h کدام شهرهای سوریه در دست تروریست ها قرار دارد؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

کدام شهرهای سوریه در دست تروریست ها قرار دارد؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,کدام شهرهای سوریه در دست تروریست ها قرار دارد؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,کدام شهرهای سوریه در دست تروریست ها قرار دارد؟

کدام شهرهای سوریه در دست تروریست ها قرار دارد؟

کدام شهرهای سوریه در دست تروریست ها قرار دارد؟

یگان‌های ارتش سوریه در جدیدترین تحولات عرصه میدانی این کشور با تمرکز بر روی بخش‌های مختلف درعا دیشب و امروز دو روستای الطف و سطح زهنان را در دست گرفتند. در این عملیات تعدادی از عناصر مسلح تروریست جان خود را از دست دادند.

این در حالی است که بخش‌های دیگر درعا شامل انخل و حومه درعا و عتمان از دیگر مناطقی است که درگیری در آنها ادامه دارد.

درعا؛ منطقه استراتژیک صهیونیست‌ها /کدام شهرها در تصرف تروریست‌های سوری است+عکس

سناریوی درعا و لشگرکشی تروریست‌ها و صهیونیست‌ها   با وجودی که معرکه ارتش سوریه در بخش‌های مختلف حلب، حماه و ادلب ادامه دارد، اما ارتش سوریه تمرکز ویژه‌ای روی منطقه مرزی درعا دارد تا طرح غربی- عربی- صهیونیستی حمله احتمالی خارجی به سوریه از طریق گذرگاه درعا را ناکام بگذارد. در سایه همین برنامه ها گروه‌های تروریستی از جمله جبهه النصره نیز اخیرا با تمرکز ویژه بر درعا پیشروی‌هایی را در این مناطق داشته اند. این اقدامات در حالی دنبال می شود که آمریکا همچنان تسلیحات خود را برای جماعت‌هایی که آنها را معتدل می‌خواند، گسیل کرده و بسیاری از گروه های مسلح را در درعا و قنیطره آموزش می دهد.

جبهه النصره، جبهه انقلابیون سوریه به رهبری جمال معروف، گردان‌هایی از ارتش آزاد و جنبش موسوم به "حزم" که متشکل از گردان های الفاروق و شاخه اصلی ستاد سابق ارتش آزاد به رهبری سلیم ادریس و جماعت احفاد الرسول، گروه‌های تروریستی مستقر در درعا هستند که همچنان درگیری ها را علیه دولت مرکزی سوریه و ارتش این کشور دنبال می‌کنند.

جماعت حزم موشک های ضدتانک از نوع تاو آمریکایی را در اختیار دارد که باعث شده پیشروی‌هایی در منطقه خان شیخون و ادلب داشته باشد. گفته می شود برخی موشک‌های ضد هوایی نیز به دست مبارزان جبهه انقلابیون سوریه و گردان های ارتش آزاد رسیده است، موشک‌های ضد زره کونکورس و کورنیت از دیگر موشک هایی است که در اختیار تروریست ها قرار دارد.

در آن سوی مرزها و خاک اردن نیز پایگاه‌های آموزشی آمریکایی به سرعت گروه‌های آموزشی ویژه‌ای را ترتیب داده‌اند. گروه هایی که در حمله زمستان گذشته به غوطه شرقی دمشق نیز دست داشتند. تمام این اقدامات در راستای طرحی نظامی برای رسیدن به دمشق پایتخت سوریه دنبال می‌شود، این در حالی است که گروه‌های تروریستی پیشتر نیز چندین بار این طرح را آزموده و در آن شکست خورده‌اند.

