h وزیر خارجه انگلیس:امیدوارم سفارت انگلیس در تهران طی هفته‌های آینده بازگشایی شود - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

وزیر خارجه انگلیس:امیدوارم سفارت انگلیس در تهران طی هفته‌های آینده بازگشایی شود ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,وزیر خارجه انگلیس:امیدوارم سفارت انگلیس در تهران طی هفته‌های آینده بازگشایی شود ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,وزیر خارجه انگلیس:امیدوارم سفارت انگلیس در تهران طی هفته‌های آینده بازگشایی شود

وزیر خارجه انگلیس:امیدوارم سفارت انگلیس در تهران طی هفته‌های آینده بازگشایی شود

ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس در مصاحبه با پایگاه خبری بی‌بی‌سی اعلام کرد: روند بازگشایی سفارت این کشور در تهران تدریجی خواهد بود، اما وی ابراز امیدواری کرد سفارت انگلیس در تهران طی چند هفته آینده بازگشایی شود.

هیگ با تاکید بر مساعد بودن شرایط برای باز شدن سفارت این کشور در ایران گفت: روند این بازگشایی "تدریجی و گام‌به‌گام" خواهد بود.

وی در این باره گفت: در ابتدا گروهی کوچک در سفارت انگلیس در تهران مستقر خواهند شد و خدمات محدودی را ارائه خواهد داد، اما این خدمات در مراحل اولیه شامل صدور روادید نخواهد بود.

وزیر خارجه انگلیس در این باره گفت: تمام تلاش‌ها برای ارائه خدمات مربوط به ویزا در داخل ایران انجام خواهد شد، اما تا آن زمان متقاضیان باید همچنان به استانبول و ابوظبی سفر کنند.

آجی شارما، کاردار غیر مقیم انگلیس در تهران در توییتر خود ابراز امیدواری کرده که خدمات ارائه ویزا طی چند ماه آینده در سفارت این کشور در تهران راه‌اندازی شود.

تصمیم انگلیس برای بازگشایی سفارت این کشور در تهران توسط هیگ در مجلس عوام انگلیس اعلام شد.

وی گفته است طی چهار ماه گذشته، ارتباط بین دو دولت گسترش یافته و تعدادی از مقام‌های انگلیسی و ایرانی به پایتخت‌های یکدیگر سفر کرده‌اند.

به گفته هیگ این سفرها امکان آن را فراهم کرده تا یک رشته اقدامات جهت بهبود عملکرد سفارتخانه‌ها به اجرا دربیاید.

گفتنی است بعد از انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری در ایران و تغییراتی که در سیاست خارجی جمهوری اسلامی روی داد، در مهرماه سال 1392، سخنگوی وزارت خارجه ایران از تصمیم دو کشور برای تعیین کاردارهای غیرمقیم خبر داده بود.

دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس هم در واکنش به اعلام خبر بازگشایی سفارت این کشور در تهران این اقدام را گامی مهم در بازسازی روابط با ایران خوانده است.

با وجود این کامرون تاکید کرده که انگلیس این روند را با چشمان باز و با سخت‌گیری دنبال می‌کند.

اکنون بعد از گذشت حدود دو سال و نیم از بسته بودن سفارتخانه‌‌های دو کشور هیگ گفته است که انگلیس مذاکرات زیادی را با مقام‌های ایرانی درباره تضمین امنیت کارکنان سفارت کشورش داشته و افزود: واضح است که آنها علاقه‌مند به داشتن سفارت ما در تهران هستند و ما به خیلی از چیزهایی که آنها به ما گفته‌اند، اعتماد کرده‌ایم.

وی افزود: اگر مشکلی پیش بیاید، به اطمینان‌ بخشی بیشتری هم نیاز خواهیم داشت.

وزیر خارجه انگلیس گفت برای بازگشایی سفارت نیاز به اقدامات عملی و گفت‌ وگوهای بیشتر وجود دارد و ابراز امیدواری کرد که در عرض چند هفته و نه چند ماه مقدمات این بازگشایی فراهم شود.

ویلیام هیگ آغاز به کار دوباره سفارت‌ها را گامی مهم و نشان‌ دهنده اهمیتی دانست که انگلیس برای روابط دوجانبه با ایران قائل است.

وی ایران را کشوری مهم در دنیا و منطقه خواند و گفت: ما با ایران منافع مشترک زیادی از جمله در زمینه برقراری ثبات در منطقه داریم.

هیگ در ادامه افزود: همچنان اختلافات مهمی میان دو کشور وجود دارد و به عنوان نمونه به لزوم حل اختلاف‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد.

وی با اشاره به تماس تلفنی خود با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، درباره بحران عراق گفت: درباره مقابله با تروریسم و کمک‌های بشردوستانه با ایران صحبت می‌کنیم.

اما وی امکان همکاری نظامی با ایران برای مقابله با داعش در عراق را رد کرد و گفت: در حال حاضر صحبت درباره اقدام مشترک بسیار بلندپروازانه و دور از واقع خواهد بود.

29 خرداد 1393