h گمانه زنی درباره سفر احتمالی رهبری به عربستان! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

گمانه زنی درباره سفر احتمالی رهبری به عربستان!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,گمانه زنی درباره سفر احتمالی رهبری به عربستان!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,گمانه زنی درباره سفر احتمالی رهبری به عربستان!

گمانه زنی درباره سفر احتمالی رهبری به عربستان!

گمانه زنی درباره سفر احتمالی رهبری به عربستان!

به دنبال اعلام خبر دعوت رسمی عربستان سعودی از "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه کشورمان برای سفر به این کشور، رسانه های منطقه ای به تحلیل این رویداد پرداختند.

به گزارش ظهور12 به نقل از جام نیوز، روزنامه الکترونیکی "رای الیوم" در این باره نوشت: «سعود الفیصل روز سه شنبه با اعلام اینکه "ما برای وزیر امور خارجه ایران، جهت سفر به پادشاهی سعودی دعوتنامه فرستاده ایم، اما هنوز این سفر قطعی نشده است... هر زمان که او مناسب بداند، ما آماده پذیرایی هستیم" بمب بزرگ و غافلگیر کننده را در سطح جهان منفجر کرد.»

 این منبع افزود: «به این دلیل این اعلام را غافلگیر کننده می دانیم که سطح اختلافات بین این دو کشور حداقل در 4 سال گذشته، به اوج خود رسیده و عربستان بارها به ابراز تمایل ایران برای حل این اختلافات جواب منفی داده است.»

در این اواخر نیز حسن روحانی رئیس جمهور ایران در گفتگو با روزنامه عربستاني "الشرق الاوسط" تمايل خود را برای اینکه "ریاض" اولین پایتخت عربی باشد که به آن سفر کند، اعلام کرد؛ اما این امر از سوی سعودی ها مورد استقبال قرار نگرفت.سعود الفیصل همچنین گفته است: "ما با آنها مذاکره و گفتگو خواهیم کرد."

                                    

اما در همین رابطه شبکه "المیادین" بعد از اعلام این خبر با "سید امیر موسوی" تحلیلگر برجسته و کارشناس ایرانی گفتگویی انجام داد.

ین کارشناس با اشاره به توجیه این دعوت از سوی سعودی ها اینچنین ابراز کرد که «ایران و عربستان برای صف بندی های جدید در خاورمیانه به نتیجه رسیده اند.»وی در ادامه مدعی شد که به احتمال زیاد پس از سفر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و همچنین بعد از آن سفر حسن روحانی رئیس جمهور به ریاض، مقدمات سفر رهبر جمهوری اسلامی ایران، "آیت الله خامنه ای" به مکه مکرمه فراهم خواهد شد و پس از سفر ایشان، شاهد یک اتفاق تاریخی خواهیم بود.

 این کارشناس ایرانی، سفر نواز شریف نخست وزیر پاکستان به تهران و دیدار با مسئولان ایرانی و همچنین دیدار با رهبر معظم انقلاب را در راستای این مساله دانست.

26 اردیبهشت 1393