h پخش مستند توهین آمیز علیه ایرانیان در شبکه منوتو + عکس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

پخش مستند توهین آمیز علیه ایرانیان در شبکه منوتو + عکس,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,پخش مستند توهین آمیز علیه ایرانیان در شبکه منوتو + عکس,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,پخش مستند توهین آمیز علیه ایرانیان در شبکه منوتو + عکس

پخش مستند توهین آمیز علیه ایرانیان در شبکه منوتو + عکس

پخش مستند توهین آمیز علیه ایرانیان در شبکه منوتو + عکس شبکه من و تو اخیرا مبادرت به پخش قسمت دوم از مجموعه مستند ساکنان زمین با عنوان مردان آهنین یا مرد آهن کرد که در بخشی از این مستند ایرانیان به طرز عجیبی تحقیر می شوند.

در بخشی از این مستند، به بهانه مرورتاریخ نبردهای بشری و تسلیحات جنگی، تصویری توهین آمیز که یادآور فیلم هایی چون 300 است، از ایرانیان باستان بدست می دهد.

مستند، از تحریف های پی در پی تاریخی اشباع شده است و حتی با کتاب مقدس یهود و مسیحیت نیز همخوانی ندارد.

در این بخش، حمله داریوش به یونان و شکست از آتنی ها و اسپارت ها به نمایش درآمده است.

در مورد این بخش از مستند ساکنان زمین با عنوان مردان آهن و عکس العمل من وتو به اعتراض برخی مخاطبان این شبکه، چند نکته لازم به ذکر است:

1 . اصل شکست لشگر داریوش از آتنی ها و بعد شکست آتنی ها از خشایارشا درست است اما این به معنای تأیید نوع روایت این اتفاق در مستند ساکنان زمین/مردان آهن نیست. شرح ماجرا بدین ترتیب است که" نه هزار سرباز آتنی با یاری هزار سرباز از پلاته، متحد آتن ، به دشت ماراتون رفتند. یونانی ها روز بعد با فالانکس یا فالانژ(آرایش نظامی) خاص خود به ارتش ایران حمله کردند. صفوف اول ارتش داریوش با حمله ی نخست فرو ریخت. به دنبال آن، پس از چندین ساعت نبرد، ارتش ایران شروع به عقب نشینی کرد. در حالی که یونانیان 192 نفر تلفات داده بودند ، 6400 جسد ایرانی در میدان نبرد باقی مانده بود. هر چند امروزه در بین بسیاری از مورخان، این جنگ و تلفات اعلام شده، شک برانگیز هستند؛ چرا که دشت ماراتن کوچک است و نمی تواند آن همه سرباز را در خود جای دهد. اما بعدها خشایارشا، پسر داریوش این شکست را جبران کرد و طی یک لشگر کشی عظیم آتن را فتح کرد. یونانیان به علت کثرت سربازان ارتش ایران تصمیم گرفتند که در یک منطقه کوهستانی جلوی ارتش خشایارشا را بگیرند و برای این منظور درصدد بر آمدند که در منطقه کوهستانی ترموپیل ارتش ایران را متوقف کنند. در تنگه ترموپیل، به علت تنگی جا نیروی ایران با مقاومت آتنی‌ها و اسپارتی‌ها که برای نخستین بار باهم متحد شده بودند مواجه شد. سرانجام یک یونانی به ایرانیان که در حدود سه روز در ورودی تنگه متوقف شده بودند، راهی را معرفی کرد که به پشت تنگه می‌رفت.

یونانیان با آگاهی از این خیانت گریختند و فقط لئونیداس (حاکم اسپارت) بهمراه سیصد اسپارتی که به اجبار مانده بودند، همگی کشته شدند. (این همان موضوع فیلم 300 بود که البته اثری از پیروزی ایرانی ها در آن نبود) اسپارتی‌ها بنابر قوانین لیکورگ فرار کردن از میدان جنگ را ننگ بزرگی می‌دانستند و مجازات آن اعدام بود. بنابراین بعد از فرار یونانی‌ها از تنگه ترموپیل، اسپارتی‌ها برجای ماندند.

