h شهرک سینمایی فیلم محمد در جاده قم - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

شهرک سینمایی فیلم محمد در جاده قم,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,شهرک سینمایی فیلم محمد در جاده قم,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,شهرک سینمایی فیلم محمد در جاده قم

شهرک سینمایی فیلم محمد در جاده قم

مجید مجیدی کارگردان فیلم «محمد (ص)» در مراسم اهدای جوایز برگزیدگان جشنواره نشانه‌نوشته پیامبر اسلام که عصر امروز دوشنبه 5 خرداد در خانه هنرمندان برگزار شد، گفت: این شب مبارک و فرخنده را به همه تبریک می گویم امیدوارم در کنار نام مبارک حضرت رسول اتفاقات خوب و شایسته و بزرگی بیافتد به خصوص که امسال سال فرهنگ نامیده شده و چه بهتر که نام، سیره، زندگی و اخلاق نبوی حضرت را سرلوحه رفتار و کردار خود در زندگی قرار دهیم.

مجیدی با تشکر از رئیس پیشین و فعلی سازمان زیباسازی شهرداری تهران، جای قالیباف شهردار تهران در این مراسم را خالی دانسته و عنوان کرد: از آقای کامیاب رئیس فعلی و شوشتری رئیس پیشین سازمان زیباسازی شهرداری تهران برای همراهی با این جشنواره تشکر می کنم و همچنین از آقای قالیباف که لطف دورادور داشتند ولی هیچ گاه ایشان را ندیدیم و همیشه در پرده غیب است و معلوم نیست که کی ظهور می کند، نیز تشکر می‌کنم. البته این ویژگی همه مسئولان است که در جایی که باید حضور داشته باشند فرصت حضور ندارند، اما شان و منزلت برخی مجالس از جمله این مراسم به اندازه ای است که با وجود هر نوع گرفتاری ما توقع داشتیم که شهردار تهران برای ادامه این نهضت حضور می‌داشت.

وی افزود: شاید دلیل عقیم ماندن چنین حرکت‌هایی این است که جدیت لازم برای ادامه آن وجود ندارد.

کارگردان فیلم «بید مجنون» همچنین از جامعه هنری نیز گلایه کرد و گفت: به ساحت مقدس نبی اکرم خیلی جفا شده است به خصوص در سالهایی که به نام آن حضرت بود اما کار جدی برای ایشان صورت نگرفت. ما توقع داشتیم که در مراسم افتتاحیه نمایشگاه «نشانه‌نوشته پیامبر اکرم» علاوه بر مسئولان دوستان هنرمند نیز به دلیل شانیت این موضوع حضور می یافتند.

مجیدی ادامه داد: اگر چه این جشنواره با استقبال ویژه ای روبرو شده است اما دوست داشتم از سوی جامعه هنری برای حضور جدی تر در این عرصه بیشتر تلاش می‌شد و مسئولان نیز برنامه‌ریزی گسترده‌تری برای نشان دادن شان و منزلت پیامبر اسلام می‌داشتند. من معتقدم که بسیاری از مسائل سخت اجتماعی ما را در همه عرصه ها با پرداختن به مسائلی از این دست (پرداختن هنری به سیره نبوی) می‌تواند حل شود.

باید فرهنگ نبوی را به فرهنگ عمومی تبدیل کنیم

رییس جشنواره نشانه‌نوشته پیامبر اکرم تاکید کرد: باید فرهنگ نبوی را در زندگی اجتماعی خود جاری و آن را به فرهنگ عمومی تبدیل کنیم.

کارگردان فیلم «باران» در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: چگونه است که در فرهنگ عمومی نذر بی بی شهربانو و بی بی سکینه داریم اما نذر پیامبر اکرم مرسوم نیست؛ باید این مساله را فرهنگسازی کرد تا به فرهنگ عمومی ما و بطن جامعه و زندگی ما آورده شود تا روح تازه ای در همه عرصه ها به وجود آورد چراکه پیامبر اسلام عصاره همه خوبی هاست و نپرداختن به این موضوع‌ها موجب می شود که امروز هم پیامبر و هم اسلام ما را به سرقت ببرند و قرائت اسلام طالبانی، سلفی و پر از خشونت در دنیا ترویج شود.

