h اقدام قابل تقدیر ناشرکتاب دست طلا - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اقدام قابل تقدیر ناشرکتاب دست طلا,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اقدام قابل تقدیر ناشرکتاب دست طلا,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اقدام قابل تقدیر ناشرکتاب دست طلا

اقدام قابل تقدیر ناشرکتاب دست طلا

اگر نگوییم همه، لااقل باید اعتراف کنیم که بخش اعظمی از پرفروش‌ترین کتاب‌های حوزه ادبیات داستانی و دفاع مقدس ما آنهایی هستند که رهبر انقلاب از آنها نام برده یا تقریظی بر حاشیه‌شان نوشته اند.

از اولین این کتاب‌ها همچون «فرمانده من» که شروع کنیم، تا همین اواخر که «دا» و «نورالدین پسر ایران» و «لشکر خوبان» و «نامیرا» خوش درخشیدند، این قاعده برقرار است. شمارگان چند صد هزارتایی این کتاب‌ها مرهون توجه خاص رهبر انقلاب است و البته این توجه به دلیل محتوای خواندنی آنهاست؛ درواقع توجه رهبر انقلاب موجب شد تا این کتاب‌ها به چشم کتاب‌خوان‌ها بیایند.

نکته جالبی که به آن می‌توان اشاره کرد این است که غالب این کتاب‌ها –خاصه متاخرهایشان- کتابهایی نسبتا قطور هستند و با توجه به این امر قیمتهایی نسبتاً بالا دارند. اما قیمت چند ده هزارتومانی آنها هم باعث نشده است تا اهالی مطالعه از خرید و مطالعه‌شان چشم پوشی کنند. در واقع نظر رهبر انقلاب بعنوان یک کتاب‌خوان حرفه‌ای و کتاب‌شناس ماهر به قدری برای این قشر حائز اهمیت بوده است، که آنها پرداخت چنین قیمت‌های نسبتا قابل توجه را هم به جان خریده‌اند تا از لذت مطالعه کتابی که نظر رهبری را به خود جلب کرده بهره‌مند شوند.

اما این علاقه گاهی موجب شده بود تا برخی ناشران قیمت کتاب‌های مذکور را به ناگهان افزایش بدهند که بعضا این افزایش قیمت تا حد پنجاه-شصت درصد در فاصله یک چاپ بوده است. هرچند این افزایش قیمت‌ها موجب نمی‌شد که روند صعودی فروش کتاب‌ها متوقف شود اما می‌شد مطمئن بود که اگر قیمت کتاب ثابت می‌ماند یا افزایشی معقول می‌یافت، تعداد بیشتری می‌توانستند کتاب را بخرند و از محتوای آن استفاده کنند. و در همین راستا خیلی‌ها که انس کمتری با کتاب دارند هم دست به مطالعه شوند.

حال اما برای اولین بار اتفاقی نادر رخ داده است که این رویه غلط را جبران می‌کند. انتشارات فاتحان که یکی از کتاب‌هایش مورد توجه رهبر انقلاب قرار گرفته است، به پاسداشت این حسن نظر، اقدام به کاهش قیمت کتاب در چاپ دوم آن کرده است.

در روزهای آخر نمایشگاه کتاب این خبر منتشر شد که کتاب «عباس دست طلا» مورد توجه و تقدیر آیت الله خامنه‌ای قرار گرفته است و همین هم موجب شد تا در اتفاقی قابل پیش‌بینی فروش این کتاب افزایش پیدا کند و چاپ اول آن خیلی زود تمام شود.

حالا علی ناظری، مدیر انتشارات «فاتحان» در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از انتشار چاپ دوم این کتاب با تقریظ رهبر انقلاب در آینده‌ای نزدیک با قیمتی کمتر از چاپ اول آن خبر داده است.

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا قیمت کتاب همچنان 6000 تومان خواهد بود، گفته است: در نظر داریم کتاب «عباس دست طلا» را با تخفیف به علاقه‌مندان ارائه کنیم یعنی در نهایت این اثر ارزشمند با 5000 تومان به فروش خواهد رسید.

هرچند قیمت شش هزار تومانی چاپ اول این کتاب در این روزهای بازار نشر قیمتی پایین حساب می‌شود و بعید است که افراد زیادی در صورت کاهش نیافتن هزار تومانی قیمت کتاب از خیر مطالعه آن می‌گذشتند، اما این اقدام نشر فاتحان نشان می‌دهد که می‌توان به این دست کتاب‌ها نگاهی کاسبکارانه نداشت و از توجه خاص رهبر انقلاب به کتابخوانی در جهت افزایش مطالعه در میان مردم سود برد و نه افزایش سود انتشاراتی‌هایی که غالبا هم وصل به بیت المال هستند!

در هر حال این اقدام را باید به فال نیک گرفت و ضمن تقدیر از این انتشارت امیدوار بود که این فرهنگ در بین همه اهالی نشر فراگیر شود.

23 اردیبهشت 1393