درعا؛ منطقه استراتژیک صهیونیست‌ها /کدام شهرها در تصرف تروریست‌های سوری است+عکس

در حالیکه چند روز پیش فرمانده ستاد نیروهای مسلح روسیه از طرح بزرگ رژیم های منطقه‌ای برای حمله نظامی علیه بشار اسد رئیس جمهور سوریه خبر داده بود، اطلاعات موجود از سوی تحلیلگران غربی مسایل نظامی نشان می داد که جبهه جنوبی سوریه به زودی شاهد درگیری‌های گسترده ای خواهد بود. رژیم صهیونیستی نیز به صورت عملی وارد معرکه شده و وزنه جاسوسی و لوجستیکی خود را در این خط به کار گرفته است. ارتش سوریه و حزب‌الله همچنین در این درگیریها یک اتاق عملیات در شهر نوی را منهدم کردند که به صورت مستقیم از سوی افسران جاسوسی اسرائیلی اداره می شد و روند فعالیت‌های گروه های مسلح در جبهه جنوبی را برنامه‌ریزی می‌کرد.

همچنین اطلاعات مطبوعاتی حکایت از آن دارد که یگان های ارتش سوریه و حزب الله لبنان قبل از حمله به نوی تعدادی از عناصر مسلح را در یکی از نقاط اطراف این شهر رصد کردند که بعدا معلوم شد آنها وابسته به یگان باشان اسرائیل هستند. احتمالا این عده بعد از دریافت اطلاعات از سوی عناصر اطلاعاتی ارتش و حزب الله در کمین تیم ویژه ارتش سوریه گرفتار شده اند. در حالیکه هنوز از سرنوشت این تیم اسرائیلی اطلاعی در دست نیست، پایگاه اینترنتی دبکا فایل که وابسته به محافل جاسوسی اسرائیل است، جبهه درعا را برای اسرائیل نگران کننده خواند.

این خبر انجام این کمین برای نیروهای اسرائیلی را رد یا تایید نکرد، اما فاش کرد که ارتش اردن سپاه دوم نظامی خود را در طول مرزهای سوریه مستقر کرده و آنها را در وضعیت جنگی قرار داده است. بر اساس این گزارش نگرانی های اردن و اسرائیل از اقدامات ارتش سوریه که از سوی کارشناسان نظامی ایرانی و روس و نخبگان حزب الله لبنان مدیریت می شود، روز به روز افزایش می‌یابد.

این پایگاه خبری که سعی داشت عملیات ارتش سوریه در خاک خود برای از بین بردن گروه های تروریستی را به نحوی با امنیت خود مرتبط سازد تا بهانه برای هر اقدام نظامی در آینده را تراشیده باشد، مدعی شد که خطرناک‌ترین اتفاقی که در درعا روی داده و باعث نگرانی تل‌آویو است، این است که ستاد فرماندهی ارتش سوریه می‌خواهد جنگ را به سمت جنوب خود و نزدیکی مرزهای اردن و اسرائیل بکشاند.

در جبهه تروریستی جنوب سوریه نیز منابع امنیتی از عملیات گسترده قاچاق سلاح از سوی گروه های مسلح در درعا خبر می دهند. این قاچاق با تونل‌هایی انجام می شود که در مرزهای اردن و سوریه ایجاد شده است. آلکس فیشمن تحلیلگر مسایل نظامی اسرائیل در روزنامه یدیعوت آحارونوت از مقامات اسرائیلی خواست تا سلاح‌های پیشرفته بیشتری برای مخالفان سوریه در جنوب این کشور ارسال کنند. این تحلیلگر ارشد اسرائیلی اعلام کرد که هماهنگی‌های موجود کنونی بین ارتش سوریه و حزب‌الله لبنان برای جبهه تسلط بر جبهه جنوبی سوریه است.

ران بن یشای تحلیلگر ارشد نظامی دیگر این روزنامه نیز نوشت که نیروهای اسد تسلط بر گذرگاه تنگ منتهی به قنیطره و خود این شهر را به دست گرفته‌اند و همچنین گذرگاه دیگری که دمشق پایتخت این کشور به مناطق درزی نشین متصل می شود را نیز تصرف کرده‌اند. بن یشای نیز از سیگنال‌های نگران کننده‌ای برای اسرائیل در روند معرکه درعا خبر داد و بر ضرورت راهبردی افزایش حمایت‌های تسلیحاتی از تروریست‌های سوریه از سوی اسرائیل تاکید کرد، حتی اگر این روند به دخالت علنی اسرائیل برای مقابله با ارتش سوریه و هم پیمانان این کشور منجر شود.

