h مخالقت راوی کتاب"دا" با کارگردانی میلانی برای فیلم"دا" - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

مخالقت راوی کتابدا با کارگردانی میلانی برای فیلمدا,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,مخالقت راوی کتابدا با کارگردانی میلانی برای فیلمدا,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,مخالقت راوی کتابدا با کارگردانی میلانی برای فیلمدا

مخالقت راوی کتاب"دا" با کارگردانی میلانی برای فیلم"دا"

سیده زهرا حسینی در محل نمایشگاه کتاب گفت: سالیان سال بود که روایت‌های دفاع مقدس را آقایان روایت می‌کردند و از جنگ سخن می‌گفتند و زنان کمتر فرصت روایت دفاع مقدس را داشتند. همین عامل باعث شد که من دست به روایت کتاب "دا" بزنم و تمام تلاش خود را به کار بستم تا بتوانم روایت خوبی از دفاع مقدسمان به دست دهم. دلیل مهم دیگر من برای روایت این کتاب رضایت خداوند بوده است و به خاطر رضایت خدا این کتاب را روایت کردم.

حسینی در ادامه گفت: فکر می‌کنم تاثیرگذار باشد چرا که تمام مفاهیم انسانی در اکثر کشورهای جهان مشترک است هرچند مذاهب با هم متفاوت هستند. برخی مفاهیم کتاب ممکن است برای مخاطب خارجی سنگین باشد. خوشبختانه پروفسور اسپارک‌من در ترجمه انگلیسی این موضوع را برای ترجمه کتاب درک کرده‌اند. با این حال اعتقاد دارم بسیاری از مفاهیم انسانی در اکثر کشورها مشترک است. زنان و کودکان در اکثر جنگ‌ها شرکت دارند. روایت جان‌فشانی‌ها توسط یک زن می‌تواند جذاب باشد.

وی همچنین در خصوص فیلمنامه "دا" هم گفت: ‌فیلمنامه را هنوز ندیده‌ام چون به آقای اسعدیان و سازندگان آن اطمینان دارم. بسیاری از فیلمسازان از جمله خانم تهمینه میلانی تمایل داشتند این فیلم را بسازند اما من حاضر نشدم به خاطر تضادها و افکاری که خانم تهمینه میلانی دارند ساخت فیلم "دا" به ایشان سپرده شوند. حتی آقایان جلسه‌ای گذاشتند و سعی کردند این فیلم توسط خانم میلانی ساخته شوند که من مخالفت کردم. گفتم باید توسط کارگردانی ساخته شود که به ارزش‌ها پایبند باشد. خانواده شهدا صاحب اصلی این کتاب هستند و نمی‌توانیم هر کاری که دلمان خواست انجام دهیم.

حسینی در ادامه افزود: وقتی فهمیدم قرار است خانم تهمینه میلانی قرار است فیلم را بسازد با توپ پر به حوزه رفتم و گفتم نیازی نیست این فیلم ساخته شود و راضی نیستم.

15 اردیبهشت 1393