h 33درصد بنزین 400تومنی مردم استفاده شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

33درصد بنزین 400تومنی مردم استفاده شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,33درصد بنزین 400تومنی مردم استفاده شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,33درصد بنزین 400تومنی مردم استفاده شد

33درصد بنزین 400تومنی مردم استفاده شد

با گذشت حدود 5 هفته از اجرای گام دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها 33 درصد بنزین 400 تومانی موجود در کارت‌های سوخت مصرف شده و همچنان محدودیتی برای مصرف این سهمیه وجود ندارد.

به گزارش روزنو، در ابتدای اجرای گام دوم هدفمندسازی یارانه‌ها سهمیه مصرف دو میلیارد و 400 میلیون لیتر بنزین 400 تومانی در کارت های سوخت خودروها و موتورسیکلت‌ها وجو د داشته که با گذشت حدود پنج هفته از تغییر نرخ های دولتی و آزاد بنزین، 33 درصد بنزین 400 تومانی مصرف شده است.

در این زمینه مصطفی کشکولی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی، باقیمانده بنزین 400 تومانی در کارت های سوخت خودروهای سواری را یک میلیارد و 300 میلیون لیتر و مقدار باقیمانده در کارت های سوخت موتورسیکلت ها را نزدیک به 300 میلیون لیتر اعلام کرد.

وی همچین گفت: باتوجه به نزدیک شدن به فصل تابستان و افزایش مسافرت ها در این فصل، پیش بینی می شود روند مصرف بنزین با نرخ 400 تومانی نیز افزایش یابد و موجودی آن در پایان تابستان به حداقل برسد.

کشکولی اضافه کرد: هنوز زمانی برای پایان اعتبار مصرف بنزین 400 تومانی به شرکت ملی پخش اعلام نشده است و مصرف آن کماکان بدون محدودیت زمانی اعتبار دارد.

بر این اساس در راستای اجرای گام دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، قیمت حامل‌های انرژی از پنجم اردیبهشت ماه افزایش یافت و مقرر شد بنزین سهمیه‌ای با نرخ 700 تومان و بنزین آزاد با نرخ 1000 تومان عرضه شود.

پیش از این بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، در واکنش به نگرانی مردم مبنی بر سوختن بنزین‌های 400 تومانی موجود در کارت‌های سوخت پس از افزایش قیمت بنزین اعلام کرده بود چند میلیارد‌ لیتر بنزین ۴۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت وجود دارد که در زمان افزایش قیمت با‌ همان قیمت ۴۰۰ تومان عرضه می‌شود.

رشد 4.9 درصدی مصرف بنزین از ابتدای سال جاری

از سوی دیگر در پی اجرای گام دوم قانون هدفمندسازی نیزان مصرف بنزین افزایش یافته و به روزانه 67 میلیون لیتر رسیده است.

بنا به اعلام کشکولی مصرف این فراورده در قیاس با مدت مشابه سال قبل، رشد 4.9 درصدی داشته است و انتظار می رود با توجه به تعطیلات تابستانی پیش روی، مصرف بنزین فراتر نیز برود و به روزانه 70 میلیون لیتر (میانگین) برسد. منبع: ایسنا

16 خرداد 1393