h جدیدترین فناوری های المپيك 2012 + تصاویر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

جدیدترین فناوری های المپيك 2012 + تصاویر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,جدیدترین فناوری های المپيك 2012 + تصاویر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,جدیدترین فناوری های المپيك 2012 + تصاویر

جدیدترین فناوری های المپيك 2012 + تصاویر

جدیدترین فناوری های المپيك 2012 + تصاویر
تازه‌هاي فناوري در المپيك 2012
كمتر از يك سال به برگزاري مسابقات المپيك 2012 لندن زمان باقي مانده است. احتمالا زماني كه اين رويداد بزرگ ورزشي آغاز شود، انگليسي‌ها كه به واسطه آماده شدن براي اين مسابقات در چند سال اخير دچار تغيير و تحولات شگرف فناورانه‌اي شده‌اند، بهترين ورزشكاران اين دوره از رقابت‌هاي المپيك خواهند بود، اما اين يك احتمال است.آيا واقعا اين‌گونه خواهد بود؟ حقيقت اين است كه ساير كشورهاي جهان نيز با تكيه بر تازه‌ترين فناوري‌هاي روز دنيا كه برخي از آنها ارتباط تنگاتنگي با بهبود ركوردهاي ورزشي دارند خود را براي اين مسابقات مهيا كرده‌اند.

انتظارها تقريبا به پايان مي‌رسد و در حالي كه كمتر از 12 ماه ديگر به آغاز المپيك لندن باقي مانده است، ورزشكاران المپيكي و پارالمپيكي از هم‌اكنون روياي گردن‌آويزهاي طلا را در سر مي‌پرورانند. در اين ميان آن دسته از ورزشكاراني كه از مدت‌ها پيش با ياري‌گرفتن از فناوري‌هاي نوين؛ خود را براي اين مسابقات آماده كرده‌اند، اميدهاي بيشتري دارند، اما فناوري‌هايي كه از آنها صحبت مي‌شوند دقيقا كدامند؟ پاسخ اين سوال ساده و روشن است. محققان علوم ورزشي از مدت‌ها پيش روي مكانيسم‌هاي نهفته در سيستم‌هايي همچون جت‌هاي جنگنده، ناوهاي جنگي، ماكت‌هاي كوچك خودروهاي سرعتي فرمول يك و حتي تجزيه و تحليل دقيق رفتار موش‌هاي آزمايشگاهي و خرس‌ها كار كرده‌اند تا از دل آنها سرنخ‌هايي براي ارتقاي ركوردهاي ورزشكاران به دست آورند. دكتر اسكات دراور، رئيس گروه تحقيقات و ابتكارات ورزش انگليس، ازجمله دانشمنداني است كه سال‌هاست به اين مقوله پرداخته است. درحقيقت زير نظر داشتن مكانيسم سيستم‌هاي تندرو، جنگي و حتي رفتار طبيعي حيوانات در شرايط گوناگون محيطي، الهام‌بخش وي در يافتن راه‌حل‌هايي تازه براي بهبود عملكرد ورزشكاران بوده است. دكتر اسكات به عنوان مغز متفكر انگليس براي آماده‌سازي ورزشكاران اين كشور در المپيك لندن به حساب مي‌آيد. او كار سختي در پيش دارد و گرچه به نظر مي‌رسد با توجه به ميزباني انگليس، موفقيت‌هاي زيادي در انتظار ورزشكاران اين كشور در المپيك لندن باشد، اما اسكات تلاش مي‌كند تا با تكيه بر دانش نوين بر فشارهايي غلبه كند كه ناشي از يك خواست بزرگ و ملي مي‌شود: قرارگرفتن انگليس در بين 4 كشور نخست جدول رده‌بندي توزيع مدال‌ها و البته 2 كشور اول فهرست پارالمپيكي‌ها. دكتر اسكات برگ‌هاي برنده‌اي دارد كه هيچ‌كس از آنها اطلاعي ندارد و زماني كه از وي پرسيده مي‌شود از چه فناوري‌هاي نويني براي آماده‌سازي هرچه بهتر ورزشكارانتان استفاده مي‌كنيد تنها يك پاسخ ساده مي‌دهد: محرمانه است! اما فاش‌شدن اين رازهاي محرمانه چيزي جز برملاشدن فناوري‌هاي نوين مورد نظر وي نخواهد بود. او از دانش نويني صحبت مي‌كند و اين دقيقا همان فاصله ميان مدال طلا و رتبه نه‌چندان باارزش چهارم است.