درعا؛ منطقه استراتژیک صهیونیست‌ها /کدام شهرها در تصرف تروریست‌های سوری است+عکس

ارتش سوریه و شکست توطئه درعا

سه شهر نوی و انخل و جاسم مثلث تسلط گروه های مسلح بر درعا را شکل می‌دهند. شهر نوی که در هشتاد کیلومتری دمشق قرار دارد، با بلندی های جولان در مرز سرزمین های اشغالی در ارتباط است و تنها 10 کیلومتر با آن فاصله دارد.

ارتش سوریه چند روز پیش به منطقه نوی حمله کرد و بخش های مهمی از این منطقه را به تصرف گرفت. اهمیت این منطقه راهبردی نسبت به منطقه درعا مانند القصیر نسبت به حمص یا یبرود نسبت به قلمون است، به این ترتیب که آزاد سازی نوی مقدمه‌ای برای آزاد سازی کل درعا خواهد بود.

از دیگر جنبه‌های مهم و راهبردی شهر نوی این است که از طریق جاسم و انخل حومه غربی درعا را به بخش‌های شمالی ارتباط می دهد. این در حالی است که این دو شهر خط دفاعی اصلی برای محاصره عناصر مسلح در حومه شمالی درعا و ممانعت از رسیدن آذوقه و مهمات به آنهاست.

شهر جاسم که در بخش شمالی این مثلث قرار دارد، دومین شهر در خط راهبردی مرزی در مجاورت سرزمین های اشغالی است این شهر ورودی شمالی نوی به شمار می‌رود و ورودی غربی منطقه انخل و پشتیبان حیاتی آن است. این شهر همچنین به همراه نوی شاهراه فعالیت گروه های شبه نظامی نیز به شمار می رود و آزاد سازی آن ضربه سختی به  عناصر مسلح وارد خواهد کرد.

درعا؛ منطقه استراتژیک صهیونیست‌ها /کدام شهرها در تصرف تروریست‌های سوری است+عکس

بر اساس طرح نظامی موجود قرار است خط ارتباطی بخش شرقی بلندی های جولان با نقاطی که تاکنون آزاد شده‌اند، برقرار شود، نقاطی که عناصر مسلح مخالف دولت فعالیت های زیادی در آنها دارند. دو گردان شهدای یرموک و گردان حرمین شریفین از مخالفان سوریه در این مناطق فعال هستند. گفته می شود گردان حرمین شریفین به علت رهبری شریف صفوی از نظامیان جدا شده از ارتش سوریه ارتباطات اطلاعاتی خوبی با اسرائیلی‌ها برقرار کرده است. همین ارتباطات باعث شده بخش های مجاور درعا به پایگاه امنیتی رژیم صهیونیستی تبدیل شود. از سوی دیگر گروه های مخالف دولت سوریه نیز با طرح‌هایی کاملا شبیه به استراتژی‌ نظامی صهیونیست‌ها به دنبال تسلط بر بلندی‌های تل الجموع در جنوب درعا، تل الجابیه در شمال غرب و تل ام حوران در شمال هستند تا مثلث راهبردی را برای ورود به شهرهای این منطقه و تقویت تسلط خود تا شهرهای راهبردی جاسم و انخل فراهم کنند. این اقدامات با حمایت آشکار اسرائیلی ها ادامه دارد و پیشروی‌هایی نیز برای شبه نظامیان حاصل شده است. تحلیلگران نظامی حزب الله لبنان اعتقاد دارند که موفقیت تروریست ها در ایجاد منطقه بی‌طرف در مرزهای اسرائیل می‌تواند خط تجهیز نظامی و تسلیحاتی گسترده‌ای را برای تروریست‌ها فراهم آورد که تا غوطه شرقی دمشق ادامه پیدا می کند و بار دیگر باعث تسلط مخالفان دولت بر غوطه می‌شود.