در مورد فتح آتن هم نقل قول فراوان است ولی مسلم آنکه خبری از کشتار عمومی توسط خشایارشا نبوده است و حتی روزی که ایرانیان از آتن رفتند، تمام عمارت‌های شهر باقی بود. آتن را خود یونانیان در جنگ‌های داخلی که از سال ۴۳۱ تا ۴۰۴ پیش از میلاد طول کشید، ویران کردند که شرح کامل آن در تاریخ توکودیدس آمده است. توکودیدس اسم جنگ‌های داخلی يونان را جنگ پلوپونز گذاشته است.

واقعیت تاریخ این است که خشایارشا رفته بود تا آتن را به جبران سوزانیده شدن "سارد" به دست یونانیان ویران کند ولی شجاعت یونانیان در ترموپیل در وی موثر افتاد و چون توانست آتن را تقریبا بدون جنگ فتح کند، از تصمیم خود منصرف شد. از آن گذشته سربازان ايرانی که با وی به آتن رفتند، متمدن بودند و به مفهوم واقعی کلمه آنها شهرنشين به شمار می‌آمدند، به آبادانی علاقه داشتند و عمارت‌های زيبا را می‌پسنديدند و علاقه ای به ویران کردن عمارت زيبای آتن و این شهر نداشتند.

اسناد تاريخی نشان می‌دهد که ده روز بعد از ورود ارتش ايران به آتن در محله‌ی "سراميکم" چند کارگاه سفال‌سازی و در محله‌ی "کولی توس" چند کارگاه فلزسازی به کار افتاد و باز از اسناد تاريخی فهميده می‌شود که ده روز بعد از ورود ارتش ايران به شهر آتن، از داخل خانه‌های آتن صدای نواختن چنگ به گوش می‌رسيد.

يکی از حقايق ديگر درباره‌ی فتح یونان احترامی است که ايرانيان به نواميس يونانيان گذاشتند.

سربازان ايرانی لااقل يک سال و به روايتی بيش از يک سال از زن‌های خود دور بودند و اکثر آنها جوان به‌شمار می‌آمدند و در دوره‌ای از عمر به‌سر می‌بردند که به اقتضای طبيعت، مرد بشدت متمايل به زن می‌شود. زنهای يونان هم بر اثر لااقل سيصد سال ورزش، خوش اندام بودند و زيبايی داشتند، با این حال ديده نشده که يک افسر يا سرباز ايرانی به يک زن يونانی تعرض کند. در تمام تواريخی که يونانيان راجع به جنگ‌های ايران و يونان نوشته‌اند، حتی يکبار ديده نمی‌شود که نوشته باشند که يک افسر يا سرباز ايرانی به يک زن يونانی تجاوز کرده باشد، در صورتی که در عرف قديم وقتی يک ارتش وارد کشوری می شد همانطور که اموال ملت مغلوب را متعلق به خود می‌دانست، زن‌های آن ملت را هم از آن خود می‌دانست. اما ايرانيان دوره هخامنشی آنقدر متمدن و مقيد به احترام نواميس بودند، که هرگز به خود اجازه نمی‌دادند هنگام تهاجم به يک کشور به زن‌های ملت مغلوب تجاوز کنند.

آن‌ها مردها را اگر مقاومت می‌کردند، می‌کشتند و اسير می‌کردند، ولی زنها را محترم می‌شمردند، کتزیاس طبيب و مورخ يونانی که مدتی بعد از ورود خشايارشا به آتن در دربار ايران خدمت می‌کرد و بيست سال از عمر خود را در ايران به‌سر برد، نوشته است که در ايران زن روسپی وجود ندارد.