در سال‌هاي گذشته كشورهايي نظير چين، كانادا، آلمان، استراليا، آمريكا و حتي نيوزيلند ازجمله حاضران بزرگ و همواره برنده رقابت‌هاي المپيك بوده‌اند. نگاهي به اين كشورها به خوبي نشان مي‌دهد در زمينه علوم مختلفي نظير پزشكي و مهندسي پيشرفت‌هاي خوبي نيز داشته‌اند و به همين دليل بيشترين مدال‌ها را از ادوار مختلف رقابت‌هاي المپيك نصيب خود كرده‌اند. برخي كشورها از جمله انگليس و آلمان، گرچه وسعت كمي روي نقشه جهان دارند، اما از جمعيت قابل توجهي برخوردارند كه در دل اين جمعيت چشمگير شمار زيادي از ورزشكاران حرفه‌اي و تراز اول جهان ديده مي‌شود. اين در حالي است كه چنين كشورهايي در زمينه مهندسي هوا و فضا و حتي سيستم‌هاي دفاعي نيز از پيشرفت‌هاي قابل توجهي برخوردار بوده‌اند. در مسابقات فرمول يك كه همه ساله در گوشه و كنار جهان برگزار مي‌شود، بالغ بر 85 درصد از تيم‌هاي مهندسي از انگليس هستند. در واقع اين كشور پس از آمريكا از حيث كيفيت علوم مختلفي كه در عرصه‌هاي مختلف به كار مي‌گيرد در رتبه دوم قرار دارد و حالا مي‌خواهد از اين توانايي به عنوان منبعي قدرتمند در رقابت‌هاي المپيك نيز استفاده كند. البته اين همان استراتژي است كه بسياري از كشورهاي ديگر جهان نيز آن را دنبال مي‌كنند، اما در اينجا كيفيت‌ها فرق مي‌كند و همين تفاوت، فاصله ميان مدال طلا و رتبه‌هاي چهارم و پنجم را تعيين مي‌كند.

پوست‌اندازي در مهندسي ورزشي

در برخي رشته‌هاي ورزشي كه بجز ساختار بدني ورزشكار، فاكتورهاي ديگري نيز در موفقيت آن دخالت دارند، استفاده از فناوري‌هاي نوين نقش بسزايي در رقم‌خوردن نتايج نهايي دارد. رشته‌هاي ورزشي نظير دوچرخه‌سواري، قايقراني و حتي دووميداني ازجمله رشته‌هايي هستند كه مجموعه‌اي از فاكتورها ازجمله وسيله ورزشي در موفقيت نهايي ورزشكار تاثيرگذار هستند. با اين حال آن دسته از كشورهايي كه مي‌خواهند در المپيك لندن حرف‌هاي بيشتري براي گفتن داشته باشند و براي كسب مدال، دل به شانس و اقبال نبندند پا را از اين هم فراتر گذاشته و روي مقوله ديگري تحت عنوان آموزش موثرتر تكنيك‌هاي ورزشي آن هم با تكيه بر فناوري‌هاي مختلف كار مي‌كنند. كارشناسان ورزشي اين كشورها مطمئن هستند با توجه هر چه بيشتر به اين اصول، ضريب موفقيت ورزشكاران‌شان در المپيك 2012 بيشتر خواهد شد.

