h پایگاه آمریکایی المانیتور: ایران برنده بحران عراق خواهد بود - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

پایگاه آمریکایی المانیتور: ایران برنده بحران عراق خواهد بود,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,پایگاه آمریکایی المانیتور: ایران برنده بحران عراق خواهد بود,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,پایگاه آمریکایی المانیتور: ایران برنده بحران عراق خواهد بود

پایگاه آمریکایی المانیتور: ایران برنده بحران عراق خواهد بود

پایگاه خبری آمریکایی «المانیتور» در تحلیلی درباره تحولات عراق با اشاره به اینکه حوادث اخیر ایران را غافلگیر کرد تصریح می‌کند که ایران به خوبی توان احیا و بازگشت شرایط را در اختیار دارد و این احتمال وجود دارد که آنها برنده بحران عراق باشند.

«بروس رایدل» نویسنده این مطلب با اشاره به اینکه عراق به طور ژئوپولتیک، مذهبی و تاریخی مورد توجه ایران بوده است تصریح می کند که ایران می‌تواند با اعزام مستشاران نظامی و بسیج عمومی نیروهای داوطلب در عراق علیه داعش این فرصت تاریخی را داشته باشد تا نفوذ خود در عراق را افزایش دهد.

این تحلیلگر در ادامه با اشاره به اینکه در نگاه ایران داعش یک گروهک از اراذل و اوباش است که جرئت نزدیک شده به ایران را ندارد، می‌نویسد: القاعده تنها در سال 1994 در مشهد یک بمب‌گذاری انجام داد و رابطه ایران با القاعده به عنوان اصلی‌ترین گروه تندرو [سلفی-تکفیری] سنی آمیخته‌ای از دشمنی است.

وی در ادامه سقوط صدام و رژیم بعث عراق، توسط جورج بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا را نوعی پیروزی ایران در منطقه دانست.

المانیتور با بیان این ادعا که ایران به طور تاکتیکی از دخالت آمریکا در عراق و حملات هوایی [به مواضع داعش] استقبال می‌کند، تاکید می‌کند که از نظر ایران واشنگتن یک بازیگر توازن دهنده در عراق است نه یک بازیگر همیشگی در بازی عراق.

این نویسنده در ادامه عربستان سعودی و اسرائیل را بازنده‌های تحولات عراق می داند و تاکید می‌کند که تقویت داعش برای دوستان میانه‌رو عرب اسرائیل خطرناک است.

همچنین وی در بخش پایانی تحلیلش مهمترین تاثیر تحولات عراق را در عرصه منطقه‌ای می‌داند و تاکید می‌کند که ایران و متحدش حزب الله در این بحران بیش از پیش نشان دادند که تنها نیروی قابل اعتماد هستند که توان مقابله با القاعده را دارند.

29 خرداد 1393