h اکبر ترکان:هیچ‌کس در کشور مذاکره بر سر توانمندی‌های دفاعی را نمی‌پذیرد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اکبر ترکان:هیچ‌کس در کشور مذاکره بر سر توانمندی‌های دفاعی را نمی‌پذیرد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اکبر ترکان:هیچ‌کس در کشور مذاکره بر سر توانمندی‌های دفاعی را نمی‌پذیرد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اکبر ترکان:هیچ‌کس در کشور مذاکره بر سر توانمندی‌های دفاعی را نمی‌پذیرد

اکبر ترکان:هیچ‌کس در کشور مذاکره بر سر توانمندی‌های دفاعی را نمی‌پذیرد

یک مشاور ارشد حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در مصاحبه‌ای با یک رسانه انگلیسی گفته ایران نتوانسته به بخش زیادی از 4.2 میلیارد دلار درآمدهای نفتی خود تحت توافق موقت ژنو دست پیدا کند.

به گزارش ظهور12 به نقل از تسنیم ، اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد ایران، علی‌رغم این در مصاحبه با روزنامه فایننشال‌تایمز گفت که این موضوع نباید تلاش‌ها برای دست‌یابی به توافق جامع هسته‌ای تا موعد 20 جولای را مخدوش کند.

ایران و کشورهای 1+5 در روز سوم آذرماه سال گذشته به توافقی موقت برای حل و فصل موضوعات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند. در این توافقنامه مقرر شد ایران در قبال کاهش برخی از جنبه‌های برنامه هسته‌ای خود و اجازه بازرسی از تأسیسات خود به بخشی از درآمدهای نفنی مسدود شده خود دست پیدا کند.

گزارشی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته گذشته تصریح کرد ایران به مفاد این توافقنامه پایبند بوده است.

آقای ترکان در مصاحبه با فایننشال‌تایمز گفته «از نگاه مدیریتی» تحریم‌ها طی ماههای گذشته در عرصه‌هایی مانند کشتی‌رانی، بیمه، پتروشیمی، قطعات یدکی خودرو و هوا فضا کاهش یافته‌اند.

با این حال، به گفته ترکان «روندهای پیچیده» در مبادلات مالی و ادامه تحریم‌های بانکی آمریکا توانایی تهران برای دسترسی به 4.2 درآمدهای نفتی این کشور که یکی از مفاد اصلی توافق ژنو بوده است را از بین برده است.

وی گفت: «ایران تا کنون تنها توانسته 50 درصد از این مبلغ را بگیرد.»

برخی از مقامات کشورهای غربی پیشتر ناکارآمدی ایران در غلبه بر پیچیدگی‌های بوراکراتیک را عامل عدم توانایی این کشور برای دریافت مزایای کاهش تحریم‌ها دانسته بودند.

ترکان در این باره گفت: «من از اینکه با برخی مشکلات مواجه شویم، تعجب نمی‌کنم. چیزی که اهمیت دارد دست‌یابی به راه حلی نهایی (در موضوع هسته‌ای) است.»

مشاور عالی رئیس جمهور درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گفت: «دو طرف بر سر مسائل اصلی توافق کرده‌اند. باید به حقوق هسته‌ای ایران تحت پیمان ان‌پی‌تی احترام گذاشته شود که این خیلی مهم است.»

وی اضافه کرد: «در حال حاضر مذاکرات بر سر اندازه، جنبه‌ها و جزئیات برنامه هسته‌ای ایران در جریان است. با در نظر گرفتن اینها امیدواری زیادی وجود دارد که ما بتوانیم در ماه جولای به توافق نهایی دست پیدا کنیم.»

ترکان همانند سایر مقامات ایرانی تأکید کرد که توانمندی‌های دفاعی ایران قابل مذاکره نیستند: «ایران هرگز و هرگز درباره تشکیلات نظامی خود مذاکره نمی‌کند و هیچ‌کس در این کشور این موضوع را نخواهد پذیرفت.»

آقای ترکان گفت که آمریکا و اتحادیه اروپا طی دو سال گذشته ایران را از دست‌کم 60 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی محروم کرده‌اند.

طبق گزارش فایننشال‌تایمز وی از توضیح درباره اینکه رقم کلی خسارت تحریم‌ها به اقتصاد ایران چه اندازه بوده خودداری کرد و آن را موضوعی «محرمانه» دانست.

ترکان اضافه کرد ایران علی‌رغم امیدواری برای توافق هسته‌ای آماده مواجهه با پیامدهای اقتصادی شکست مذاکرات نیز هست.

وی گفت: «برنامه اقتصادی ایران ـ که اولویت اول ما است ـ ادامه تحریم ها بدون استفاده از سرمایه‌گذاری‌های خارجی است. با این سناریو، تا پایان سال شمسی که مارس 2015 می‌شود رشد اقتصادی حدود 2 درصد و تورم حدود 25 درصد خواهد بود.»

ترکان ادامه داد: «اما اگر به توافق جامع دست پیدا کنیم و تحریم‌ها برداشته شوند، آن موقع براساس وضعیت جدید دوران بعد از تحریم‌ها به طرحی جایگزین می‌اندیشیم.»

10 خرداد 1393