يكي از رشته‌هاي ورزشي كه آموزش تكنيك‌هاي پيشرفته در آن كمي دشوار به نظر مي‌رسد، شناست. در حقيقت مشكل اينجاست كه انتقال اطلاعات مورد نظر مربيان به ورزشكاراني كه در آب حضور دارند كمي دشوار به نظر مي‌رسد. اين دشواري پيش از اين در فرآيند تبادل اطلاعات ميان زيردريايي‌ها و خشكي و حتي در كشتي‌ها ديده شده است، اما دانشمندان بر اين مشكل نيز غلبه كرده‌اند. كليد حل اين مشكل چيزي نيست جز يك آنتن بسيار كوچك كه به راحتي درون جعبه‌اي به ابعاد يك قوطي كبريت جاي مي‌گيرد. اين جعبه يا به مشت شناگر يا پشت كمرش بسته مي‌شود. اين فناوري نوين در نتيجه يك فرآيند نسبتا طولاني ارائه شده است. پيش از اين دانشمندان روي حسگرهايي كار كرده‌اند كه گزارشات لحظه به لحظه‌اي از وضعيت كار موتورهاي مختلف در محيط‌هاي سخت و پيچيده‌اي همچون زير آب به مراكز كنترل ارسال مي‌كنند. همين آزمايشات به آنها كمك كرده است تا اخيرا آنتن بسيار كوچكي را ارائه كنند كه در نقش پل ارتباطي شناگر و مربيان ايستاده در كنار استخر عمل كند. در دل اين جعبه كوچك يك باتري قابل شارژ، پردازشگر و فرستنده راديويي نصب شده است. فرستنده موردنظر داده‌هاي به دست‌آمده از يك شتاب‌سنج را ارسال مي‌كند. اين شتاب‌سنج حركات ورزشكار در محيط آبي را زير نظر دارد و در هر لحظه، داده‌هاي مختلفي براساس شتاب لحظه‌اي شناگر در اختيار فرستنده راديويي قرار مي‌دهد. همچنين داده‌هايي از يك ژيروسكوپ 3 محوره در اختيار اين فرستنده قرار مي‌گيرد كه سرعت چرخش شناگر در آب را نشان مي‌دهد. در نهايت بايد به مغناطيس‌سنجي اشاره كرد كه آن هم داده‌هايي درخصوص جهت حركت شناگر در اختيار فرستنده راديويي قرار مي‌دهد. تمامي اين داده‌ها در كسري از ثانيه و به وسيله اين فرستنده و آنتن كوچك آن در اختيار تيم مربيان قرار مي‌گيرد. البته اين پايان داستان نيست. در 2 لبه ابتدايي و انتهايي استخر يعني نقاطي كه شناگر در محل استارت به درون آب شيرجه مي‌زند و نقطه‌اي كه دستش را به نشانه اتمام مسير شنا لمس مي‌كند، دستگاه‌هاي كوچكي تعبيه شده‌اند كه اطلاعات ارزشمندي درخصوص ماهيچه‌هاي ورزشكار و فشار وارد شده به محيط از سوي پاهاي وي در اختيار مربيان قرار مي‌دهند، اما قسمت هيجان‌انگيزتر ماجرا هنوز باقي مانده است. مربيان براي اين‌كه نظارت دقيق‌تري بر حركت شناگر در آب داشته باشند، از فناوري رديابي ويدئويي استفاده مي‌كنند كه به وسيله نشانگرهاي مخصوص نصب‌شده روي ران، بازوها و زانوي شناگر تكميل مي‌شود. اين مجموعه به مربيان اين امكان را مي‌دهد تا مشاهده لحظه به لحظه‌اي از وضعيت حركات بدن شناگر در حين حركت در آب داشته باشند.

