h به مناسبت روز جهانی موزه؛بازدید از موزه ها فردا رایگان است - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

به مناسبت روز جهانی موزه؛بازدید از موزه ها فردا رایگان است,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,به مناسبت روز جهانی موزه؛بازدید از موزه ها فردا رایگان است,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,به مناسبت روز جهانی موزه؛بازدید از موزه ها فردا رایگان است

به مناسبت روز جهانی موزه؛بازدید از موزه ها فردا رایگان است

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: فردا به مناسبت روز جهانی موزه و نخستین روز از هفته میراث فرهنگی بازدید از موزه‌ها رایگان است.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر؛ محمدحسن طالبیان در نشست خبری افزود: ساعت کار موزه‌ها در این روز تا ساعت 9 شب تمدید شده است.

وی گفت: شورای بین المللی موزه‌ها (ایکوم) شعار«مجموعه های موزه‌ای و برقراری پیوندها» را به عنوان شعار امسال برگزیده است و به همین علت ما نیز برنامه‌های گوناگونی را برای بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی تدارک دیده‌ایم.

معاون میراث فرهنگی با بیان اینکه امسال در موزه‌ها اشیایی تاریخی برای نخستین بار به نمایش گذاشته می شود افزود: 44 شی بسیار مهم و نفیس مربوط به زیویه به استان کردستان انتقال داده شده است و به مدت یک ماه به نمایش گذاشته می‌شود تا مردم کردستان با هویت و داشته های فرهنگی خود آشنا شوند.

طالبیان ادامه داد: 40 اثر نفیس دیگر مربوط به نوشیجان که حاصل کاوش های باستان شناسان از تپه های ملایر است نیز برای بازدید مردم به استان همدان منتقل شده است، ضمن آنکه اشیای حاصل از کاوش 19 محوطه مهم تاریخی فرهنگی کشور به مناسبت کنگره باستان شناسی در موزه ملی به نمایش در می‌آید.

وی پیش‌بینی نمایشگاه‌های متنوع با موضوع میراث ملموس و ناملموس در استان های مختلف کشور، تدارک برنامه های بازدید از آثار تاریخی مهم برای آشنایی بیشتر مردم با سبقه تاریخی و فرهنگی کشور و برگزاری نشست های مختلف علمی را از برنامه های ویژه هفته میراث فرهنگی برشمرد و گفت: مسئولان میراث فرهنگی روز سه شنبه در شورای شهر تهران حاضر می شوند تا درباره موضوعات تاریخی و فرهنگی شهر تهران که نیاز به همکاری و همدلی دارند گفتگو کنند.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه برای هفته میراث فرهنگی شعارهایی در نظر گرفته شده است گفت: 28 اردیبهشت روز موزه و میراث فرهنگی و روز 29 اردیبهشت به خاطر تاسیس مرکز آموزش عالی سازمان میراث فرهنگی روز آموزش و میراث فرهنگی نام گرفته است که در این روز دانشجویان میراث فرهنگی در تهران مردم را با میراث فرهنگی آشنا می‌کنند.

طالبیان ادامه داد: 30 اردیبهشت روز رسانه و میراث فرهنگی نام گرفته است که در این روز نشست های مختلفی درباره میراث جهانی و امور پایگاه ها با رسانه ها برگزار می شود و از پایگاه ها و مجلات الکترونیک رونمایی می شود.

وی گفت: 31 اردیبهشت روز کودکان و میراث فرهنگی؛ یکم خرداد روز مفاخر و میراث فرهنگی و روز دوم خرداد نیز روز وحدت ملی و میراث فرهنگی نام گرفته است که در این روز به همگرایی اقوام ایرانی پرداخته می شود.

طالبیان افزود: در روز سوم خرداد که روز دفاع مقدس و میراث فرهنگی نام گرفته است نیز به موضوع دفاع مقدس و میراث فرهنگی در شهرهای مرزی کشور پرداخته می شود.

27 اردیبهشت 1393