h راست و دروغ «من روحانی هستم» به خاطرات هاشمی بر‌می‌گردد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

راست و دروغ «من روحانی هستم» به خاطرات هاشمی بر‌می‌گردد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,راست و دروغ «من روحانی هستم» به خاطرات هاشمی بر‌می‌گردد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,راست و دروغ «من روحانی هستم» به خاطرات هاشمی بر‌می‌گردد

راست و دروغ «من روحانی هستم» به خاطرات هاشمی بر‌می‌گردد

یک روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب می‌گوید تصویری که فیلم «من روحانی هستم» به دست می‌دهد در مجموع با واقعیت زیست سیاسی روحانی همخوانی دارد.

به گزارش ظهور12به نقل از نسیم، ابوالحسن مختاباد در وبلاگ خود نوشت: برخلاف بسیاری از دوستان که فیلم «من روحانی هستم» را منفی تلقی کردند، نگارنده از دیدن این فیلم چنین حسی نگرفت. بخشی از ماجرا به این باز می‌گردد که تقریبا عمده مطالب فیلم بر مستندات تاریخ استوار بود، اگر در بخش‌هایی خطاهایی به چشم می‌آمد - از جمله در ماجرای ایران کنترا - اما در مجموع تصویری که از آقای روحانی ارائه شد با واقعیات زیست سیاسی او همخوانی داشته است. درباره ماجرای ایران - کنترا هر کسی که خاطرات آقای هاشمی را بخواند برداشتی همانند محقق برنامه را به ذهن می‌آورد. اگر چه محقق نکته‌بین! باید منابع دیگری را هم می‌دید، و حداقل یک مورخی که سرش به تنش می‌ارزید و نام و عنوان و اعتباری دارد، می‌بایست در زمره کارشناسان این کار می‌بود تا از برخی لغزش‌ها جلوگیری کند. از جمله همکار نشریات زنجیره‌ای معتقد است: اما حتی اگر آقای روحانی در این ماجرا حضور هم داشته باشد، باز چیزی از ارزش‌های او کم نخواهد کرد، چرا که دقیقا برای مصلحت و حفظ منافع ملی دست به چنین ریسکی در آن فضای سیاسی زد.

سایت تاریخ ایرانی در مطلبی، برداشتی از خاطرات آقای هاشمی کرده است که نشان می‌دهد آقای روحانی در جریان مذاکرات بود، اما پای میز مذاکرات نرفت. به گمانم اینجاست که نقش دفتر ریاست محترم جمهور و یا معاونت ارتباطات آن برجسته می‌شود که دقیقا از آقای روحانی بپرسند و توضیح دهند که ایشان در آن دیدار حضور داشتند یا نه تا صدق و کذب ماجرا دقیقا مشخص شود.مختاباد نوشت، نکات مثبت فیلم کم نیست که از جمله آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد: آقای روحانی فن بیان قوی داشت، منبری کارکشته بود، محاجه او در سربازی با مقام مافوقش از شجاعت و ایستادگی و جسارت او خبر می‌دهد، انتخاب آقای روحانی از طرف مرحوم مطهری برای سخنرانی روز هشت آبان 1356 در مسجد ارگ از اعتماد قشر روشنفکر و پیشروی روحانیت (و نه بخش ارتجاعی) به آقای روحانی حکایت دارد. ... برخی اطلاعات هم بر اساس مستندات و نوشته‌های خود آقای روحانی است مثل تبدیل اسم فریدون به روحانی که بعد از انقلاب اتفاق افتاد.

در همین حال مهدی رحمانیان مدیر مسئول روزنامه زنجیره‌ای شرق در گفت‌وگویی رادیویی، «صحت کامل» خاطرات هاشمی رفسنجانی در خصوص حضور دکتر روحانی در ماجرای مک فارلین را رد کرد و افزود: آقای هاشمی بخش‌های مهم‌تری از مسائل را نگفته است و گفتن نصف حقیقت با دروغ فرقی ندارد.مهدی رحمانیان در برنامه «گفت‌وگوی روز» رادیو گفت‌وگو و در پاسخ به این سوال که «صحت خاطرات آقای هاشمی در کتاب اوج دفاع پیرامون حضور آقای دکتر روحانی در ماجرای مک فارلین را تائید می‌‌کنید یا خیر؟» گفت: «آقای هاشمی برخی از مسائل را گفته است، اما بخش‌های مهم‌تری از مسائل را نگفته است. گفتن نصف حقیقت با دروغ فرقی ندارد.»وی در ادامه در پاسخ به این سوال که «تقصیر تهیه‌کنندگان این مستند چیست که با رجوع به خاطرات یک سیاستمدار معتبر فیلم ساخته‌اند؟» سکوت کرد.از سوی دیگر «ندای انقلاب» در خبری نوشت: هاشمی رفسنجانی اخیرا در ملاقات با برخی مقامات دولتی از حمله روزنامه‌های اصلاح‌طلب به مستند یاد شده انتقاد کرد و گفته که با حمله به این فیلم، خاطرات من نیز بی‌اعتبار می‌شود.در بخش‌هایی از مستند من روحانی هستم، به خاطرات هاشمی مربوط به سال 65 و ماجرای مک‌ فارلین استناد شده است. - See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930214000042#sthash.gXoDFJVo.dpuf

14 اردیبهشت 1393