اما آنهايي كه به رشته‌هاي مختلف قايقراني علاقه‌مند هستند به خوبي مي‌دانند كه ارتباط ميان ورزشكاران اين رشته مهيج ورزشي و مربيانشان طي فرآيند سختي صورت مي‌گيرد. شرايط سخت و طاقت‌فرساي حاكم بر قايق‌هاي بادباني، محققان را بر آن داشته تا با هدف بهبود عملكرد قايقرانان به دنبال ارائه ايده‌هاي نويني باشند. موفقيت در اين رشته پرمدال المپيكي به فاكتورهاي متعددي بستگي دارد كه بسياري از آنها از كنترل قايقرانان خارج است. سرعت و جهت وزش باد، دماي محيط، رطوبت و فشار هوا ازجمله اين فاكتورها هستند. درحقيقت تيم قايقراني بايد در زماني بسيار اندك و با توجه به تغيير مداوم اين متغيرها، بهترين تصميم ممكن را اتخاذ كنند. در شركت BAE Systems اتفاقات جالب توجهي در اين زمينه روي داده است. محققان اين مركز در قالب پروژه‌اي موسوم به DRAKE به اين موضوع پرداخته‌اند. در اين پروژه با استفاده از يك برنامه نرم‌افزاري و مدلسازي‌هاي رياضي كه با استفاده از آن ارائه مي‌شود، شرايط حضور قايقران در كوران مسابقه شبيه‌سازي مي‌شود، اما اساس طراحي اين برنامه نرم‌افزاري مبتني بر نحوه هدايت ناوهاي جنگي و سيستم‌هاي پروازي بدون سرنشين است. نتايجي كه از اين شبيه‌سازي‌ها به دست مي‌آيد به مربيان در آموزش‌هاي لازم به قايقرانان و اتخاذ بهترين تصميم‌ها در سخت‌ترين شرايط كمك شاياني مي‌كند.

گذشته از تمامي ابتكارعمل‌هايي كه در آماده‌سازي ورزشكاران براي شركت در المپيك لندن صورت گرفته است، تفاوت‌هاي ساختاري و سخت‌افزاري گسترده‌اي نيز ميان المپيك 2012 و المپيك‌هاي پيشين ديده مي‌شود. مهندساني كه پروژه عظيم المپيك لندن را آماده‌سازي مي‌كنند تلاش مي‌كنند تا با انجام آزمايشاتي گسترده ضريب هرگونه خطايي را به حداقل برسانند. آزمايشات انجام‌شده براي آزمودن سيستم‌هاي فناوري اطلاعات المپيك لندن پيش از آغاز رقابت‌ها، به منظور شبيه‌سازي هر نوع خطر و برنامه ممكن، ارزش زماني برابر 200 هزار ساعت يا 23 سال و 6 ماه دارند. در واقع مي‌توان گفت شدت و پيچيدگي اين آزمايش‌ها به اندازه‌اي است كه با 8 هزار و 333 روز كاري برابري مي‌كنند. در كنار اين آزمايش‌ها بايد به فناوري سيستم اطلاعاتي لمسي هم اشاره كرد كه براي اولين بار براي مفسران ورزشي به كار گرفته خواهد شد. براي اولين بار مفسران ورزشي در تمامي رقابت‌هاي برگزارشده در المپيك لندن از فناوري سيستم اطلاعاتي لمسي استفاده خواهند كرد كه مي‌توانند جزئيات رقابت‌ها را در زمان حقيقي به آنها انتقال دهند. اين سيستم نسبت به رقابت‌هاي پكن در 4 سال پيش، از اطلاعات 10 ورزش بيشتر برخوردار است. المپيك لندن 2012 در عين حال ميزبان اولين دور از رقابت‌هاي پارالمپيك خواهد بود كه چنين سيستم لمسي با افزوده‌شدن 5 ورزش ديگر در آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تابستان لندن تقريبا رو به پايان است و شايد انگليسي‌ها بخواهند به شيوه چيني‌ها از پرتاب راكت‌هاي آب و هوايي براي متوقف‌كردن ابرهاي باران‌زا از فراز ورزشگاه‌ها استفاده كنند كه اين مورد يكي از هيجان‌انگيزترين ابتكار عمل‌هايي به شمار مي‌آيد كه در چند ماه آينده شاهد عملياتي‌شدن آن خواهيم بود. نگاهي به اقدامات صورت‌گرفته نشان مي‌دهد در المپيك لندن شاهد رقابت‌هاي سبزتر و پايدارتري در مقايسه با گذشته خواهيم بود. نيروگاهي ويژه انرژي برق، حرارت و آب خنك پارك المپيك 2012 را تامين خواهد كرد كه در آن از فناوري ويژه‌اي براي كاهش 33 درصدي توليد دي‌اكسيدكربن استفاده شده است. پردازش و انتقال داده‌ها به طرفداران رشته‌هاي ورزشي يكي از مهم‌ترين وظايف برگزاركنندگان المپيك لندن به شمار مي‌آيد. مركز TOC المپيك لندن 2012 (مركز فناوري عمليات المپيك) به گونه‌اي تجهيز شده است كه مي‌تواند 30 درصد بيشتر از رقابت‌هاي پكن 2008 داده‌هاي مربوط به نتايج رقابت‌ها را پردازش كند تا بتواند خود را با نياز شديد و روزافزون هواداران رقابت‌ها براي دريافت اطلاعات جديد در هر مكان و زماني انطباق دهد.

