h ایرانی ها بخشنده ترین ملت در اهدای خون - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ایرانی ها بخشنده ترین ملت در اهدای خون,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ایرانی ها بخشنده ترین ملت در اهدای خون,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ایرانی ها بخشنده ترین ملت در اهدای خون

ایرانی ها بخشنده ترین ملت در اهدای خون

سازمان انتقال خون ایران با رسیدن به اهدای خون صد درصد داوطلبانه که نیمی از آن از طریق اهداکنندگان مستمر تامین می شود، از کشور های منطقه سبقت گرفته است.

دکتر بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: پس از گذشت 40 سال از تصویب اولین قطعنامه سازمان جهانی بهداشت در مورد سلامت خون، دسترسی به خون سالم، استفاده درست و منطقی از آن همچنان به عنوان چالش بزرگی در بسیاری از کشورها مطرح است.

وی در این گفت وگو اظهار کرد: براساس اعلام مکتوب سازمان جهانی بهداشت به سازمان انتقال خون، جمهوری اسلامی ایران در جمع پنج کشور برتر دنیا در زمینه تضمین کیفیت وارتقای سلامت خون قرار دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: سازمان انتقال خون کشور اکنون که به چهلمین سالگرد تاسیس خود رسیده است، در رسیدن به استانداردهای مطلوب بین المللی در زمینه سلامت خون رتبه اول را در میان کشورهای منطقه دارد و توانسته اختلاف خود را با این کشورها به حد چشمگیری افزایش دهد.

اکنون شاخص ها و استانداردهای انتقال خون در ایران به کشورهای توسعه یافته نزدیک می شود و سالهاست مشکل خون جایگزین را پشت سر گذاشته است.

بر اساس آخرین آمارهای جهانی منتشر شده از سوی سازمان جهانی بهداشت در 73 کشور، بیش از 50 درصد از خون های دریافتی از طریق اهدای جایگزین و پولی است.

در سال 2011 میلادی، 22 کشور هنوز به اهدای پولی وابسته بودند.

متاسفانه در 75 کشور جهان کمتر از یک درصد مردم (حداقل استاندارد برای تامین نیاز های اساسی یک کشور) خون اهدا می کنند؛ از این تعداد، 38 کشور در آفریقا، شش کشور در آمریکا، هشت کشور در منطقه مدیترانه شرقی، شش کشور در اروپا، هفت کشور در منطقه آسیای جنوب شرقی و 10 کشور در منطقه اقیانوس آرام غربی قرار دارند.

17 خرداد 1393