h علامه طباطبایی پایه گذار مسأله ولایت فقیه - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

علامه طباطبایی پایه گذار مسأله ولایت فقیه ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,علامه طباطبایی پایه گذار مسأله ولایت فقیه ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,علامه طباطبایی پایه گذار مسأله ولایت فقیه

علامه طباطبایی پایه گذار مسأله ولایت فقیه

رییس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) علامه طباطبایی نقطه عطفی در تحولات علوم عقلی حوزه بنا کرد،‌ گفت: علامه طباطبایی قبل از این‌که در فضای علمی و سیاسی جامعه مسأله ولایت فقیه مطرح شود در این باره مقاله نوشتند.

به گزارش رجانیوز به نقل از رسا، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی رییس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با ‏اعضای ستاد برگزاری همایش بین‌المللی اندیشه‌های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان، تجلیل و یاد کردن از شخصیت‌های بزرگ علمی را برگفته از مفاهیم بلند قرآنی دانست و گفت: یکی از روش‌های تربیتی قرآن این است که از انبیا سابق نکاتی را مطرح و به پیامبر(ص) دستور می‌داد که از آنها یاد کنند.

وی با بیان این‌که در شریعت اسلام نیز به صورت‌های مختلف از این اصل بهره گرفته شده است، ابراز کرد: کسانی در مکتب اهل بیت(ع) تربیت یافته و روش ایشان را زنده کردند احیای آنها احیای نام اهل بیت(ع) است.

رییس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) در پاسخ به این سؤال که باید برای چه گسانی بزرگداشت بگیریم و آنها را تجلیل کنیم، اظهار کرد: کسانی که نام اسلام و اهل بیت(ع) را زنده کردند مسحق این امر هستند و باید آنها را احیا کنیم.

بزرگداشت عالم مصداق شکر نعمت الهی است

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری تجلیل و بزرگداشت عالمان خدمت گذار به دین و اهل بیت(ع) مصداق شکر نعمت الهی توصیف کرد و افزود: در عصر ما علامه طباطبایی از کسانی بود که بیشترین خدمت را به احیای ذکر خدا، معارف الهی و اهل بیت(ع) کرد.

استاد اخلاق حوزه علمیه با اشاره به سخنان شهید مطهری درباره تفسیر المیران، خارنشان کرد: استاد مطهری فرمود: همه چیزهایی که علامه در تفسیر المیزان آورده با فکر نبوده و در بسیاری از مطالب از الهام بهره گرفته است.

تکریم از عالمان خدمت گذار به دین و اسلام اقدامی واجب است

آیت‌الله مصباح یزدی تأکید کرد: تجلیل و تکریم از چنین عالمانی تنها یک کار اخلاقی و ادبی نیست بلکه اقدامی واجب است.

وی با بیان این‌که راجع به شخصیت علامه طباطبایی تا کنون برنامه‌ها و همایش‌هایی برگزار شده اما هیچکدام حق این استاد بزرگ را ادا نکرده است، گفت: تشخیص این‌که ما چگونه نام یکی از بندگان خدا را زنده و آثارش را معرفی کنیم بستگی به این دارد که تا چه اندازه آن شخصیت را بشناسیم.

رییس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) ابعاد شخصیتی علامه طباطبایی را چشمگیر توصیف کرد و ابراز داشت: کسی که کمترین شناخت نسبت به علامه داشته باشد پی به عظمت و بزرگی ایشان خواهد برد.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر این‌که علامه طباطبایی تنها در بعد تفسیر قرآن شهره نبود، افزود: علامه طباطبایی در علوم دیگر نیز برجسته بود.

استاد اخلاق حوزه علمیه با اشاره به تأثیرگذاری علامه طباطبایی در تحول حوزه و تربیت شاگردان بزرگ، خاطرنشان کرد: همه مراجعی که امروز در قم هستند از شاگران علامه طباطبایی بوده‌اند.

علامه طباطبایی هیچ امتیازی برای خود قائل نبود

آیت‌الله مصباح یزدی با تأکید بر این که علامه طباطبایی هیچ امتیازی برای خود قائل نبود، افزود: کار علامه طباطبایی در زمینه علوم عقلی احیای میراث گذشتگان نبود و مبانی جدیدی را فلسفه و علوم عقلی ابداع کرد.

وی با بیان این‌که علامه طباطبایی در قبال بی مهری‌هایی که نسبت به فلسفه می‌شد با شجاعت می‌ایستاد، اظهار کرد: کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم علامه اقدامی جدید بود.

علامه طباطبایی نقطه عطفی در تحولات علوم عقلی حوزه بنا کرد

رییس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با تأکید بر این‌که علامه طباطبایی نقطه عطفی در تحولات علوم عقلی حوزه بنا کرد، گفت: یکی از برچستگی‌های شخصیت علامه که متأسفانه مورد غفلت نیز واقع شده توجه ایشان به مسأله ولایت فقیه است.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: علامه طباطبایی قبل از این‌که در فضای علمی و سیاسی جامعه مسأله ولایت فقیه مطرح شود در این باره مقاله نوشتند و حتی در تفسیر المیزان نیز به مسأله ولایت فقیه اشاره کردند.

علامه طباطبایی پایه گذار مسأله ولایت فقیه

استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان این‌که علامه طباطبایی طرز فکر ولایت فقیه را پایه گذاری کردند، گفت: علامه طباطبایی پنجاه سال قبل و زمانی که هنوز سؤالی از ولایت فقیه مطرح نبود تا کسی جواب آن را بدهد، مقاله ولایت و زعامت را نوشتند.

آیت‌الله مصباح یزدی با تأکید بر این‌که ما کارهای ابتکاری و عظیم علامه طباطبایی را نمی‌توانیم درست ارزیابی کنیم چون از شرایط و سختی‌های زمان ایشان خبر نداریم،‌ ابراز کرد: امروز کسی که کتاب می‌نویسد گروهی از شاگردان به او کمک می‌کنند و افزون بر منابع مختلف از ابزارهای جست‌وجو نیز استفاده می‌کند.

وی با اشاره به سختی‌های علامه طباطبایی در نوشتن تفسیر المیزان، خاطرنشان کرد: علامه در زمانی تفسیر المیزان را نوشت که خودش تنها بود و هیچ همکاری نداشت و حتی از پرداخت کرایه خانه نیز عاجز بود.

برکات تفسیر المیزان امروز در حوزه قابل مشاهده است

رییس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) ادامه داد: علامه طباطبایی بدون حمایت اجتماعی و با بی مهری‌های برخی اشخاص توانست کتابی را بنویسد که برکات آن امروز نیز در حوزه قابل مشاهده است.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری اخلاص را سبب ماندگاری اقدامات دانست و گفت: امروز هر محققی در هر جای جهان که بخواهد راجع به مسأله‌ای از اسلام تحقیق کند بی نیاز از تفسیر المیزان نیست.

استاد اخلاق حوزه علمیه با تأکید بر این‌که در گذشته کسی تفسیر را به عنوان یک درس نمی‌شناخت، افزود: به برکت علامه طباطبایی و تفسیر المیزان، تفسیر قرآن یکی از موضوعات اصلی برای درس‌های حوزه شد.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان این‌که هیچ انسانی کامل نیست و ضعف‌هایی دارد و تنها معصومان(ع) کامل هستند، گفت: متأسفانه برخی بی مهری‌هایی نسبت به برگزاری این همایش می‌کنند؛ این افراد باید منصفانه برخورد کنند و همیشه نیمه پر و خالی لیوان را با هم ببینند و تنها ضعف‌ها را نبینند.

17 اردیبهشت 1393