در معرفی اسلام ناب و چهره پیامبر اسلام غفلت نکنیم

وی افزود: بخشی از دلایل ایجاد چنین قرائت‌هایی از اسلام و تولد چنین گروه‌هایی به دلیل کم‌کاری ما و جهان اسلام است. ما از پرداختن به این موضوعات غفلت کردیم و این خسارت بزرگی را به جامعه اسلامی وارد کرده است بنابراین باید تلاش کنیم که این نام مبارک و شیوه زندگی حضرت محمد (ص) سرلوحه همه بشریت قرار گیرد.

مجیدی با اشاره به برپایی جشنواره نشانه نوشته پیامبر اسلام تاکید کرد: این جشنواره بهانه ای بود برای پرداختن به نام مقدس حضرت محمد (ص) که آن را به فرهنگ عمومی وارد کنیم اگر چه سالها در این زمینه کار شده است اما به صورت تخصصی و جدی کمتر کاری صورت گرفته است.

مجیدی با اشاره به جشنواره پیامبر اعظم که اولین دوره خود را پشت سر می گذارد، گفت: تلاش بسیاری در این جشنواره صورت گرفته بود که باقیات و صالحات برگزارکنندگان آن است اما باید با نگاه تخصصی به آن نگاه کرد به طور مثال ارائه 800 فیلمنامه در این جشنواره چگونه کارشناسی شده و چه اندازه این آثار قابل قبول است و چند درصد آنها در آینده به ثمر می رسد. بنابراین کیفیت در این گونه جشنواره ها بسیار مهمتر از کمیت آنهاست.

مجیدی در ادامه گفت: من و دوستانم توفیق داشتیم 7 سال به طور روزمره دائم الصلوات باشیم و این توفیق بزرگ نصیب ما شده و عمرمان را صرف پروژه بزرگی کرده ایم که امیدواریم ظرف 5 ماه آینده آماده شود. امیدوارم این اثر شروع حرکت جدی در این عرصه باشد.

ساخت شهرک سینمایی جهان اسلام در جاده قم

مجیدی با اشاره به لوکیشین فیلم محمد (ص) گفت: شهرک بزرگ و عظیمی در جاده قم با 30 سازه ساخته شده که ماندگار خواهد ماند و می توان از آن به عنوان شهرک سینمایی جهان اسلام نام برد.

او درباره جشنواره نشانه نوشته پیامبر هم گفت: پیشنهاد من و محمدمهدی حیدریان مشاور من در این پروژه این بود که با توجه به عنوان این فیلم که نام مقدس حضرت محمد(ص) است، از هنرمندان جهان دعوت کنیم تا نام‌نوشته هایی را با عنوان محمد رسول الله بنویسند و برای ما ارسال کنند تا بعدها یکی از آنها را برای عنوان‌بندی فیلم محمد رسول الله انتخاب کنیم که البته این الزام وجود ندارد که نام نوشته این فیلم یکی از آثار برنده جشنواره باشد. ممکن است عنوانی انتخاب کنیم که در لیست برنده های جشنواره حضور نداشته باشند.

مجیدی با تقدیر از تلاش هیات داوران جشنواره عنوان کرد: در این جشنواره آثار خارجی نداشتیم چون تجربه ای در این زمینه وجود نداشت و بخش روابط عمومی ما نتوانست آثار هنرمندان خارجی را به این جشنواره جذب کند. اگر چه به گفته جلیل رسولی استاد خوشنویس، استادان برجسته خوشنویسی چندانی در دنیا وجود ندارد که بتوانند در این زمینه فعالیت کنند.

مجیدی در پایان تصریح کرد: امیدوارم این مسیر در سالهای بعد ادامه یابد و این حرکت شروع‌کننده یک جریان اساسی باشد؛ به شرطی که هنرمندان و مسئولان جدی تر وارد این حوزه شوند تا بهره‌های بیشتری ببریم.

منبع: مهر
6 خرداد 1393