h 1میلون بشکه نفت سرگردان کردستان عراق - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

1میلون بشکه نفت سرگردان کردستان عراق,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,1میلون بشکه نفت سرگردان کردستان عراق,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,1میلون بشکه نفت سرگردان کردستان عراق

1میلون بشکه نفت سرگردان کردستان عراق

مقامات مراکشی اجازه ندادند کشتی حامل نفت اقلیم کردستان عراق که از بندر جیهان ترکیه بارگیری کرده است ، محموله خود را در یکی از بندرهای این کشور تخلیه کند.

به گزارش ایرنا به نقل از گزارش روز جمعه پایگاه خبری ملیت،مدیر عامل سازمان بنادر مراکش گفت: کشتی حامل نفت اقلیم کردستان عراق به درخواست مقامات کشور مراکش سواحل این کشور را به سمت آبهای بین المللی ترک کرده است.

وی افزود: این کشتی در این کشور لنگر نیانداخته و حتی یک متر مکعب نفت تخلیه نکرده است.

عراق با صادرات نفت اقلیم کردستان عراق از طریق ترکیه بدون کسب موافقت بغداد مخالفت کرده است.

پیشتر ˈعاصم جهادˈ سخنگوی وزارت نفت عراق گفته بود ما مسیر این کشتی را دنبال می کنیم و با هر فرد و یا کشوری که با این کشتی معامله کند برخورد قانونی خواهیم کرد.

کشتی حامل نفت اقلیم کردستان عراق روز 22 می 2014 با محموله تقریبی یک میلیون بشکه نفت خام برای عزیمت به بازارهای جهانی از بندر جیهان ترکیه حرکت کرده است.

به رغم گذشت 15 روز تاکنون خریداری برای نفت اقلیم کردستان پیدا نشده است.

دولت بغداد به این اقدام ترکیه و اقلیم کردستان عراق واکنش نشان داده و اعلام کرد این ˈسرقتˈ است و علیه خریداران نفت شمال عراق به مراجع قضایی بین المللی اقامه دعوی خواهد کرد.

دولت آمریکا نیز اقدام اقلیم کردستان عراق و ترکیه را در صادرات نفت شمال عراق بدون رضایت دولت مرکزی بغداد را مورد نکوهش قرار داد و اعلام کرد که از این رویکرد حمایت نخواهد کرد.

دولت بغداد در واکنش به اقدام ترکیه در انتقال نفت شمال عراق به بازارهای جهانی، حدود دو ماه است تزریق نفت این کشور به خط لوله نفتی ˈکرکوک به یومورتالیکˈ را متوقف کرده است.

16 خرداد 1393