در این مستند و سایر محصولات سینمایی هالیوود هرگز خبری از این روی سکه تاریخ نیست و نخواهد بود و این البته امری طبیعی است که آنها دوست ندارند تاریخ عظیم ایران زمین بر جهانیان هویدا شود.

2 . شبکه من وتو در برنامه جواب، نه تنها بخاطر پخش این مستند از مخاطبان ایرانی خود عذرخواهی نمی کند، بلکه ایرانی ها را توبیخ نیز می کند که چرا اینقدر مرگ بر آمریکا می گویید تا کار خود در پخش مستند را توجیه کرده باشد! اما یادمان باشد موضوع فیلم درباره شکست ایرانیان باستان است که شبکه من و تو به تبلیغ آن برای تقابل با اسلامیت مردم ایران علاقه مند است و نه جمهوری اسلامی که به هر شکلی سعی در نابودی آن دارند.

دروغ گویی واضح آنها نشان می دهد آنها به موضوع ناسیونالیسم تنها در راستای اهداف اختلاف افکنانه که شگرد انگلیسی هاست نگاه می کنند که البته این مساله می تواند انگلیسی بودن شبکه من و تو را نیز یادآور شود.

مساله دیگر آنکه گویی اگر ما با غرب خوب باشیم آنها مشکلی با ما نخواهند داشت و این همان توهم باطلی است که متاسفانه در بخشی از مسئولین ما هم وجود دارد. با این حال مجری شبکه در بخشی دیگر بدون آنکه متوجه باشد در حرف هایش دچار تناقض شده و  ناگاه حرف راست بر زبانش جاری شده و اعتراف می کند که نمی توان از غربی ها انتظار مثبتی داشت چون آنها بیگانه اند و غیر قابل اعتماد.

3 . در این مستند و در فیلم 300 و در نمونه های مشابه دیگر، ایرانی ها افرادی بی عرضه تلقی شده اند که علاوه بر خوی تجاوزگری، بد ریخت و بدوی هم هستند. ایرانی ها به جای کلاه نظامی چیزی شبیه لباس عربی بر تن و دستار عربی به سر بسته اند، آنهم بدون هیچ طرح چشم نوازی!

فرمانده ایرانی ها نشانه ای از سلحشوری و حتی لباس نظامی ندارد و براحتی هر چه تمامتر کشته می شود. براستی کشوری مثل ایران با آن تمدن پیشرفته خود چطور نتوانسته برای نظامیان خود کلاه خود و سپر تهیه کند، با این ملاحظه که شمشیرهایی آهنی داشته اند!

 گفتنی است یکی از اختراعات تازه ایرانیان در عصر پرتحرک سده پنجم پیش از میلاد اختراع "ارابه داس دار" بود. این ارابه از هر طرف نیزه و شمشیرهای تهدیدکننده و در مرکز چرخ ها کاردهای داس مانندی داشت که نوک بعضی به طرف پایین و برخی دیگر به طرف بالا خمیده بود.

در فینیقیه و کاریه و یونیه و سواحل بوسفور کشتی هایی ساخته شد که مطابق نوشته های هردوت از کشتی های یونانی بزرگتر و سرعت سیرشان بیش تر بوده است.

به غیر از موارد یاد شده، از جمله نشانه های رشد سخت افزاری ایرانیان، ایجاد وسایل خبررسانی از جمله چاپارخانه های متعدد شامل تعداد زیادی از اسب های بادپا و چابک سواران زبردست بود که احکام و فرمان های نظامی را به سرعت و دست به دست به مقصد می رساندند. پیک های شاهی در راه های بزرگ هر ساعت اسبی را که تاخته بودند، با اسب های تازه نفس عوض می کردند و به این ترتیب، پیام ها را با شتابی خارق العاده از جایی به جای دیگر می رسانیدند.اما در این مستند ، ایرانی ها کاملا بدوی و بی برنامه و فقط به لحاظ تعداد در سطح خوبی هستند.

دانلود کلیپ

21 اردیبهشت 1393