h زخمی شدن زندانی تبعه ایران در تاجیکستان - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

زخمی شدن زندانی تبعه ایران در تاجیکستان,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,زخمی شدن زندانی تبعه ایران در تاجیکستان,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,زخمی شدن زندانی تبعه ایران در تاجیکستان

زخمی شدن زندانی تبعه ایران در تاجیکستان

به گزارش ظهور12 به نقل از (جام نیوز) ؛

مقامات تاجیکستان گفته‌اند که مهدی قنبری، یک زندانی تبعه ایران پس از تلاش برای فرار و زخمی شدن در بیمارستان زندان ناحیه وحدت در ۳۰ کیلومتری شرق شهر دوشنبه بستری شده است.

بهرام عبدالحق‌اف، معاون رئیس اداره امور زندانهای وزارت دادگستری تاجیکستان، روز دوشنبه ۱۹ ماه مه به بی‌بی‌سی(BBC)، رسانه دولتی انگلیس، گفت که قنبری قصد فرار از زندان در ناحیه یاوان را داشته و با گلوله محافظان زخمی شده است.

آقای عبدالحق‌اف همچنین گفت: «وضع سلامت این محبوس خوب است. مسئله در مورد انتقال وی و برخی از شهروندان دیگر ایرانی که در محبسهای تاجیکستان به سر می‌برند، در حال بررسی است.»

گفته می شود مهدی قنبری، شهروند ۳۰ ساله ایران بعد از شلیک گلوله به او با وضع وخیم از زندان ناحیه یاوان ولایت ختلان به این بیمارستان منتقل شده است.

به گفته یک منبع آگاه، قنبری باید طبق قرارداد دو کشور، چندی قبل با شش تبعه دیگر ایران از زندان تاجیکستان به وطنش منتقل می‌شد، ولی دو روز قبل او در هنگام فرار از زندان ناحیه یاوان جراحت سنگین گرفته است.

به گفته این منبع، این ایرانی که برای نقض مقررات گذر از مرز تاجیکستان محکوم به زندان شده است، از اعمال شکنجه بر خود در زندان ناحیه یاوان شکایت کرده است.

گفته می‌شود که شلیک گلوله به این شهروند ایرانی ناآرامیهایی نیز در زندان ناحیه یاوان را در پی داشته است.

بعد از ارائه نامه از مقامات بلندپایه ایران برای انتقال هفت شهروند زندانی ایرانی از تاجیکستان به کشورشان، آقای قنبری در فهرست این هفت نفر قرار گرفته بود.

از سوی دیگر، برخی از رسانه‌ها در تاجیکستان در باره کشته شدن آقای قنبری به هنگام فرار از زندان با گلوله تفنگ کلاشنیکوف اطلاع پخش کرده‌اند.

اما مسئولان اداره امور زندانهای وزارت دادگستری تاجیکستان اطلاع در مورد کشته شدن مهدی قنبری و ناآرامیها در زندان یاوان را تکذیب کرده‌اند.

ولی سؤال مطرح این است که چرا زندانی که قرار بود در آینده نزدیک به وطن انتقال یابد، دست به فرار، یعنی یک عمل غیرمجاز زند؟ زیرا ماده ۳۶۵ قانون کیفری تاجیکستان، برای فرار از محبس از دو تا پنج سال زندان را پیش‌بینی کرده است.

طبق گزارشهای رسمی در زندانهای تاجیکستان شماری از شهروندان کشورهای خارجی به سر می‌برند که بیشتر آنها را دادگاههای مختلف در عبور غیرقانونی از مرز و قاچاق مواد مخدر مقصر دانسته به مدتهای مختلف روانه زندانها کرده است.

مسئولان اداره امور زندانها از ارائه اطلاع در مورد شمار زندانیان خارجی، از جمله شهروندان ایران در زندانهای تاجیکستان خودداری کرده‌اند، اما طبق اطلاع غیررسمی در حال حاضر بیش از ده نفر از اتباع ایران در زندانهای این کشور به سر می‌برند.

30 اردیبهشت 1393