h هدیه 40 میلیونی دو خودروساز به آقای رئیس! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

هدیه 40 میلیونی دو خودروساز به آقای رئیس!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,هدیه 40 میلیونی دو خودروساز به آقای رئیس!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,هدیه 40 میلیونی دو خودروساز به آقای رئیس!

هدیه 40 میلیونی دو خودروساز به آقای رئیس!

دیروز در مراسم تودیع غلامرضا شافعی رئیس سابق سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، یک دستگاه پژو پارس 40 میلیون تومانی از طرف هاشم یکه زارع و سعید مدنی مدیران عامل ایران خودرو و سایپا به شافعی اهدا شد.

به گزارش ظهور12 به نقل از فارس ، این هدیه پس از اعطای لوح تقدیر و هدایای معمول در مراسم‌های تودیع مدیران دولتی که عمدتاً صنایع دستی است، به رئیس سابق ایدرو اعطا شد. مجری مراسم پیش از اعطای هدایا اعلام کرد که روز گذشته تولد شافعی بوده و در زمان اعطای هدیه نیز گفت این خودرو با هزینه شخصی مدیران عامل دو شرکت خودروساز تهیه شده است.

هر چند در نگاه اول عبارت «هزینه شخصی» ، این موضوع را به ذهن برخی متبادر می‌کندکه هر کس اختیار مال خود را دارد، ولی باید توجه کرد که این اقدام در یک مراسم رسمی دولتی و در یک سیستم دولتی انجام شده که می‌تواند بدعت جدیدی را برای اعطای هدایای گران قیمت بنیان‌گذاری کند.

نخستین سوالی که این اقدام ایجاد می کند این است که چه دلیلی دارد مدیران دو شرکت خودروساز هر یک از جیب خود ۲۰ میلیون تومان برای تقدیر از رئیس سابق ایدرو هزینه کنند؟ و اگر چنین قصدی دارند انجام این کار در مراسم رسمی تودیع آقای رئیس چه معنایی دارد؟ جدای از آنکه هدیه ۴۰ تومانی دو مدیر آن هم با هزینه شخصی دو مدیر برای کمتر کسی قابل هضم و پذیرش است، این نگرانی را به وجود می‌آورد که سنگ بنای یک بدعت، چشم و هم‌چشمی و رقابت غیرسازنده را بین مدیران ادارت آن هم با عنوان غیر قابل درک هزینه شخصی بنا ‌نهد و از این پس در مراسم‌های دیگر دولتی نیز رویه شود.

از سوی دیگر در حال حاضر مردم باید ماه‌ها منتظر تحویل یک دستگاه خودروی داخلی از شرکت‌های خودروساز باشند و معمولاً در تحویل خودروی خود با تأخیرهای چند ماهه روبرو می‌شوند. تعداد خودروهای عرضه شده از طریق فروش اینترنتی نیز آنقدر محدود است که مردم در خرید با مشکلات زیادی روبرو می‌شوند.

به این ترتیب اگر قرار باشد بخشی از خودروهای تولیدی توسط شرکت‌های خودروساز نیز به عنوان هدیه بخشیده شود و یا با ترک تشریفات و تحویل فوری برای برخی مسئولان روبرو باشد، جفای زیادی در حق مردم عادی خریدار خودرو خواهد بود.

البته هدیه خودرو در مراسم تودیع غروی مدیرعامل پیشین ایران خودرو به عنوان مدیری که تولید اولین خودرو ملی«سمند» در دوره او صورت گرفت نیز مشاهده شد، اما آن زمان هزینه این خودرو از دریافت هدیه ۱۰۰هزار تومانی جمعی از مدیران ایران خودرو تامین شده بود.

در عین حال امید می‌رود با اقدام دیروز خودروسازان در مراسم تودیع، شاهد رونق بازار هدایای گران قیمت بین مسئولان دولتی نباشیم و چشم و هم چشمی در هدیه دادن که در مناسبات عادی و روزمره زندگی مردم نیز پسندیده و پذیرفتنی نیست دیگر بین مسئولان دولتی باب نشود. - See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930312000611#sthash.JqnaXdHV.dpuf

12 خرداد 1393