h بعد از 26سالگی،اعتیاد به سیگار پیدا نخواهید کرد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

بعد از 26سالگی،اعتیاد به سیگار پیدا نخواهید کرد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,بعد از 26سالگی،اعتیاد به سیگار پیدا نخواهید کرد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,بعد از 26سالگی،اعتیاد به سیگار پیدا نخواهید کرد

بعد از 26سالگی،اعتیاد به سیگار پیدا نخواهید کرد

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت گفت: کسی که تا 26 سالگی سیگار نکشد هرگز سیگاری نمی‌شود. شهرام رفیعی فر گفت: مطالعات نشان می‌دهد اگر جوانان تا سن 26 سالگی از خود مراقبت کرده و شروع به استعمال دخانیات نکنند، به طور قطع دیگر هرگز به مصرف دخانیات تمایل نخواهند داشت.

وی برخی از راهکارهای پرهیز دادن و سخت شدن استعمال دخانیات برای جوانان را چنین بر شمرد: ایجاد محدودیت در تبلیغات سیگار، ایجاد محدودیت در تبلیغ غیرمستقیم سیگار در فیلم‌ها و سایر رسانه‌ها و آموزش خود مراقبتی و تصمیم‌گیری سالم به مردم راهکارهای مهمی برای مصونیت بخشی از مصرف سیگار در بین اقشار مختلف مردم به ویژه قشر جوان است.

وی با اشاره به باور غلط کاهش یافتن وزن با مصرف دخانیات در برخی از افراد، گفت: تجارت دخانیات باعث این باور غلط شده است که سیگار موجب کاهش وزن می‌شود در حالی که وزن جوانانی که سیگار می‌کشند از غیر سیگاری‌ها کمتر نیست.

وی مصرف سیگار در سنین پایین را موجب بروز بیماری‌های قلبی زودرس اعلام کرد و افزود: سیگار کشیدن در نوجوانی و جوانی باعث آسیب دیدگی زود هنگام آئورت شکمی می‌شود.

رفیعی فر گفت: آئورت شکمی رگ بزرگی است که از قلب خون غنی شده از اکسیژن را در داخل شکم به ارگان‌های مهم بدن می‌رساند.

وی افزود: حتی جوانانی که فقط برای چند سال سیگار کشیده‌اند علائمی از باریک شدن این شریان بزرگ را دارند.

24 اردیبهشت 1393