h روس‌ها و چینی‌ها در رشوه دادن اول شدند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

روس‌ها و چینی‌ها در رشوه دادن اول شدند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,روس‌ها و چینی‌ها در رشوه دادن اول شدند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,روس‌ها و چینی‌ها در رشوه دادن اول شدند

روس‌ها و چینی‌ها در رشوه دادن اول شدند

روس‌ها و چینی‌ها در رشوه دادن اول شدند

تازه ترین گزارش سازمان بین المللی شفافیت نشان می دهد فرهنگ رشوه دادن در معاملات بین المللی بیش از هر جای دیگر در میان شرکتهای روسی و چینی رایج است.

به گزارش فارس به نقل از بی بی سی، سازمان بین المللی شفافیت گزارش خود را بر اساس نظر سنجی از ۳۰۰۰ نفر از مدیران شرکتهای تجاری بین المللی تدوین کرده است.

28 کشوری که سازمان بین المللی شفافیت رواج فرهنگ رشوه دادن در میان شرکتهای آنها را بررسی کرده در مجموع ۸۰ درصد سرمایه گذاری و تجارت جهان را در اختیار دارند اما هیچ کدام از این کشورها عاری از موارد پرداخت رشوه نبوده اند.

در این فهرست، روسیه و چین در بدترین جایگاه و هلند و سوییس در بهترین رتبه قرار گرفتند انگلیس هم شانه به شانه سنگاپور در مقام هشتم قرار گرفت یعنی یک رتبه بالاتر از آمریکا.

بر اساس گزارش سازمان بین المللی شفافیت دادن رشوه بیشتر در زمینه دریافت پروژه های ساخت و ساز و دولتی موثر است.

این سازمان در گزارش خود افزود: اینکه روسیه و چین در قعر فهرست قرار گرفته اند نگران کننده است زیرا با توجه به حضور فزاینده شرکتهای تجاری چینی و روسی در کشورهای مختلف جهان وجود رشوه و فساد تاثیر عمده ای بر جوامع این کشورها و همچنین امکان رقابت عادلانه در بازارهای آنها خواهد گذاشت.

جایگاه بعضی از کشورهای عمده در حال توسعه دیگر به مراتب از روسیه و چین بهتر بود هند در جایگاه نوزدهم و برزیل در جایگاه چهاردهم یعنی یک رتبه بالاتر از ایتالیا قرار گرفت.

سازمان بین المللی شفافیت در گزارش خود خواستار اقدامات بین المللی بیشتر برای مقابله با پرداخت رشوه توسط شرکتها در کشورهای خارجی شده است.

اوگت لابله رییس سازمان بین المللی شفافیت در این باره گفت دولتهای کشورهای گروه ۲۰ باید برای مقابله با پرداخت رشوه در معاملات بین المللی اقدامی فوری صورت دهند.

12 آبان 1390