h شکوائیه رئیس اف‌بی‌آی از قدرت القاعده - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

شکوائیه رئیس اف‌بی‌آی از قدرت القاعده,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,شکوائیه رئیس اف‌بی‌آی از قدرت القاعده,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,شکوائیه رئیس اف‌بی‌آی از قدرت القاعده

شکوائیه رئیس اف‌بی‌آی از قدرت القاعده

به گزارش ظهور12 به نقل از (فارس نیوز) ؛

«جیمز کامی» رئیس اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) می‌گوید واشنگتن قدرت گروه‌های تروریستی وابسته به القاعده را دستکم گرفته و با وجود کشته شدن «اسامه بن لادن»، شاخه‌های این گروه در نقاط مختلف دنیا قدرت گرفته‌اند.

کامی که در گزارشی که روز دوشنبه در روزنامه «نیویورک‌تایمز» منتشر شد، گفته است: «هیچ وقت به اندازه دوران پس از تصدی این سمت، تا این حد برایم ملموس نبود که این گروه‌ها تا چه حد زهرآگین شده‌اند.»

وی با بیان اینکه این گروه «بسیار بیشتر» از تعدادی است که برآورد می‌کرده، همچنین گفته است: «آن‌ها قوی‌تر از آنچیزی هستند که تصور می‌کردم.»

«مایکل اشمیت» روزنامه‌نگار نیویورک‌تایمز در این مورد می‌نویسد: «زمانی که «جیمز کامی» ژوئن پارسال به عنوان مدیر اف‌.بی.آی معرفی شد، به نظر می‌رسید که او آغازگر دوره‌ای جدید در اداره باشد. اما حالا که 9 ماه از حضور او در این سمت گذشته، آقای کامی اعتراف می‌کند که تهدیدات تروریستی که ایالات متحده همچنان با آن روبروست را دستکم گرفته بوده است.»

اوایل هفته هم «کیت الکساندر» رئیس پیشین اداره امنیت داخلی آمریکا (ان.اس.ای) در مصاحبه با نشریه «نیویورکر» با بیان اینکه احتمال حمله گروه‌های غیردولتی در خاک آمریکا «رو به افزایش است»، گفته بود: «شبکه القاعده را ببینید. از القاعده در شبه‌جزیره عرب گرفته تا القاعده در مغرب و حالا در سوریه در قالب «جبهه‌النصره». ببینید چه تعداد جهادی به سوریه می‌روند و چه اهدافی دارند.»

وی افزود: «وقتی همه این‌ها را کنار هم قرار می‌دهیم، بله، هرچند شاید بگوئید که این‌ها در کشورهای دور از ما واقع شده‌اند، اما بسیاری از این گروه‌ها قصد دارند به ایالات متحده حمله کنند. من این تهدید را بسیار جدی می‌گیرم.»

الکساندر که چند ماه بعد از افشاگری‌های «ادوارد اسنودن» کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا مجبور به کناره‌گیری شد، بخشی از این افزایش تهدیدها را هم به گردن اسنودن انداخته و می‌گوید بسیاری از روش‌های جمع‌آوری اطلاعات و مبارزه با تروریسم آمریکا در پی افشاگری‌های اخیر، لو رفته است.

مقامات امنیتی و اطلاعاتی غربی پیش از این هم بارها نسبت به تبعات گسترش فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در خاورمیانه هشدار داده‌اند. از همین رو این کشورها سیاست‌های تازه‌ای را برای جلوگیری از بازگشت تروریست‌های غربی که به سوریه رفته‌اند، در پیش گرفته‌اند. در تازه‌ترین این موارد، فرانسه اعلام کرده است که فعالیت‌های افرادی را که به سوریه سفر کنند تحت نظر می‌گیرد و انگلیس هم خواستار نیروهای ناظر در مرز سوریه شده تا تردد اتباع غربی را تحت نظر بگیرد. آژانس‌های اطلاعاتی غربی هشدار داده‌اند که این افراد پس از سفر به سوریه و عراق تحت آموزش‌های تروریستی قرار گرفته و از لحاظ فکری نیز دیدگاه‌های افراطی‌تر پیدا می‌کنند.

30 اردیبهشت 1393