h مهندسی فرهنگ ، گم شده ی جامعه امروز - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

مهندسی فرهنگ ، گم شده ی جامعه امروز,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,مهندسی فرهنگ ، گم شده ی جامعه امروز,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,مهندسی فرهنگ ، گم شده ی جامعه امروز

مهندسی فرهنگ ، گم شده ی جامعه امروز

یکی از مقوله هایی که همواره صاحب نظران در خصوص آن راهکار ها و نظرات مختلف ارائه داده اند مقوله ی فرهنگ است .

ظهور12 : به این دلیل که ما در کشوری زندگی می کنیم که دارای تمدنی درخشان بوده و پس از ورود اسلام به داخل این مرز و بوم و آمیخته شدن فرهنگ غنی ایرانی با فرهنگ کمال یافته اسلام امامیه این امر به مراتب عمیق تر جلوه گری می کند .

با وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی علاوه بر اینکه مولفه های جدید وارد این فرهنگ شد و برخی از موارد پیشین پررنگ تر شد ه و به طبع آن قسمتی از مولفه های فرهنگی از حوزه فرهنگ عموم خارج شد. این امر تا حدی بود که بعضاً از انقلاب اسلامی به عنوان یک انقلاب بزرگ فرهنگی یاد می کنند که اثرات آن را حتی امروزه در میان ملل مسلمان شاهد هستیم.

با ذکر این موارد اما امروزه عرصه فرهنگ با بی مهری ها و بی توجهی های مواجه شد که اثرات آن را در جامعه به وضوح می توان دید. از نوع پوشش و حجاب دختران و پسران گرفته تا هنجارهایی که بعضاً روبه فراموشی می رود و ارزش هایی که کم کم جای خود را به ضد ارزش می دهند. در واقع می توان این امر را محصول شبیخون فرهنگی دانست که رهبر معظم انقلاب بارها و بارها آن را به مردم و مسدولین یادآور شده بودند.

در مقابل اما مقام معظم رهبری راهکاری را برای دفاع در مقابل این هجمه های فرهنگی بیان فرمودند که همان لزوم طراحی و اجرای مهندسی فرهنگی در جامعه بود.ایشان مسئولیت این طرح را ابتداً به شورای عالی انقلاب فرهنگی محول نمودند. اما آنچه مسلم است ذات انقلاب اسلامی مان ایجاب می کند که در انجام یک چنین امر مهمی تمامی مردم بسان همیشه در صحنه باشند .

در مهندسی فرهنگی لازم است که با طرح نقشه و پلان درست ، جایگاه و نقش مردم را به روشنی مشخص نمود و از ایشان در این امر یاری جست .اما آنچه امروز شاهد آن هستیم وجود نوعی غفلت در عرصه فرهنگی است . به عبارتی در زمینه فرهنگی به معنای عام کلمه امروزه کشور، دچار نوعی بهم ریختگی و بی نظمی شده است .این امر تا به انجا رسید که حضرت آیت اله خامنه ای (مدظه) در نامگذاری امسال با توجه به لزوم پرداختن به اقتصاد یا توجه به مشکلاتی که کشور با آن دست و پنجه نرم می کند ،توجه به فرهنگ را نیز به همگان متذکر شدند .

ایشان در تفضیل نامگذاری امسال به این نام و تشریح و تاکید نقش مهم مردم در فرهنگ فرمودند:«آنچه در سال جدید پیش رو داریم، عبارت است از اقتصادى که به کمک مسئولان و مردم شکوفایى پیدا کند، و فرهنگى که با همت مسئولان و مردم بتواند سمت و سوى حرکت بزرگ کشور و ملت ما را معین کند»

مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۱ و در دوره چهارم فعالیت شورای عالی انقلاب فرهنگی ، مأموریت مهندسی فرهنگی کشور را به این شورا محول نمودند و از این شورا به عنوان مرکز مهندسی فرهنگی کشور ، مرکز بی بدیل در مدیریت راهبردی فرهنگی کشور و ستاد عالی فرهنگی و علمی دستگاههای کشور _ اعم از دستگاههای فرهنگی و سایر دستگاهها نام بردند .

