h آزادسازی قیمت بلیت هواپیما اجرایی خواهد شد؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

آزادسازی قیمت بلیت هواپیما اجرایی خواهد شد؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,آزادسازی قیمت بلیت هواپیما اجرایی خواهد شد؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,آزادسازی قیمت بلیت هواپیما اجرایی خواهد شد؟

آزادسازی قیمت بلیت هواپیما اجرایی خواهد شد؟

اولین روز خردادماه سال‌جاری جلسه‌ای با حضور رئیس سازمان هواپیمایی کشوری و مدیران عامل شرکت‌های هواپیمایی با موضوع آزادسازی قیمت بلیت هواپیما برگزار شد.

به گزارش ظهور12 به نقل از تسنیم ، در این جلسه جزئیات اجرای طرح آزاد‌سازی نرخ خدمات هوایی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیمات متخذه در رابطه با این موضوع به مدیران عامل شرکت‌های هواپیمایی منتقل شد.

همچنین در این جلسه علیرضا جهانگیریان رئیس سازمان هواپیمایی کشوری خواستار همکاری تنگاتنگ شرکت‌ها در اجرای دستورالعمل 11 ماده‌ای نظارت بر اجرای طرح آزادسازی نرخ خدمات حمل و نقل هوایی شد.

هر چند هیچکدام از مقام‌های مسئول وزارت راه و شهرسازی در خصوص جزئیات جلسه مذکور حاضر به اطلاع‌رسانی نشدند، اما 6 روز بعد دبیر دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با اعلام این‌که آزادسازی قیمت بلیت هواپیما در جریان است، گفت: ایرلاین‌ها در حال مذاکره درباره نحوه اجرای طرح مذکور هستند و عملاً آزادسازی به‌صورت آزمایشی در حال اجراست.

حمیدرضا غوابش نیز بدون اشاره به جزئیات جلسه با سازمان هواپیمایی با بیان این‌که آزادسازی قیمت بلیت هواپیما در مراحل امور اداری و سازمانی است، گفت:‌ در جلسه‌ هفته گذشته شرکت‌های هواپیمایی با رئیس سازمان هواپیمایی کشوری دستورالعملی مبنی بر اجرای طرح آزادسازی به‌صورت آزمایشی برای شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اجرای آزادسازی نرخ بلیت رسمیت یافته است، افزود: هم‌اکنون شرکت‌های هواپیمایی در حال مذاکره درباره نحوه اجرای طرح هستند و عملاً به‌صورت آزمایشی در حال اجراست.

به گزارش تسنیم، یکی از بندهای دستورالعمل یازده ماده‌ای سازمان هواپیمایی کشوری، اعلام نرخ بلیت هواپیما توسط شرکت‌های هواپیمایی و درج آن روی سایت این شرکت‌هاست. به عبارت دیگر ایرلاین‌های داخلی باید نسبت به اعلام نرخ‌های جدید پروازی اقدام کنند تا پس از آن بتوانند وارد فاز عملیاتی آزادسازی قیمت بلیت هواپیما شوند.

بر این اساس شرکت‌های هواپیمایی دو هفته پس از درج قیمت‌های جدید روی سایت مربوط به خود و اطلاع مردم از آن می‌توانند به‌طور رسمی آزادسازی قیمت بلیت هواپیما را اجرایی کنند.

با توجه به این‌که اول خرداد، سازمان‌های هواپیمایی از ایرلاین‌ها خواسته نسبت به درج قیمت‌ها اقدام کنند، عملا چهارشنبه هفته جاری باید زمان نهایی آزاد شدن قیمت بلیت هواپیما باشد.

البته لازم به ذکر است سایت اینترنتی هیچکدام از ایرلاین‌های داخلی تا لحظه تنظیم این گزارش، نرخ‌های جدید پروازی را منتشر نکرده‌ است. به هر حال به نظر می‌رسد بعد از تعطیلات آخر هفته باید منتظر شنیدن زمان قطعی آزادسازی قیمت بلیت هواپیما بود و در واقع می‌توان گفت تکلیف قانونی برنامه پنجم توسعه به خوان هفتم رسیده است.

10 خرداد 1393