h کتاب هایی که رهبر انقلاب بر آن تقریظ نوشتند+تصاویر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

کتاب هایی که رهبر انقلاب بر آن تقریظ نوشتند+تصاویر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,کتاب هایی که رهبر انقلاب بر آن تقریظ نوشتند+تصاویر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,کتاب هایی که رهبر انقلاب بر آن تقریظ نوشتند+تصاویر

کتاب هایی که رهبر انقلاب بر آن تقریظ نوشتند+تصاویر

کتاب هایی که رهبر انقلاب بر آن تقریظ نوشتند+تصاویر

یکی از تفاوت‌های اصلی و برجسته رهبر انقلاب اسلامی ایران با رهبران و مقام‌های ارشد دیگر کشورها، توجه خاص حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مقوله فرهنگ و خاصه مبحث کتاب و کتابخوانی است که این توجه ویژه نه تنها از جنس شعار نیست که به طور مستقیم به پیشینه زندگی ایشان و روح ادیب، پژوهشگر و محقق رهبری باز می‌گردد.

مقام معظم رهبری پیش از انقلاب به عنوان یکی از چهره‌های فرهنگی علاقه‌مند به حوزه شعر و ادبیات در میان ادبا و فعالان این حوزه شناخته شده بودند، این روحیه هم‌اینک نیز در ایشان دیده می‌شود. روحیه‌ای که سبب می‌شود تا ایشان هر سال به بازدید از نمایشگاه کتاب بیایند و یا نکاتی را در خصوص آثار متعدد بیان کنند. آنچه این روزها از تقریظات ایشان بر آثار متعدد به چاپ می‌رسد، نشان‌دهنده همین روحیه است. طی سال‌های اخیر کتاب‌های دفاع مقدس به سبب توجه رهبر انقلاب بر این حوزه و تأکید ایشان بر ثبت و ضبط خاطرات دفاع مقدس که به فرمایش ایشان هم‌چون گنج گرانبهایی است که تاریخ را پربار‌تر و درس‌ها را پرشمار‌تر می‌کند‌، افزایش قابل توجهی داشته‌اند،‌ در این میان رهبر انقلاب که به عنوان یک کتابخوان حرفه‌ای و یک صاحب‌نظر در این عرضه شناخته شده‌اند‌، پس از مطالعه این کتاب‌ها ابعادی از این کتاب‌ها را که نشان‌دهنده اهمیت متن منتشر شده است،‌ در تقزیظات خود برای عموم روشن می‌کنند‌، تجربه نیز نشان داده است که معمولاً‌ پس از توجه رهبر انقلاب به یک کتاب،‌ جامعه مخاطبان نیز که امروزه راه را به درستی یافته‌اند،‌ نسبت به آن کتاب توجه نشان داده و کتاب در فرصت زمان اندکی پرفروش شده‌ است. در زیر نمونه‌هایی از تقریظ‌های امام خامنه‌ای بر کتاب‌های دفاع مقدس که طی سالیان مختلف نگاشته شده آورده شده است: «پا به پای باران»‌ این کتاب مشتمل بر 2 گزارش مشترک از شهر خرمشهر در سال‌هاى 1367 و 1368 و از مسائل پیرامون جنگ ایران و عراق‏ است. راویان به شرح حضور خود در مناطق جنگى و جنگ زده‏ خرمشهر، اهواز، شلمچه، دهلاویه، آبادان و کوى ذوالفقارى پرداخته‏ و از خاطرات عملیات‌هاى فتح‏‌المبین و بیت‏‌المقدس مواردى را نقل‏ کرده و از شهدایى چون جهان‏ آرا، محسن صفوى، بهروز مرادى... و چمران یاد نموده‏ اند.«پابه پای باران»‌ به قلم مرتضی سرهنگی و هدایت‌الله بهبودی از سوی انتشارات سوره مهر در اوایل دهه 70 منتشر شده است.
رهبر انقلاب تاکنون بر کدام کتاب‌ها تقریظ نگاشته‌اند؟
متن تقریظ امام خامنه‌ای:‌ « این هر دو نوشته، گویا، پر سوز، دردمندانه و هنرمندانه است. دست این عزیزان درد نکند که درد دل غریبانه‌ی یک شهر،‌ بلکه یک ملت را چنین پرمهر و دلسوز،‌ روایت می‌کنند ـ‌ تاریخ ما بعدها نه فقط خرمشهر و جوانها و پدر و مادرهای مقاوم آن را، که این دلها و وجدانهای بیدار و حقجو و حقگو را نیز، ستایش خواهد کرد که نگذاشتند قصه‌ جهادی به آن عظمت در لابه لای یاوه‌گویی‌ها و هرزه دراییی‌های زمانه گم شود. درود بر بهبودی‌ها و سرهنگی‌ها. سوم رمضان 1412 18 اسفند 70 » پایی که جا ماند این کتاب یادداشت‌های روزانه سید ناصر حسینی‌پور از زندان‌های مخفی عراق است که انتشارات سوره مهر آن را، در سال 1390، در 768 صفحه مصور، 2500 نسخه، و با قیمت 14000 تومان چاپ کرده است. سید ناصر حسینی‌پور این کتاب را به گروهبان عراقی، ولید فرحان، سرنگهبان اردوگاه 16 تکریت، که در زمان اسارت، او را بسیار شکنجه و آزار داده، تقدیم کرده است.
