h نماد شیر و خورشید در پرچم قبلی ایران؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

نماد شیر و خورشید در پرچم قبلی ایران؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,نماد شیر و خورشید در پرچم قبلی ایران؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,نماد شیر و خورشید در پرچم قبلی ایران؟

نماد شیر و خورشید در پرچم قبلی ایران؟

 یکم- علی یونسی دستیار ارشد رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی شامگاه شنبه و در پایان سفر دو روزه‌اش به شیراز، در یک کنفرانس خبری سخنان عجیبی را درباره پرچم شیر و خورشید دوره طاغوت بر زبان راند که جای تامل دارد. دوم- علی یونسی در بخشی از سخنان خود پرچم شیر و خورشید ایران در دوران رژیم فاسد شاه را نمادی ملی خوانده و گفته: « عده‌ای خیال می‌کردند نماد شیر و خورشید در میان پرچم ایران یک نماد سلطنتی است اما اینگونه نیست. شیر نماد حضرت علی(ع) و خورشید نماد حضرت محمد(ص) است و تنها تاجش مربوط به شاه بود. اگر به من باشد، هلال احمر را تغییر می‌دهم و شیر و خورشید را جایگزین آن می‌کنم». سوم- بیان این سخنان آن هم از سوی دستیار ارشد رئیس‌جمهور نشان از بی اطلاعی ایشان از تاریخ از سویی و مغایر با ماموریت محوله از سوی رئیس محترم جمهور به ایشان از سوی دیگر است. انتساب شیر و خورشید مندرج بر روی پرچم پهلوی به وجود نازنین رسول اکرم(ص) و امیرالمومنین(ع) در حالی است که این موضوع در تاریخ به گونه دیگری روایت شده است. شیر و خورشید پرچم ایران قدیم بیش و پیش از آنکه نمادی مذهبی باشد، نماد ایران طاغوت و ایران در دوران پادشاهی است. در «دیوان غربی ـ شرقی» گوته شاعر آلمانی قطعه‌ای شعر فارسی با نام «در درفش» موجود است که عیناً به خط فارسی نقل کرده‌اند. این قطعه را حاج میرزا ابوالحسن خان شیرازی معروف به ایلچی که نخست در ربیع‌الثانی ۱۲۲۴ قمری به سفارت انگلستان مأمور شده و سپس در ۱۲۴۰ وزیر امور خارجه فتحعلی شاه شده بود، بر روی درفشی که با خود داشته رسم کرده بوده است و نقش این بیرق بنابر فحوای این قطعه، شیر و خورشید بوده است:

فتحِ علی شاه ترک، جمشید گیتی افروز         کشور خدای ایران، خورشید عالم افروز چترش بصحن کیهان، افگنده ظل اعظم         گرزش به مغز کیوان، آکنده مشک سارا ایران کنام شیران، خورشید شاه ایران         زانست «شیر و خورشید»، نقش درفش دارا

چهارم- شیر و خورشیدی که با پیروزی انقلاب از روی پرچم ایران برداشته شد، ارتباطی با قرآن و اسلام نداشت که اگر داشت بزرگانی چون شهید بهشتی و شهید مطهری و...بودند که آن را اعلام کرده و به حذف آن از پرچم اعتراض کنند. ای کاش آقای یونسی که خود از مسئولان نظام در برهه های مختلف از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون بوده اند خودشان بفرمایند که بزرگان نظام پس از پیروزی انقلاب چرا به حذف شیر و خورشید اعتراض نکردند؟ آیا غیر از این است که برداشت بزرگان نظام با آنچه آقای یونسی آن هم در جایگاه دستیار رئیس جمهور می فرمایند متفاوت است؟ پنجم- ای کاش آقای یونسی بفرمایند اگر شیروخورشید نماد مذهبی است پس چگونه در همه تجمعات ضدانقلاب در خارج از کشور همچنان به عنوان نماد مخالفت با نظام مورد سوء استفاده قرار می گیرد؟ آیا کسانی که اعتقادی به دین ندارند برای رضای خدا از نماد شیر و خورشید استفاده می کنند؟ ششم- فارغ از این ها بحث بر سر اهمیت موضوع و لزوم طرح اینگونه بحث هاست. آیا به راستی طرح این موضوعات آن هم در شرایطی که آقای یونسی بیش از هرکس به نظر مقامات نظام و مردم دراین باره آگاهند کمکی به اوضاع می کند؟ آیا گرهی از مشکلات مردم باز می کند و یا صرفا ژستی سیاسی است که برای کف زدن عده ای ایراد می شود؟

14 اردیبهشت 1393