h جدیدترین گزارش گروه تحقیقاتی درباره هواپیمای گمشده مالزی - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

جدیدترین گزارش گروه تحقیقاتی درباره هواپیمای گمشده مالزی,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,جدیدترین گزارش گروه تحقیقاتی درباره هواپیمای گمشده مالزی,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,جدیدترین گزارش گروه تحقیقاتی درباره هواپیمای گمشده مالزی

جدیدترین گزارش گروه تحقیقاتی درباره هواپیمای گمشده مالزی

گروه تحقیقاتی استرالیا که برای یافتن هواپیمای ناپدید شده مالزیایی سرگرم ردیابی سیگنال‌هایی از اعماق اقیانوس بوده‌اند پس از هفته‌ها بررسی و تعقیب پی بردند که سیگنال‌های دریافتی متعلق به هواپیمای گمشده نیست بلکه از طرف دلفین‌ها فرستاده می‌شود.

به گزارش ظهور12 به نقل از ایران ، ماه گذشته شنیده شدن چند سیگنال خفیف و چند دقیقه‌ای از اعماق اقیانوس، روزنه‌های امیدی را برای یافتن هواپیمای گمشده به روی غواصان و گروه‌های جست‌وجوگر گشوده بود.

مقام‌های رسمی استرالیا نیز با اطمینان از پیدا شدن محل احتمالی آرامگاه لاشه هواپیما یا جعبه سیاه آن سخن می‌گفتند ولی بررسی‌های تخصصی نشان می‌داد نشانه‌های صوتی این سیگنال‌ها بسیار پایین‌تر از اصواتی است که دستگاه‌های ساخت بشر تولید می‌کنند.

اخیراً روشن شده این سیگنال‌ها که با بسامد صوتی حدودی 5/37 کیلوهرتز به سطح آب می‌رسد و دو تای آن نیز بین 33 و 27 کیلو هرتز است بیش از این‌که از جعبه سیاه به وجود آمده باشد، می‌تواند اصوات ارتباطی دلفین‌ها در زیر آب باشد. دلفین‌ها برای برقراری ارتباط با همنوعانشان در اعماق آب، امواج صوتی بین 2/0 تا 150 کیلو هرتز تولید می‌کنند که با توجه به سیگنال‌های ماه گذشته می‌توان آن را با دلفین‌ها مربوط دانست.

این دستاورد جدید که مسیر تحقیقات را به کلی عوض کرد روزنه‌های کوچک امید برای پیدا کردن هواپیمای گمشده مالزیایی را نیز از بین برد. هواپیمای مسافری مالزی دو ماه قبل با بیش از 230 سرنشین از فرودگاه کوالالامپور به مقصد پکن به آسمان برخاست اما در میانه‌های راه گم شد و هرگز ردی از آن به دست نیامد.

در طول این ماه‌ها گمانه‌های مختلفی درباره این هواپیما و محل سقوط لاشه آن به وجود آمد که نزدیک‌ترین آن‌ها احتمال انهدام اشتباهی هواپیما با موشک‌های تمرینی امریکا یا دست داشتن گروهک تروریستی القاعده در این حادثه بود اما تا به حال هیچ یک از این فرضیه‌ها به نتیجه نرسید و خانواده‌های نگران مسافران همچنان در بیم و امید برای سرنوشت عزیزانشان قرار دارند.

24 اردیبهشت 1393