رهبر انقلاب تاکنون بر کدام کتاب‌ها تقریظ نگاشته‌اند؟
متن تقریظ امام خامنه‌ای:‌ «تاکنون هیچ کتابی نخوانده و هیچ سخنی نشنیده‌ام که صحنه‌های اسارت مردان ما در چنگال نامردمانِ بعثی عراق را، آن چنان که در این کتاب است به تصویر کشیده باشد. این یک روایتِ استثنائی از حوادث تکان‌دهنده‌‌ای است که از سویی صبر و پایداری و عظمت روحی جوانمردانِ ما را، و از سویی دیگر پَستی و خباثت و قساوت نظامیان و گماشتگان صدام را، جزء به جزء و کلمه به کلمه در برابر چشم و دل خواننده می‌گذارد و او را مبهوت میکند. احساس خواننده، از یک سو: شگفتی و تحسین و احساس عزت است، و از سوی دیگر: غم و خشم و نفرت. 2/6/91» پرواز شماره 22 پرواز شماره 22، اولین کتاب خاطرات از یک خلبان عراقی به نام "عصام عبد الوهاب الزبیدی" است که در دوران اسارتش به نگارش درآورده است. این کتاب را "محمد حسین زوار کعبه" به فارسی برگردانده و انتشارات حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برای نخستین بار در سال 1370 آن را چاپ کرده است.هر خواننده، در این کتاب، با روزهایی از زندگی شخصی و نظامی این خلبان جوان آشنا می شود و گوشه‌هایی از خاطرات تلخ و شیرین زندگی عصام عبد‌الوهاب الزبیدی را مرور می‌کند.
رهبر انقلاب تاکنون بر کدام کتاب‌ها تقریظ نگاشته‌اند؟
متن تقریظ امام خامنه‌ای:‌ «در 27/3/71 مطالعه شد. این کتاب از جهت ارائه‌ اطلاعاتی درباره‌ نیروی هوایی عراق و برخی مسائل جنبی خالی از فایده نیست. اشتباه گرفتن دزفول بجای العمارة نقطه‌ شیرین و جالب داستان است.» پیشانی شیشه‌ای کتاب حاضر, مجموعه چهار داستان کوتاه در ارتباط با جنگ است  که به قلم محمد طیب نگارش شده است و یکی از داستان‌های این مجموعه «خط خطا» نام دارد.پزشکی که در یکی از بیمارستان‌ها مشغول کار است روزی با جوانی روبه‌رو می‌شود که بر اثر سانحه تصادف به بیمارستان منتقل شده است.پزشک درمی‌یابد که او یکی از دانشجویان سابقش بوده که حمید نام دارد. حال حمید رو به وخامت می‌رود و پزشک در این اثنا خاطراتی را که با حمید داشته از نظر می‌گذراند. او به یاد می‌آورد روزی را که عازم جبهه بوده در آن هنگام حمید و مادرش را در راه می‌بیند. حمید از او می‌خواهد که وساطت کرده مادرش را راضی کند تا برای بازدید جبهه‌ها برود. اما مادر به این کار راضی نمی‌شود. اکنون, پس از گذشت چندی از آن واقعه, آخرین لحظات حیات خود را سپری می‌کند.
رهبر انقلاب تاکنون بر کدام کتاب‌ها تقریظ نگاشته‌اند؟
متن تقریظ امام خامنه‌ای:‌ «در 9/11/69 مطالعه شد.یکی دو نوشته‌ آن بسیار خوب و همه مجموعاً یکی از آثار خوب است.» تپه‌های لاله سرخ اثر حاضر، نخستین کتابچه مستقل منتشرشده درباره زندگی «سهام خیام» است. در این پژوهش که بر اساس مصاحبه شفاهی با پدر، مادر، خواهر و شاهدان عینی شهادت سهام خیام و مراجعه به برخی اسناد آرشیوهای منتشر نشده و کتاب‌ها و مجلات انجام‌گرفته، زندگی کوتاه این دانش‌آموز دوازده‌ساله که درسال 1359 در هویزه و با اصابت گلوله به پیشانی به شهادت رسیده است، روایت می‌شود. در بخش پایانی نیز، تصاویری از سهام خیام و خانواده‌اش و شهر هویزه ضمیمه شده است.
رهبر انقلاب تاکنون بر کدام کتاب‌ها تقریظ نگاشته‌اند؟
متن تقریظ امام خامنه‌ای:‌ «از این کتاب، آخرین نوشته یعنی تپه‌های لاله سرخ از همه شیرینتر و دقیقتر است. نوشته‌ شهید هم که طلوع دوباره نام گرفته، عطر شها%D
29 خرداد 1393