h موزهای تایلندی وارد کشور شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

موزهای تایلندی وارد کشور شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,موزهای تایلندی وارد کشور شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,موزهای تایلندی وارد کشور شد

موزهای تایلندی وارد کشور شد

موزهای تایلندی وارد کشور شد

صبحانه نوشت:

موز از جمله میوه های محسوب می شود که مردم کشورمان علاقه خاصی به چیدن آن در طراحی میوه های مهمانی و مجالس خود دارند و حتی اگر قیمت آن در مقایسه با برخی میوه های دیگر، پایین تر باشد، باز هم طرفداران و خریداران بسیاری دارد.
همین موضوع باعث شده تا علی رغم کشت صدها هکتار از زمین های مناطق مختلف کشورمان، باز هم میزان زیادی موز از کشورهای دیگر وارد ایران شود به گونه ای که براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران، در سال گذشته 370.2 هزار تن موز به ارزش 352.8 میلیون دلار وارد کشور شد که این میزان واردات از نظر وزنی و ارزشی نسبت به سال 1391 به ترتیب 4.07 و 31.79 درصد رشد نشان می‌ دهد. قیمت متوسط یک کیلو موز وارداتی در سال قبل حدود یک دلار بوده است و این میوه در سال 1392 شانزدهمین کالای عمده وارداتی کشور بود و از نظر وزنی 1.1 درصد از کل وزن کالای وارداتی به کشور در سال قبل را به خود اختصاص داده است. ترکیه، چین و فیلیپین بزرگترین صادرکنندگان موز به ایران در سال گذشته بودند اما از کشورهای امارات، هند، پاکستان، اکوادور و ویتنام نیز در سال قبل موز وارد ایران شد.  اما اخیر بخشنامه ای صادر شده که بر اساس آن، کشور دیگری نیز به جمع صادرکنندگان موز به کشورمان وارد شده و قرار است از این پس موزهای تایلندی نیز اجازه ورود رسمی به بشقاب های ایرانی را پیدا کنند.
بر اساس نامه رییس سازمان حفظ نباتات کشور، مقرر شده با توجه به درخواست های واصله و بررسی های انجام شده جهت واردات میوه موز برای مصرف خوراکی از کشور تایلند، انجام واردات این محصول با رعایت شرایط العامی و بازدید کارشناسان قرنطینه مجاز باشد. در شرایط قرنطینه ای مربوط به واردات موز نیز مواردی چون اخذ گواهی بهداشت نباتی، سلامت محموله، عدم تخلیه و بارگیری در کشور ثالث، بسته بندی مناسب تمیز و غیرچوبی و عاری از شاخ و برگ و امکان ضدعفونی شدن کالا در صورت وجود آلودگی ذکر شده است.
12 اردیبهشت 1393