی ها، اخبار ضد و نقیضی در سطح رسانه ها مطرح شده که عمدتاً رویکردی غیر واقعی دارند و افکار عمومی نیز هنوز نتوانسته قضاوت مشخص و معینی از آنچه در سوریه اتفاق می افتد، داشته باشد.

اینکه جنس این تحولات چیست، از کجا شروع شد، روند حوادث سوریه در هفت ماه گذشته چه بوده، عمده بازیگران صحنه تحولات سوریه چه گروهها و افرادی هستند، مطالبات معارضان سوری چیست، بشار اسد تاکنون برای رفع آنها چه اقداماتی انجام داده، این حوادث چه ارتباطی با تحولات سایر کشورهای عربی دارد، آینده سوریه به چه سمتی خواهد بود، و دهها پرسش دیگر وجود دارد که هنوز در رسانه های ایرانی پاسخی به آنها داده نشده است. همین امر بهانه ای شد تا خبرگزاری فارس با اعزام خبرنگار خود به کشور سوریه به شیوه ایرانی و از نزدیک تحولات سوریه را روایت کند.

* عامل خارجی سعی کرد تا گلوله برف در سوریه به یک بهمن تبدیل کند

با بررسی روند تحولات بخوبی می توان دریافت که در تونس و مصر یک تراکم تاریخی و استبدادی وجود داشته که منجر به چنین حوادث بزرگی شده است ولی در کشور سوریه شروع اتفاقات با مصر و تونس فرق می کند.

علت اینکه نقطه شروع و آغاز حوادث سوریه حالت های مشکوکی داشته یکی این بود که این حوادث از ماه مارس 2011 شروع شد، این حوادث دقیقاً بعد از سقوط مبارک و فرار زین العابدین بن علی دیکتاتور تونس و اوج تظاهرات مردمی بحرین بوده و حدود 5 ماه بعد از آغاز خیزش مردمی و جوانان در مصر و تونس رخ داد.

در تونس در اواخر 2010 و در مصر نیز در اوایل 2011 حوادث گسترده و مردمی شد. اما در سوریه شروع بسیار محدود و سبک و به صورت فیس بوکی و مجازی بوده تا اینکه در صحنه حضور و اعتراض مردمی و به خیابان ها کشیده شود. آغاز اعتراضات 15 مارس و بصورت محدود و کمتر از یک هزار نفر در نقطه ای از شهر دمشق.

مطالبات مردمی در سوریه نیز آزاد کردن برخی از زندانیان سیاسی، اعطای مطالبات حقوق بشری مثل آزادی بیان، اصلاحات و ... بود که سقف بسیار عادی و نازلی داشت و عامل خارجی بخوبی سعی کرد تا این "گلوله برف را به یک بهمن تبدیل کند".

با بررسی و مطالعه حوادث تونس و مصر می توان دریافت که عامل داخلی و مطالبات مردمی علل وقوع خیزش و بوده اما در سوریه حوادث مثل گلوله برفی بوده که عامل خارجی از ابتدا تا الان سعی کرده این گلوله برف را به یک بهمن تبدیل کند که امروزه دخالت عامل خارجی در این تحولات ملموس و قابل لمس است.

نکته دیگر اینکه کارشناسان و متخصصان انقلاب ها نیز هنوز نتوانسته اند درباره آنچه در خاورمیانه و شمال آفریقا رخ می دهد یک نظریه واضح و روشنی ارائه دهند. اینکه این خیزش ها تحت تاثیر عوامل خارجی بوده یا ناشی از تحولات داخلی.

عوامل خارجی اینکه چرا این تحولات بعد از بحران و رکود اقتصادی جهانی رخ داده، اینکه نشات گرفته از آن است یا اینکه این بحران تسهیل کننده خیزش ها بوده است، و عوامل داخلی نیز مانند عوامل اقتصادی ، سیاسی، مطالبات جوانان ، کرامت انسانی، آزادی بیان ، انگیزه های معنوی. برخی ها معتقدند این دو عامل مکمل یکدیگر بوده اند که باید بررسی کرد.

در سوریه اگر خیزشی رخ دهد، بعد از کشورهای عربی خلیج فارس خواهد بود

سوال جدی ای که این روزها در محافل رسانه ای مطرح است آیا آنچه در تونس و مصر رخ داده است، آیا در سوریه نیز اتفاق می افتد یا نه، اینکه آیا این تجربه در سوریه نیز قابل تکرار است یا خیر؟

در پاسخ به این پرسش کلیدی می توان چنین گفت که اگر به علل وقوع خیزش ها و تحولات در تونس و مصر بنگریم و آن را تحلیل کنیم، می گوییم که در سوریه نیز ممکن است رخ دهد اما نه بعد از تونس و مصر و لیبی.

چرا که کشورهای دیگری در منطقه هستند که باید این اتفاق در آنها زودتر از سوریه رخ دهد مثل اردن، یمن و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس . اگر اساس مطالبات مردمی و اعتراضات در سوریه دموکراسی و آزادی باشد، باید گفت که این تحولات می بایست در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس رخ می داد که نه از آزادی و دموکراسی خبری است و حکومت نیز سلطنتی و موروثی.

در حالی که سوریه کشوری جمهوری است که کثرات گرا است، آزادی ها متنوع است، حکومت لائیکی است ، به اقلیت ها احترام می گذارد، حکومت اکثریتی است ولی در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس حکومت اقلیتی، موروثی و سلطنتی است. در پاسخ به سوال مطرح شده می توان گفت که با توجه به زمینه ها و ریشه های آنچه در تونس و مصر رخ داده، در سوریه هم احتمال تکرار داشته و باید تاکنون اتفاق می افتاد اما باید بعد از بحرین، عربستان، یمن و اردن باشد. اگر چنین شود سوریه هم این زمینه را دارد.

گسل زلزله خاورمیانه بعد از مصر و تونس به سمت کشورهای عربی خلیج فارس است نه سوریه

به نظر می رسد یک زلزله در منطقه خاورمیانه اتفاق افتاده و گسل آن بعد از مصر، تونس و لیبی به سمت کشورهای خلیج فارس است ولی برای اینکه مسیر مهندسی شده را تغییر دهند، یک گسل مصنوعی به اسم سوریه ایجاد کردند تا مسیر زلزله را تغییر دهند.

عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس با تزریق پول و سرکوب مخالفان و اعتراضات مردمی سعی کرده اند زلزله را منحرف کنند و سونامی آزادی ها و خیزش های مردمی را از بین ببرند و یا آن را منحرف کنند. اینکه در آینده و در این منطقه چه اتفاقی رخ خواهد داد، اینکه علل وقوع اعتراضات در سوریه چه بوده ، اینکه سوریه با چه معضلات داخلی مواجه است، اینکه آنچه در سوریه رخ داده چه تفاوتی با سایر کشورهای حادثه خیز عربی دارد، شناسایی و معرفی معارضان سوریه و مطالبان انها، اینکه بازیگران محلی، منطقه ای و خارجی در صحنه تحولات سوریه چه کسانی هستند، اینکه فرق مختلف مذهبی و قبیله ای چه دیدگاههای درباره حوادث سوریه دارند، و ... از جمله مباحث و سرفصل هایی که در روایت ایرانی از تحولات سوریه مورد بررسی قرار می گیرد.

ادامه دارد...

گزارش از : روح الله قاسمیان

15 آبان 1390