این اقدام می تواند مهم ترین مقدمه برای حمله به سمت دمشق باشد. این هدف اصلی و اولیه تروریست ها از این اقدامات است. اما هدف مهم تر دیگری که اسرائیل به دنبال آن است، اینکه با ایجاد این منطقه در صورت پیروزی کامل مقاومت و ارتش سوریه در بخش‌های مختلف نیز این منطقه می تواند حاشیه امنی را برای اسرائیل ایجاد کند و مانع از تماس مستقیم نیروهای محور مقاومت با اسرائیل در بلندی‌های جولان باشد که متعلق به سوریه است و صهیونیست‌ها آن  را به اشغال خود در آورده‌اند. نمونه این راهبرد را می توان در جنوب لبنان مشاهده کرد که با قرار دادن نیروهای یونیفل کاتالیزور نظامی در راستای منافع صهیونیست‌ها در منطقه کاشته شده است.

برخی منابع مرتبط با حزب الله و ارتش سوریه اعلام کردند که حمله شبه نظامیان مخالفان دولت به بلندی‌های الحمر در جنوب قنیطره در راستای مقدمه سازی برای اعلام منطقه بی طرف بود که با حمایت اسرائیل انجام شد.

این اطلاعات باعث شد تا ارتش سوریه و نیروهای حزب‌الله تل الجابیه را از محاصره خارج کنند و شهر نوی را نیز به محاصره خود در آورند. بازپس گیری بلندی‌های درعا از دست تروریست ها و نفوذ در میان استحکامات شبه نظامیان در نوی و تسلط بر بیشتر بخش‌های این شهر به استثنای بخش جنوبی آن باعث شد تا پروژه های غربی- صهیونیستی با اجرای شبه نظامیان مسلح در سوریه بار دیگر به خطر بیفتد. ارتش سوریه با تسلط کامل بر منطقه نوی می‌تواند بلندی های الحمر را نیز به تصرف خود در آورد که با بازپس گیری این مناطق از دست تروریست‌ها می‌توان گفت پروژه ضد سوری ایجاد منطقه بی طرف در درعا نیز مانند دیگر پروژه های مداخله جویانه در سوریه با شکست مواجه شده است. 

در این راستا نیروهای پشتیبانی ارتش سوریه از منطقه غوطه شرقی نیز وارد حومه درعا شده اند. گردان 31 نیز در تل الجموع کمین کرده است تا مثلث راهبردی تروریست‌ها را در این منطقه بشکند، اقدامی که بر اساس اطلاعات میدانی در آینده‌ای نزدیک محقق خواهد شد.

درعا؛ منطقه استراتژیک صهیونیست‌ها /کدام شهرها در تصرف تروریست‌های سوری است+عکس

شکست درعا کورسوی امید غرب را از بین می‌برد

اگر بپذیریم که بنا بر اظهارات مقامات اردنی و اسرائیلی مانور نظامی شیر در کمین در اردن و جنیفر کوبرا در سرزمین‌های اشغالی تصادفی بود و ارتباطی به تحولات سوریه نداشت، اما اخراج بهجت سلیمان سفیر سوریه از اردن می‌تواند بهترین نمونه از اظهار خشم اردن نسبت به براندازی طرح حمله خارجی به سوریه از مسیر درعا باشد، طرحی که از مدت‌ها قبل برای آن برنامه‌ریزی شده و تنها راهکار آبرومندانه غرب برای برون رفت از باتلاق سوریه به شمار می‌رود.

جبهه جنوبی آخرین کور سوی امید تروریست‌ها در سوریه است و با قطعی شدن سرنوشت این منطقه از سوی ارتش سوریه، تمام آرزوهای گروه‌های مسلح برای پیشروی به سمت دمشق به باد خواهد رفت. این در حالی است که موازنه‌های توان نظامی از یک سال پیش کاملا متمایل به ارتش سوریه شده و اکثریت قریب به اتفاق بخش‌های راهبردی از خاک سوریه در اختیار ارتش قرار گرفته است.

13 خرداد 1393