با توجه به پيش‌بيني‌هاي صورت‌گرفته درخصوص هجوم طرفداران رشته‌هاي مختلف ورزشي، آنها در اين دور از رقابت‌ها به پرداخت پول نقدي نيازي ندارند، بلكه مي‌توانند بدون همراه‌آوردن پول نقد و با استفاده از كارت‌ها و كارتخوان‌هاي غيرلمسي، هزينه‌هاي مورد نياز خود را پرداخت كنند. در حال حاضر بيش از 5000 فروشگاه براي پوشش و استفاده از اين فناوري اعلام آمادگي كرده‌اند. همچنين پيش‌بيني مي‌شود در طول رقابت‌هاي المپيك 2012 بيش از 5/8 ميليارد دستگاه رايانه، تلفن همراه هوشمند و تبلت به اينترنت وصل شوند كه در اين صورت المپيك لندن به بزرگ‌ترين رويداد اينترنتي تاريخ تبديل خواهد شد.

يكي از شگفتي‌هاي رقابت‌هاي المپيك ۲۰۱۲ لندن، همكاري محققان دانشگاه MIT‌ و گوگل براي پخش تصاوير رقابت‌ها بر فراز آسمان شهر عنوان شده است. قرار است گروهي از مهندسان و معماران باتجربه در سطح دنيا، يكي از بزرگ‌ترين زيرساخت‌هاي فناوري ديجيتالي جهان را براي المپيك آينده آماده سازند. اين مجموعه كه تحت عنوان Cloud يا ابر از آن نام برده شده است، در حقيقت مجموعه‌اي از ابرهاي فيزيكي و ديجيتالي است كه اطلاعات مرتبط با زمان برگزاري رقابت‌ها و همچنين تصاوير آنها را روي صفحه‌هاي سه‌بعدي به نمايش درخواهد آورد. جالب است بدانيم كه همزمان با پخش اين تصاوير روي گوي‌هاي سه‌بعدي افرادي كه در شهر حضور دارند مي‌توانند شنونده صداهاي مرتبط با اين تصاوير در سطح زمين باشند. تمامي اين پروژه‌هاي خيره‌كننده حكايت از آن دارند كه المپيك لندن چيزي متفاوت با تمامي المپيك‌هاي گذشته است.

اركستري بزرگ از دانشمندان

كشورهاي شركت‌كننده در رقابت‌هاي المپيك لندن هزينه‌هاي گزافي صرف آماده‌سازي تيم‌هاي ورزشي خود با تكيه بر فناوري‌هاي برتر كرده‌اند.

انگليس ازجمله اين كشورهاست. اسكات دراور سرپرستي تيمي متشكل از 7 دانشمند و محقق برجسته اين كشور را بر عهده دارد كه با بودجه سالانه بالغ بر 5/1 ميليون پوند روي مقوله بهره‌گيري از فناوي‌هاي نوين در بهبود ركوردهاي ورزشكاران اين كشور فعاليت مي‌كند.

او خود را همچون رهبر اركستري قلمداد مي‌كند كه بر يك شبكه مجازي وسيع نظارت دارد. در اين شبكه، شركت‌ها و مراكز تحقيقاتي شناخته‌شده‌اي نظير BAE Systems حضور دارند كه دانش فني حدود 18 هزار دانشمند و محقق را در اختيار تيم 7 نفره اسكات قرار مي‌دهند. در كنار آنها، بيش از 60 مركز دانشگاهي و آكادميك و شركت‌هاي خصوصي و حتي مخترعان جوان نيز حضور دارند تا داشته‌هاي خود را با هدف موفقيت ورزشكاران انگليسي در المپيك لندن به اشتراك بگذارند. البته اركستري كه دراور در المپيك 2004 آتن هدايت مي‌كرد، چندان آهنگ موزوني نداشت.