با بیان طرح مهندسی فرهنگی و لزوم توجه مسئولین به این امر در سال۱۳۸۴ از آنجا که هنوز نقشه مهندسی فرهنگی کشور تهیه نشده بودچنین مطالبه فرمودند: «حالا باید نقشه ی مهندسی فرهنگی کشور روی میز آماده باشد و باید روی آن بحث شده باشد ، تصمیم گیری شده باشد و نقشه کلان با راه کارها نه فقط چیزهایی که صرفاً آرزو و آمال است کاملاً کشیده شده و مشخص شده باشد این حرف اصلی ماست به شما دوستان»

ایشان در زمینه اهمیت فرهنگ و ساری و جاری بودن فرهنگ در همه ی شئون زندگی اجتماعی و فردی بشری در تاریخ ۸/۱۰/۱۳۸۳ فرمودند:«وقتی ما می خواهیم ساختمان بسازیم و شهر سازی کنیم ، در واقع با این کار داریم فرهنگی را ترویج می کنیم ، یا تولید می کنیم ، یا اشاعه می دهیم . وقتی تولید اقتصادی هم می کنیم ، در واقع داریم از این طریق فرهنگی را تولید می کنیم ، یا اشاعه می دهیم ، یا اجرا می کنیم . اگر در سیاست خارجی مذاکره ای می کنیم و تصمیمی می گیریم ، عیناً همین معنا وجود دارد»

این فرمایش معظم اله نشان دهنده ی اهمیت این مقوله است .در واقع مهندسی فرهنگی کشور ، نوسازی و باز سازی کلان نظام کشور و نظام ها و دستگاهها و سیاست ها و قوانین و ساز و کارها برای تحقق فرهنگ آرمانی و فرهنگ هدف می باشد . هر جامعه و کشور و ملتی بر اساس اهدافی که پی می گیرند باید خود را مهندسی و مدیریت نمایند

در مهندسی فرهنگی کشور ، جهت گیری و جهت یابی و انسجام همه ی دستگاههای فرهنگی و غیر فرهنگی و دولتی و غیر دولتی برای تحقق فرهنگ مطلوب ضروری است و برای رسیدن به این ، فرهنگ هدف باید فراهم باشد .

آنچه امروزه می توان از آن به عنوان حلقه ی مفقوده نام برد همین پراکندگی موجود در این عرصه است .به عبارتی هیچ کس نمی داند باید از کجا شروع کند! در چه عرصه ای باید فعالیت بیشتر باشد .مهندسی فرهنگ این ضعف را پوشش می دهد در واقع با شناخت نیاز ها و اشراف به ابزار ها می توان به برنامه ریزی و اجرا و عملیاتی کردن طرح پرداخت .البته اینها باید در کنار داشتن دید واقعی و شناخت دقیق از جامعه هدف باشد.

همچنین این امر باید در بازه ی زمانی مشخص و بگونه ای که قابل حصول بوده ، قابلیت کمی شدن و ارزیابی داشته باشد و قابل فهم و درک عموم افراد جامعه باشد . برای این منظور باید وضعیت موجود فرهنگی با شاخص های معین و متناسب و روش ارزیابی خاص ، مشخص شده و با توجه به شرایط و مقتضیات محیطی ، میزان رشد یا نزول نرخ شاخص های مثبت و منفی فرهنگی معین شود.

به راستی وقت آن رسیده به جای گلایه از وضع موجود در عرصه ی پوشش ،ارتباطات انسانی ،الگوهای رفتار و… آستین همت را بالا زد و هر کس در هر عرصه و جایگاهی که وجود دارد نسبت به انجام فعالیت در زمینه نیل فرهنگ جامعه به مسیر مطلوب کوشش کند و این امر همانگونه که رهبری معظم انقلاب فرمودند به تنهایی مربوط به مسئولین نیست بلکه مردم هم باید در صحنه باشند. و این حضور در صنحه باید با توجیه و طرح نقش و جایگاه توسط مسئولین امر باشد .در واقع مسئولین باید با روشن نمودن نقش و جایگاه مردم در این عرصه ابهام های موجود را رفع کنند و زمینه را برای بهره برداری هرچه بهتر از پتانسیل ها فراهم نمایند

امید که در سال جاری بنا بر منویات رهبری شاهد اتفاقات بزرگ و موفقیت های شگرف در این عرصه باشیم .

به قلم محمدحسین رحمت زاده

1 خرداد 1393