البته مشكل به خاطر نبود ايده‌هاي فناورانه نبود بلكه آنها تازه كار خود را شروع كرده بودند. اين آهنگ در المپيك 2008 پكن موزون‌تر از قبل شد به طوري كه در سرزمين اژدهاي بزرگ، ورزشكاران انگليسي موفق به ثبت بهترين ركورد حضور اين كشور در تمام ادوار المپيك شدند. در المپيك پكن ورزشكاران انگليسي 47 مدال طلا به دست آوردند تا پس از چين، آمريكا و روسيه در رتبه چهارم فهرست رده‌بندي توزيع مدال‌ها قرار گيرند.

در رقابت‌هاي ورزشي مهمي همچون المپيك، رشته دوچرخه‌سواري ازجمله رشته‌هاي مدال‌آوري به حساب مي‌آيد كه موفقيت در آن ارتباط تنگاتنگي با به‌كارگيري فناوري‌هاي نوين دارد. اين ابتكار عمل نه‌تنها در ساختار دوچرخه‌ها، بلكه در ساختار الياف لباس ركابزنان و حتي وضعيت آيروديناميكي كلاه آنها نيز به كار گرفته مي‌شود.

به عنوان مثال در المپيك 2008 پكن، دوچرخه‌سواران انگليسي موفق به كسب 14 مدال مختلف شدند. آنها نشان دادند در رشته دوچرخه‌سواري و بخصوص دوچرخه‌سواري سرعت در پيست، حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارند. مهندسان انگليسي از سال‌ها قبل از آغاز اين مسابقات (المپيك 2008 پكن) در مجموعه فوق‌مدرن آزمايشگاهي موسوم به British Cycling’s Legendary Secret Squirrel روي دوچرخه‌هاي فوق‌مدرني كار مي‌كردند كه حداقل ضريب مقاومت را در برابر جريان هوا داشته باشد. آنها براي دستيابي به نتايجي مطمئن‌تر، از تونل باد و همچنين پوشش‌هاي مخصوصي استفاده مي‌كردند كه از الياف بسيار سبكي ساخته شده و در برابر جريان سريع هوا به گونه‌اي عمل مي‌كردند كه جريان باد از روي آن سر بخورد! به اين ترتيب ورزشكار با مقاومت كمتر هوا مواجه خواهد بود. اين مجموعه آزمايشگاهي در منچستر قرار دارد و اكنون پيش‌بيني مي‌شود دستاوردهاي تازه آن براي ثبت بهترين ركورد ورزشكاران انگليسي در المپيك لندن به كار گرفته شود.

يكي از شگفتي‌هاي رقابت‌هاي المپيك ۲۰۱۲ لندن، همكاري محققان دانشگاه MIT‌ و گوگل براي پخش تصاوير رقابت‌ها بر فراز آسمان شهر عنوان شده است. اين مجموعه كه تحت عنوان Cloud يا ابر از آن نام برده شده است، در حقيقت مجموعه‌اي از ابرهاي فيزيكي و ديجيتالي است كه اطلاعات مرتبط با زمان برگزاري رقابت‌ها و همچنين تصاوير آنها را روي صفحه‌هاي سه‌بعدي به نمايش درخواهد آورد.

طرح استاديوم 80 هزارنفري المپيك لندن كه ميزبان مراسم افتتاحيه و اختتاميه و همچنين محل برگزاري مسابقات دو و ميداني خواهد بود

.اين استاديوم از نظر طراحي منحصر به فرد است و ساخت آن بيش از 537 ميليون پوند هزينه در بر داشته است. در حال حاضر ساخت اين استاديوم به پايان رسيده و آماده بهره برداري است.

مترجم: سعيد حسيني

منبع: ScienceFocus

13 آبان 1390